Polskie Radio
Section05

Karolina Rożej

Nowe zasady rejestracji hodowli drobiu. Kogo dotyczą zmiany?

Ubiegłoroczna ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt dostosowuje polskie przepisy do unijnych regulacji. Zgodnie z jej zapisami, do 6 kwietnia br. właściciele drobiu muszą zgłosić miejsca utrzymywania swoich hodowli. Niektórzy żartują, że od teraz trzeba będzie rejestrować każdy gotowany rosół; jak to jednak wygląda w rzeczywistości?
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kostyszyn ARiMR zwierzęta Daniel Wydrych drób hodowla zwierząt

"Są perfekcyjnie przygotowani do misji". Ekspert o polskich ratownikach w Turcji

Od kilku dni obserwujemy walkę polskich ratowników o uratowanie osób, które znajdują się pod gruzami po trzęsieniu ziemi w Turcji. - Mało kto z nich patrzy na swoje zmęczenie, ponieważ liczy się chęć niesienia pomocy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia st. szer. Monika Krasińska-Ligejka, koordynator grup poszukiwawczo-ratowniczych w Wojskach Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Ferie zimowe Monika Krasińska Turcja

Trwają ferie zimowe. Alvin Gajadhur: skontrolowaliśmy już 900 autokarów

Rozpoczęła się ostatnia tura ferii zimowych, a w trasę wyjeżdżają kolejne autokary przewożące dzieci i młodzież na zasłużony wypoczynek. - Do tej pory, przez cztery tygodnie ferii, skontrolowaliśmy 900 autokarów. W czasie ubiegłorocznych ferii było ich 775 - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Ferie zimowe Alvin Gajadhur Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Ciemna strona internetu. Jakie zagrożenia czyhają na nas w sieci?

Choć internet zdecydowanie ułatwia życie i daje nam wiele możliwości, to jednak ma też swoją ciemną stronę. W sieci istnieje również wiele zagrożeń. To nie tylko oszuści, którzy próbują wykraść nasze dane, ale też fake newsy i przepełnione nienawiścią treści. Jak możemy się przed nimi zabezpieczyć?
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Ziemiańczyk internet cyberzagrożenia cyberprzestępczość cyberbezpieczeńswo

79 lat od akcji bojowej "Kutschera". Żołnierze AK zastrzelili "kata Warszawy"

Wszystko trwało zaledwie półtorej minuty, bo tak precyzyjnie była zaplanowana cała akcja. 79 lat temu Armia Krajowa zrealizowała największą i najsłynniejszą, zakończoną sukcesem, akcję bojową - akcję "Kutschera". Wykonano wtedy wyrok na "kacie Warszawy", dowódcy SS i policji - Franzu Kutscherze, który był inicjatorem masowych egzekucji publicznych i coraz częstszych łapanek. Od jego przybycia do Warszawy tygodniowo ginęło około 300 Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Franz Kutschera Warszawa historia Polski Mariusz Pieśniewski

Nowa rzeczywistość. Jak dzieci z Ukrainy odnajdują się w Polsce?

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do Polski wjechało ponad 9 mln ukraińskich uchodźców. Część z nich, głównie kobiety z dziećmi, pozostała w naszym kraju i odnalazła tu nie tylko dach nad głową, ale także pracę i przyjaciół. W wielu regionach Polski działalność rozpoczęły ośrodki i organizacje, które pomagają ukraińskim uchodźcom, szczególnie najmłodszym, przystosować się do życia w nowej rzeczywistości.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski dzieci Ukraina wojna na Ukrainie

Źródło wielu dźwięków. W siedzibie NOSPR stanęły nowe organy

W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach stanęły nowe organy. Mierzący 13 metrów wysokości i 5,8 metrów głębokości instrument jest niezwykły z wielu względów, a jego konstrukcja umożliwia organiście wytwarzanie ponad stu głosów. Jest to największy instrument w Polsce oraz jeden z największych w skali Europy.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Daniel Wydrych organy Katowice muzyka klasyczna

Święta we Lwowie. Mieszkańcy: liczymy, że będą one tradycyjnie piękne

Mimo czasowych wyłączeń prądu, niekompletnych rodzin czy syren alarmowych mieszkańcy Lwowa - również ci o polskich korzeniach - przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia. - Alarmy stały się naszą codziennością. Zdążyliśmy się z nimi oswoić, ale nie przyzwyczaić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia lwowianka Joanna Pacan-Świetlicka.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Świątek Boże Narodzenie Wigilia święta Lwów Ukraina Agnieszka Piela

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" ma już 30 lat

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" ma już 30 lat. - Poprzez stworzenie Fundacji nasi rodacy zostali połączeni z ojczyzną. Dziś ognisk polskości na świecie jest bardzo wiele - mówił prezydent Andrzej Duda. Podczas gali dziennikarka Polskiego Radia dla Zagranicy, Halina Ostas otrzymała odznaczenie za wspieranie Polaków i polskich mediów na Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Jan Dziedziczak Sylwia Białek Halina Ostas

"Chciałbym iść taką drogą". Rafał Zawierucha laureatem Splendora za debiut reżyserski

Poznaliśmy laureatów tegorocznych Splendorów. Wyróżnienia Teatru Polskiego Radia otrzymują twórcy radiowi i aktorzy za wybitne kreacje w słuchowiskach. W gronie laureatów znalazł się Rafał Zawierucha, który wyreżyserował słuchowisko Andrzeja Strzeleckiego pt. "Parawan". - Chciałbym dalej uprawiać reżyserię, o ile pozwoli na to czas zawodowy - mówi zdobywca nagrody.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Zawierucha Janusz Kukuła Teatr Polskiego Radia Splendory