Polskie Radio
Section05

Kresy

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego ratuje polskie zabytki na Kresach Wschodnich

Kolegiata Świętej Trójcy w Ołyce na Ukrainie uważana była za najpiękniejszą polską świątynię na Wołyniu. Jednak zawirowania historyczne sprawiły, że popadła w stan ruiny. W 2013 roku Fundacja Dziedzictwa Kulturowego rozpoczęła prace konserwatorsko-restauratorskie, których celem jest przywrócenie Kolegiacie jej dawnego blasku. O ich efektach mówiliśmy w audycji „Polacy w świecie”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zabytki Ukraina Jan Pachlowski

Krzyż Wschodni za pomoc Polakom

Obcokrajowcy, którzy nieśli pomoc Polakom prześladowanym ze względu na ich narodowość na Wschodzie w latach 1937-1959 zostaną uhonorowani. Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu odznaczenia Krzyża Wschodniego, który ma być dowodem wdzięczności i pamięci o tych, którzy narażali życie, by ratować naszych rodaków.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Polacy za granicą Prawo i Sprawiedliwość Michał Dworczyk Wołyń Jan Żaryn Edyta Poźniak Bogdan Borusewicz PiS Platforma Obywatelska Ukraina II RP

"Z Kresami wiąże się wielkość Rzeczpospolitej"

- My spoglądamy na to z perspektywy ludzi XXI wieku. Niepodległość witało społeczeństwo jeszcze XIX-wieczne. To byli ludzie wychowani i wykształceni pod zaborami. Mieli zupełnie inne podejście do I Rzeczypospolitej, do naszej tradycji. Nikt sobie nie wyobrażał niepodległej Rzeczpospolitej bez części wschodniej. Tam były ośrodki kultury, m.in. Lwów, który pełnił rolę polskiego Piemontu - przypomina prof. Janusz Odziemkowski, historyk z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski niepodległość Lwów HISTORIA Paweł Lekki