Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

"Ja jestem kamerą! Kamera to ja!". V edycja Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka

W urokliwych plenerach Serocka, Nieporętu i Wieliszewa od 30 sierpnia do 1 września odbędzie się V edycja Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka pod hasłem "Ja jestem kamerą! Kamera to ja!". - Tegoroczne wydarzenie będzie takie trochę w oparach absurdu - powiedziała w audycji "Magazyn bardzo filmowy" dyrektorka programowa festiwalu, Ajka Tarasow.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino KULTURA Andrzej Kondratiuk Festiwal Filmowy im. Andrzeja Kondratiuka

Festiwal Warszawa Singera 2024. Wyjątkowe koncerty, spektakle i słuchowiska

- Wielki dorobek literatów, poetów i muzyków ocalał od zapomnienia. - Tak o Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera mówi pieśniarka Sława Przybylska. W Programie 1 Polskiego Radia polecamy m.in. spektakle "Circus Kafka" i "Houdini. Odyseja magiczna" oraz słuchowisko na żywo "Szosza". Co warto zobaczyć w tym tygodniu?
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Kultury Żydowskiej Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera Sława Przybylska Michał Walczak Remigiusz Grzela Marta Rebzda

Magda Mikołajczuk o książce Nicoli Attadio "Niezwykłe życie Nellie Bly"

O książce Nicoli Attadio "Niezwykłe życie Nellie Bly", o losach amerykańskiej pionierki dziennikarstwa śledczego Nellie Bly (1864-1922). Pisała przede wszystkim o trudnej sytuacji kobiet. Nie ujawniając swojej tożsamości zatrudniła się w fabryce i dała się zamknąć w szpitalu psychiatrycznym, gdzie panowały koszmarne warunki. Nellie Bly pobiła też rekord świata w okrążeniu globu i była pierwszą kobietą, która wyruszyła sama w taką podróż.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki

"Miłosz w Kalifornii" Cynthii Haven. Jak wyglądało życie noblisty na emigracji?

Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia 2004 roku. W związku z przypadającym w tym roku Rokiem Miłosza powstają nowe książki poświęcone poecie oraz specjalne wydania jego dzieł. Jedną z publikacji zasługujących na uwagę jest "Miłosz w Kalifornii" amerykańskiej badaczki Cynthii Haven. O szczegółach rozmawialiśmy z krytykiem literackim, wydawcą i przyjacielem noblisty, Jerzym Illgiem. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Illg Czesław Miłosz literatura emigracja USA poezja

"Miasto" Waleriana Pidmohylnego. Marcin Gaczkowski: moja ulubiona powieść

"Miasto" Waleriana Pidmohylnego (1901–1937) to pierwsza ukraińska powieść urbanistyczna, wydana w roku 1928. Kijów lat 20. XX wieku, z szerokimi bulwarami, jazzem, wszechobecnym hałasem, niedobitkami burżuazji i proletariatem, poznajemy oczami studenta Stepana, który przyjechał ze wsi i robi w mieście karierę.
Zobacz więcej na temat:  książki KSIĄŻKA literatura Marcin Gaczkowski Kijów Ukraina Walerian Pidmohylny

Marcin Gaczkowski i Mirosław Śmigielski gośćmi Magdy Mikołajczuk w audycji "Moje książki'

W audycji "Moje książki" Magda Mikołajczuk rozmawiała z tłumaczem Marcinem Gaczkowskim o kultowej, klasycznej ukraińskiej powieści "Miasto" Waleriana Pidmohylnego (1901–1937). Kijów lat 20.XX wieku, z szerokimi bulwarami, jazzem, niedobitkami burżuazji i proletariatem, poznajemy za sprawą studenta Stepana, ambitnego, pracowitego nerwusa o bujnej przeszłości.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Gaczkowski Mirosław Śmigielski