Polskie Radio
Section05

Kresy

Lwów: Zaduszki na Cmentarzu Janowskim

W Dniu Zadusznym, 2 listopada, Polacy ze Lwowa zrzeszeni w różnych organizacjach i towarzystwach jak co roku zgromadzili się na Cmentarzu Janowskim, aby pomodlić się oraz zapalić znicze na grobach rodzin i bliskich. W tym roku dzięki Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie, katowickiemu oddziałowi Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz dziennikarzom TVP Rzeszów około pięciu tysięcy zniczy zapłonęło także na wielu zapomnianych grobach tej lwowskiej nekropolii.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Ukraina Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Kresy – pamięć, ludzie, przedmioty

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej - Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie już od roku prowadzi akcję "Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych". Celem inicjatywy jest zachowanie pamięci o Kresach w aspekcie materialnym i duchowym. W ramach akcji zbierane są zarówno pamiątki przechowywane w rodzinach Kresowian, jak i wspomnienia rejestrowane w formie historii mówionej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum historia Polski wspomnienie pamiątki Katarzyna Cygler Trójka

Nagrody za kultywowanie pamięci o Kresach. IPN wręczy statuetki "Semper Fidelis"

Instytut Pamięci Narodowej wręczy po raz trzeci Nagrody "Semper Fidelis", by w ten sposób wyróżnić osoby, instytucje i organizacje, działające na rzecz upamiętniania dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich zarówno w kraju, jak i za granicą. Uroczystość rozpocznie się w południe na Zamku Królewskim w Warszawie, a Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN historia Polski

Tradycja i kultura Kresów

Sowiecka inwazja na Polskę 17 września 1939 roku niosła za sobą nie tylko konsekwencje polityczne i wojskowe, ale również, a może przede wszystkim społeczne. W następstwie agresji sowieckiej aresztowano ponad 200 tys. Polaków, wymuszano przyjęcie obywatelstwa radzieckiego, a oficerów, policjantów, ziemian i prawników masowo wywożono na wschód, do łagrów na Syberię. Zniszczone zostały tradycje i kultura ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej zwanych Kresami.
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita Lublin tradycja Katarzyna Jankowska

Hołd dla ofiar sowieckiego terroru. W Warszawie uroczystości przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie

W 82. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę odbędzie się uroczystość przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. 17 września 1939 roku na wschodnie tereny II RP wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowane zostały postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo rocznica 17 września 1939 ZSRR Warszawa regiony mazowieckie historia Polski II wojna światowa