Polskie Radio
Section05

MSZ

Reparacje wojenne od Niemiec. Wiceszef MSZ: orzeczenie TK byłoby kamieniem milowym

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk powiedział, że polski rząd podjął w ostatnim czasie wiele działań dotyczących reparacji od Niemiec. Jak zaznaczył w Programie 1. Polskiego Radia, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które umożliwiłoby ofiarom II wojny światowej ubieganie się o roszczenia, byłoby "kamieniem milowym".
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa Arkadiusz Mularczyk POLSKA Trybunał Konstytucyjny

"Niech sojusz i przyjaźń rosną w siłę". MSZ w dniu koronacji króla Karola III

Ministerstwo spraw zagranicznych przekazało życzenia Zjednoczonemu Królestwu i Wspólnocie Narodów w związku z koronacją króla Karola III. "Niech sojusz i przyjaźń między Polską i Wielką Brytanią rosną w siłę podczas panowania Króla Karola III" - podkreśliło MSZ w najnowszym wpisie na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polityka zagraniczna Polski koronacja Karol III polityka

"To czas dotkliwych represji, propagandy reżimu wymierzonej również w Polskę". Ambasador RP do Polaków na Białorusi

- Nie jest to teraz czas radosnego świętowania na Białorusi, raczej jest to czas smutku i cierpienia. To czas dotkliwych represji wobec wszystkich, którzy pragną wolności, także wobec polskiej mniejszości narodowej. Czas, w którym tysiące uczciwych ludzi, również Polaków, wtrącono do więzień. Więziono panią Andżelikę Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, nadal siedzi w więzieniu znany nam wszystkim Andrzej Poczobut – przekazał ambasador RP na Białorusi Artur Michalski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dyplomacja Białoruś Europa Europa Wschodnia polityka Andżelika Borys Andrzej Poczobut Artur Michalski 3 Maja Polacy na Białorusi

Skandaliczne wypowiedzi Engelking i Gduli. Wiceszef MSZ: ich głosy powinny pozostać na marginesie debaty publicznej

- Jeżeli ktoś coś podobnego mówi o polskim narodzie, to należy go traktować jako "negacjonistę", jako człowieka, który powinien być na marginesie debaty i mam nadzieję, że do czegoś takiego dojdziemy, że tego rodzaju kłamstwa historyczne będą przez wszystkich jednoznacznie potępiane - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński. Wiceszef MSZ odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prof. Engelking, historyka Jana Grabowskiego i posła Lewicy Macieja Gduli. Jego zdaniem przekonywanie, że Polacy byli współodpowiedzialni za Holokaust, ma pozbawić Polskę statusu ofiary. - Chcą zapobiec temu, by Polska otrzymała zadośćuczynienie od Niemiec - stwierdził dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Paweł Jabłoński dyplomacja POLSKA Izrael Holokaust Grzegorz Jankowski

"Będzie to gwarancja bezpieczeństwa dla regionu". Piotr Wawrzyk o członkostwie Ukrainy w NATO

Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk ocenił, że "gdyby Niemcy nie kalkulowały, nie starały się opóźnić wejścia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, dzisiaj nie byłoby wojny". - W naszym przekonaniu, im szybciej Ukraina przystąpi do NATO tym lepiej, bo będzie to gwarancja bezpieczeństwa dla całego regionu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Wawrzyk NATO Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa

Szwecja będzie członkiem NATO? Minister Rau nie ma wątpliwości

- Jesteśmy tego samego zdania: Szwecja będzie członkiem Sojuszu, a my będziemy pracować tak jak do tej pory, by przekonać naszych sojuszników - i tureckich, i węgierskich - żeby zamknęli proces ratyfikacyjny - tak mówił szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych i europejskich Chorwacji - Gordanem Grlićem Radmanem.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Rau Chorwacja ŚWIAT Polityka zagraniczna Polski Europa NATO Szwecja

"Stosujemy przepisy zgodnie z prawem UE". Wiceszef MSZ broni zakazu importu zboża z Ukrainy

– W samych przepisach unijnych jest zapis o tym, że w sytuacjach nadzwyczajnych państwa członkowskie mogą wprowadzać ograniczenia motywowane na przykład kwestią zdrowia publicznego – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, odnosząc się do wprowadzonego zakazu wwozu do Polski produktów rolnych z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  zboże POLSKA polityka rolnictwo żywność Ukraina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Trójka Paweł Jabłoński Beata Michniewicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polska chce wypowiedzenia deklaracji NATO-Rosja. Analityk PISM: trzeba odejść od myślenia z końca lat 90.

- Polska popiera wypowiedzenie Aktu Stanowiącego NATO-Rosja z 1997 r., aby przyszłe relacje z Rosją kształtować na nowo, nie wracając do myślenia z końca lat 90., które dawało specjalne prawa Rosji kosztem bezpieczeństwa niektórych państw europejskich - mówi Marcin Terlikowski, analityk ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sejm Zbigniew Rau NATO armia USA Stany Zjednoczone

Exposé szefa MSZ. Jarosław Guzy: polityka zagraniczna jest mocną stroną rządu

– Było długie, ale treściwe. Sytuacja międzynarodowa, a także polityka polska wymagały streszczenia i uzasadnienia – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" analityk i ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy, komentując exposé ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jarosław Guzy Zbigniew Rau dyplomacja polityka Ministerstwo Spraw Zagranicznych POLSKA

Exposé szefa MSZ. Zbigniew Rau wskazał główne cele polskiej polityki zagranicznej

Polska będzie popierała propozycję wypowiedzenia przez NATO umowy o wzajemnych relacjach z Rosją z 1997 roku - zapowiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji wygłasza w Sejmie expose, w którym przedstawia zadania na ten rok. Słuchają go prezydent Andrzej Duda, posłowie oraz ambasadorowie z krajów, z którymi polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne. W wystąpieniu Zbigniew Rau mówił między innymi o relacjach Polski z NATO, Unią Europejską i Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  polityka Sejm Zbigniew Rau Andrzej Duda