Polskie Radio
Section05

Krzysztof Szwagrzyk

FESITWAL NNW IPN korzysta z narzędzia FBI do identyfikacji ofiar zbrodni totalitarnych. Szwagrzyk: jest najlepsze na świecie

- Program CODIS to w tej chwili najlepsze narzędzie na świecie do uzyskiwania identyfikacji w możliwie krótkim czasie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk (dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN). Gościem audycji był również prof. Jan Żaryn. Rozmowy zostały przeprowadzone ze studia Polskiego Radia 24 na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN FBI DNA zbrodnie sowieckie Jan Żaryn Antoni Opaliński Polskie Radio 24 POLSKA Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

TYLKO U NAS Marian Dygo: zidentyfikowany został brat mojej mamy

- Kiedy odbierałem dziś tę notę identyfikacyjną, to moja pierwsza myśl, jaka mi przyszła do głowy, to moja mama, siostra Apoloniusza Duszkiewicza, która zmarła trzy lata temu i nie doczekała tego wydarzenia, a to ona powinna tu być - mówił prof. Marian Dygo w rozmowie z portalem Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci zbrodnie wojenne komunizm bezpieka represje nazizm Niemcy II wojna światowa ekshumacja IPN Instytut Pamięci Narodowej

TYLKO U NAS "Symboliczny akt przywracania pamięci". IPN zidentyfikował kolejne ofiary totalitaryzmów

- Dzisiaj jest taki dzień, kiedy możemy wręczyć noty identyfikacyjne rodzinom ofiar, które na to czekały po kilkadziesiąt lat - mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci zbrodnie wojenne komunizm bezpieka represje nazizm Niemcy II wojna światowa ekshumacja IPN Instytut Pamięci Narodowej

Upamiętniono 70. rocznicę śmierci kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga ps. "Szczerbiec"

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk upamiętnił 70. rocznicę śmierci kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga pseudonim "Szczerbiec", dowódcy 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. 11 maja 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie wykonano na nim wyrok śmierci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum Żołnierzy Wyklętych Warszawa Armia Krajowa niepodległość Instytut Pamięci Narodowej HISTORIA pamięć

"Okrutna zbrodnia". IPN odkrył bezimienną zbiorową mogiłę na Białołęce

W kompleksie leśnym na warszawskiej Białołęce badacze z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytut Pamięci Narodowej odkryli zbiorową mogiłę ze szkieletami 35 osób. Są to dzieci, począwszy od kilku lat, kobiety oraz mężczyźni. Wszystkie ofiary niemieckiej egzekucji to ludność cywilna.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN historia Polski mogiła II wojna światowa społeczeństwo POLSKA

"Ich celem była walka o niepodległość Polski". Jan Józef Kasprzyk o Żołnierzach Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę także po zakończeniu II wojny światowej. - Ich decyzja o pozostaniu w lasach i prowadzeniu działalności konspiracyjnej, stanowiła bardzo skuteczną zaporę przeciwko planom sowietyzacji Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski IPN

"Jedyna kobieta na liście". Dorota Kania o powstaniu filmu "Baśka" wyświetlonego na Festiwalu NNW

- Dlaczego zajęłam się tą historią? To przypadek. (...) Szłam korytarzem Rakowieckiej i zobaczyłam spis nazwisk osób, które zostały tam zamordowane. I w tym spisie zobaczyłam nazwisko jednej jedynej kobiety - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Kania, współreżyserka filmu "Baśka" opowiadającego historię Heleny Żurowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Piejko Dorota Kania IPN POLSKA Instytut Pamięci Narodowej społeczeństwo Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Żołnierze Wyklęci

Krzysztof Szwagrzyk: poszukiwania na Powązkach umożliwiły zetknięcie się z jeszcze większym barbarzyństwem komunizmu

Pięć lat temu na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odsłonięto Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych. Większość pochowanych w nim żołnierzy podziemia antykomunistycznego została odnaleziona podczas ekshumacji w kwaterze na tzw. Łączce. - Ofiary systemu grzebano w sposób barbarzyński. Komuniści działali tak jak zwyczajni mordercy, którzy ukrywali ciała swoich ofiar - mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk, wiceprezes IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Łączka

IPN: kolejne ludzkie szczątki odnalezione w więzieniu "Toledo"

Sześć kolejnych ludzkich szkieletów odkryto na terenie dawnego więzienia "Toledo" w Warszawie - poinformował zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Liczba osób, których ciała odkryto w tym miejscu, wzrosła do 12. - Odkryliśmy zaledwie fragment terenu, a już ujawniło się tak wiele jam grobowych - powiedział wiceszef IPN Krzysztof Szwagrzyk.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci IPN POLSKA HISTORIA PRL bezpieka