Polskie Radio
Section05

Maciej Jastrzębski

W bydlęcych wagonach w głąb Rosji. Reportaż "Ballada zesłańca" Macieja Jastrzębskiego [POSŁUCHAJ]

82 lata temu, 10 lutego 1940 roku, Sowieci rozpoczęli pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej mieszkających na Kresach Wschodnich na Sybir. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 1940-1941 wywieziono w bydlęcych wagonach w głąb Rosji około 800 tysięcy osób - przede wszystkim matek z dziećmi, osób starszych i rodzin katyńskich.
Zobacz więcej na temat:  reportaż IPN historia Polski reportaż w Jedynce

Losy Polaków deportowanych w głąb ZSRR [POSŁUCHAJ]

10 lutego 1940 roku Sowieci rozpoczęli wywózkę obywateli II Rzeczypospolitej mieszkających na Kresach Wschodnich. Jak obliczają historycy Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1940–1941, w trakcie czterech fal deportacji, wywieziono w głąb Rosji około 800 tysięcy osób. Część z nich zmarła z głodu, wycieńczenia i z powodu chorób, inni, tułając się po świecie, nigdy już nie wrócili do Polski. Reportaż Macieja Jastrzębskiego opowiada o losach Marii Kleczewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  deportacje II wojna światowa Lwów Syberia wywózka sowieckie obozy pracy Kresy ZSRR NKWD reportaż Trójka społeczeństwo

Wygnani z Ojczyzny. Losy Polaków deportowanych w głąb ZSRR

10 lutego 1940 roku Sowieci rozpoczęli wywózkę obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej mieszkających na Kresach Wschodnich. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej w trakcie czterech fal deportacji w latach 1940-1941 wywieziono w głąb Rosji około 800 tysięcy osób. Część z nich zmarła z głodu, wycieńczenia i z powodu chorób. Niektórzy, tułając się po świecie, nigdy już nie wrócili do Ojczyzny. 
Zobacz więcej na temat:  deportacje

Bez mięsa. 11 stycznia to Światowy Dzień Wegetarian

11 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wegetarian. Swoje święto mają wszyscy ci, którzy świadomie wyłączyli ze swojej diety mięso, ryby oraz owoce morza. – Dietę wegetariańską polecam wszystkim. Mięso w naszej diecie nie jest potrzebne, możemy uzupełnić żelazo w inny sposób – mówiła w audycji "Pora na Trójkę" Ewa Trusewicz, dietetyk kliniczny.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka rekordy klimat zima NAUKA góry śnieg Rosja Syberia

Najniższe temperatury. Gdzie jest najzimniej w Polsce?

Biegun zimna to miejsce na półkuli północnej lub południowej, gdzie odnotowano najniższą minimalną temperaturę powietrza danej hemisfery. Gdzie znajduje się najzimniejsze miejsce w Polsce? Postanowili to ustalić poznańscy naukowcy i łowcy mrozu. Oprócz Tatrzańskiego Parku Narodowego w "Porze na Trójkę" odwiedziliśmy Syberię, gdzie termometry wskazały nawet -71,2 stopnia Celsjusza.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka rekordy klimat zima NAUKA góry śnieg Rosja Syberia

Bez Memoriału. Reportaż "Strażnicy pamięci" [POSŁUCHAJ]

Spotkania historyków, konferencje poświęcone nowym publikacjom, prezentacje dokumentów, książki, listy i fotografie. Władze Rosji podjęły próbę likwidacji Memoriału – jednej z najbardziej szanowanych organizacji, która upamiętnia ofiary stalinowskich represji i broni praw człowieka. – To stowarzyszenie, które przywróciło godność poszczególnym imionom i nazwiskom – usłyszeliśmy w reportażu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż społeczeństwo Rosja Memoriał

NASZ WYWIAD Nowikow: rozkaz ws. Memoriału przyszedł z góry, tylko międzynarodowe protesty mogą skłonić Putina do cofnięcia operacji

- Dziś można mieć tylko nadzieję na to, że protesty i oświadczenia z wyrazami wsparcia dla Memoriału przekonają Putina, by de facto dał rozkaz z cofnięcia tej operacji. Taka nadzieja jest, ponieważ władze Rosji, osobiście Putin, sporo myślą o swoim wizerunku – powiedział Ilia Nowikow, prawnik Memoriału, w rozmowie z Maciejem Jastrzębskim, korespondentem Polskiego Radia w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Memoriał prawa człowieka Władimir Putin Zbrodnia Katyńska Katyń