Polskie Radio
Section05

Katarzyna Cygler

Artur Gotz w PR24 o koncercie pamięci ofiar rzezi Woli

- W tematyce Powstania Warszawskiego zakochałem się, gdy grałem w spektaklu w Teatrze Kamienica. Zacząłem chodzić po Warszawie, spotykać się z powstańcami, z ludnością cywilną, czytać tablice. Od tego czasu rodził się pomysł na zrealizowanie projektu o Warszawie z nastawieniem na Wolę - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Gotz, pomysłodawca i autor koncertu pamięci ofiar rzezi Woli. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA muzyka rozrywkowa Powstanie Warszawskie

77. rocznica Powstania Warszawskiego: co się będzie działo?

W tym roku świętujemy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Najważniejsze uroczystości odbędą się 1 sierpnia, a w godzinę "W" zawyją syreny nie tylko w Warszawie, ale także w wielu miastach całej Polski. Jednak już od kilku dni odbywają się różne wydarzenia związane z rocznicą Powstania: koncerty, wystawy, spotkania.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Powstanie Warszawskie historia Polski Jan Ołdakowski Trójka

Kultura na emigracji. Wspomnienie o Jerzym Giedroyciu

115 lat temu w Mińsku Litewskim urodził się Jerzy Giedroyc, polityk, publicysta, twórca i redaktor emigracyjnego "Instytutu Literackiego" oraz paryskiej "Kultury". Były żołnierz Brygady Karpackiej, był również inicjatorem i propagatorem koncepcji o szczególnym znaczeniu suwerenności Białousi, Litwy i Ukrainy dla bezpieczeństwa i niepodległości Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA emigracja Jerzy Giedroyc Francja

Po raz dziesiąty Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

79 lat temu, 22 lipca 1942 roku, w getcie warszawskim rozpoczęła się tzw. akcja likwidacyjna. Codziennie z Umschlagplatzu do obozu zagłady w Treblince wywożono od 3 do 8 tys. osób. W ciągu 46 dni trwania akcji drogę tę przebyło około 300 tysięcy Żydów. Dla uczczenia dnia rozpoczęcia tej "akcji" już po raz dziesiąty ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo getto warszawskie Żydzi pamięć Trójka

Rzym z innej perspektywy. Piotr Kępiński w PR24 o książce "Szczury z via Veneto"

Nigdy nie myślałem, żeby w ten sposób "ugryźć" Rzym. (...) Dla mnie elementarnym szokiem było zobaczenie szczurów w zupełnym centrum, niedaleko synagogi, vis-à-vis Wyspy Tyberyjskiej. Byłem tym absolutnie zaszokowany - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kępiński o swojej nowej książce "Szczury z via Veneto".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA KSIĄŻKA literatura czytelnictwo turystyka Rzym Włochy

The Saintbox na Dziedzińcu Kultury

Rozpoczęła się czwarta edycja Dziedzińca Kultury. W jej ramach, w każdy piątek od 2 lipca do 27 sierpnia przed siedziba Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, odbywają się znakomite koncerty. Wśród zapowiedzianych gwiazd są m.in. Gaba Kulka, Renata Przemyk, BOKKA, Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, Atom String Quartet i Małe Instrumenty. Motywem przewodnim wszystkich letnich koncertów jest twórczość Stanisława Lema - futurologa, filozofa i pisarza science-fiction, patrona roku 2021.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA koncert Trójka

Niedziela z Krzysztofem Kieślowskim. 80-ta rocznica urodzin reżysera

Miłośnicy twórczości Krzysztofa Kieślowskiego mają okazję do świętowania – dziś (w niedzielę 27 czerwca), w osiemdziesiątą rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów odbędą się pokazy filmów, dyskusje i inne aktywności związane z postacią ambasadora polskiego filmu. Uroczystości zaplanowano w jego rodzinnej Warszawie oraz w dolnośląskim Sokołowsku, gdzie przez jakiś czas mieszkał.  
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kieślowski Trójka KULTURA