Polskie Radio
Section05

Kaszuby

Język ojczysty: polski, kaszubski czy może jakiś inny?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, zwany też Międzynarodowym Dniem Dziedzictwa Językowego, został uchwalony przez UNESCO w 1999 roku. Obchodzony jest 21 lutego na pamiątkę śmierci pięciu studentów z Dhaki, którzy zginęli tego dnia domagając się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W Polsce oficjalnie występuje jeden język regionalny, blisko 10 dialektów i kilkadziesiąt gwar. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA język polski język ojczysty Śląsk Michał Kowarski Radosław Nałęcz Trójka

Z Tczewa na Kaszuby, przez Mississippi. Puhovsky wraca do folkowych korzeni

- Pandemia sprawiła, że miałem czas na zrealizowanie pomysłów, na które wcześniej czasu nie było - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Romek Puchowski. W połowie roku ukazała się jego płyta "Żywioły lasu". To unikalne połączenie szeroko pojętej muzyki alternatywnej z ludową muzyką Kaszub.
Zobacz więcej na temat:  regiony pomorskie KULTURA MUZYKA magazyn 2022/2023 muzyka rozrywkowa muzyka ludowa Kociewie

Kaszubskiej opowieści ciąg dalszy

Przed naszymi młodymi słuchaczami przygody dwojga kaszubskich dzieci, rodzeństwa: Cyli i Brechta (tak! To prawdziwe kaszubskie imiona!). W odcinku sprzed tygodnia dzieci, chcąc poczuć się dorosłymi, zabrały rybacką łódkę taty i wypłynęły w morze. Oczywiście nie wiedziały, jak potem wrócić do brzegu. Uratował je legendarny olbrzym z kaszubskich legend – stolem.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa Piotr Dorosz legendy

Magdalena Kogutowska: wróciłam, w ojczyźnie rodziców czekała na mnie ziemia i stary młyn

„Decydując się na powrót do ojczyzny moich rodziców, jako dziecko wychowane w obcej kulturze, zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać. Z moim partnerem życiowym przyjechaliśmy w ciemno, dosłownie, bo osiedliśmy w miejscowości Ciemno” - żartuje Magdalena Kogutowska. „Wyjechaliśmy do Danii, gdy miałam 3 lata. To nie była emigracja ale wyjazd tymczasowy, związany z pracą ojca. Wtedy szansy na powrót nie dostaliśmy” - podkreśla.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Dania turystyka wakacje dzieci wychowanie POLSKA ojczyzna Małgorzata Frydrych

Kolędujmy tak jak dawniej!

W bożonarodzeniowy poranek dr hab. Katarzyna Smyk – językoznawczyni, profesor Instytutu Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie – opowiedziała o zwyczajach kolędniczych związanych zarówno z pierwszymi dniami Świąt, jak i z przyjściem Nowego Roku. W rozmowie z Gościem Poranka skupiliśmy się głównie na Lubelszczyźnie, ale i na Rzeszowszczyźnie, której profesor poświęciła swoje ostatnie badania. Wspomnieliśmy także zwyczaje z tych regionów, które znajdują się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Boże Narodzenie święta

Wigilijna noc 2021 w "Trójce pod Księżycem"

W Polsce, mówiąc "Wigilia", myślimy – popołudnie po pierwszej gwiazdce. W tradycji żydowskiej doba zaczyna się o zmierzchu, a zatem np. w wieczór poprzedzający święto. Niezależnie od przyjętego punktu widzenia (czy sposobu odmierzania czasu) samo słowo przyjęliśmy z łaciny i oznacza czuwanie. Przyjmując, że doba zaczyna się i kończy o godzinie zero – o północy – uznajemy, że 24 grudnia to dzień wigilii Bożego Narodzenia oraz tradycyjny wigilijny wieczór, dla wielu zakończony pasterką.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka Boże Narodzenie KULTURA tradycja Wigilia Tatry Józef Tischner Wojciech Bonowicz Podhale

Polska Johna Borrella. „Kania Lodge na Kaszubach stała się moim domem”

„Na Kaszuby przyjechałem z żoną, Polką, którą poznałem w Afryce. Jej rodzice mieli domek nad jeziorem Białym. Zauroczyło mnie to miejsce. Piękno przyrody, przestrzeń, cisza. Pracowałem jako korespondent wojenny, ponad dwadzieścia lat patrzyłem na krzywdę ludzi, mieszkałem w hotelach. To było wymarzone miejsce, żeby osiąść, zbudować dom i zająć się zawodowo czymś nowym” - opowiada John Borrell.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Nowa Zelandia POLSKA turystyka wakacje 2021 transformacja ustrojowa biznes biznes za granicą kuchnia polska Małgorzata Frydrych