Polskie Radio
Section05

Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

PR24 Straty wojenne Biblioteki Narodowej. Dyrektor instytucji: obowiązek rekompensaty jest oczywisty

- Ogromne oddziały weszły do zabarykadowanych magazynów, gdzie na metalowych półkach stały bezcenne zbiory. Świadomie je podpalili. Dlatego rekompensata za tę stratę jest oczywista. Nidy jej nie otrzymaliśmy  - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki czytelnictwo Biblioteka Narodowa reparacje wojenne II wojna światowa historia Polski Niemcy

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Wiceminister infrastruktury: zasady parkowania się nie zmieniają

- Jeżeli chodzi o parkowanie, od 21 września nic się nie zmieni. Przepisy, które wchodzą w życie dotyczą dróg nowoprojektowanych i są związane z zarządcą infrastruktury drogowej, który będzie musiał tę infrastrukturę tak zbudować lub przebudować, aby jednoznacznie przesądzić, czy chodnik służy tylko i wyłącznie pieszym czy jest również miejscem, na którym można pozostawić samochód - wyjaśniał w Polskim Radiu 24 Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 susza parkowanie samochód transport

Konserwatyzm ma szansę przyciągnąć młodych? Fogiel: to światopogląd zdrowego rozsądku

- Konserwatyzm jest dzisiaj bardzo obiecującym podejściem dla wielu młodych ludzi, którzy widzą pewne absurdy idei lewicowych, które doszły już do ściany albo zjadają własny ogon - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik PiS Radosław Fogiel. W jego opinii konserwatyzm to "światopogląd zdrowego rozsądku".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radosław Fogiel polityka Prawo i Sprawiedliwość konserwatyzm Unia Europejska

Sytuacja na Odrze. Terlecki: opozycja rozpętała rtęciową histerię i dziś została ze swoimi wygłupami na lodzie

- Opozycja natychmiast wywołała histerię, twierdząc, że w rzece była rtęć, która znalazła się tam przez czynnik ludzki, ale badania wykluczyły tę teorię, a opozycja została na lodzie ze swoimi wygłupami - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia w audycji "W otwarte karty" Ryszard Terlecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Terlecki PiS rzeka Odra katastrofa ekologiczna polityka opozycja

Bitwa Warszawska 1920 r. Prof. Kornat: polska armia wykonała fenomenalny zwrot zaczepny pod dowództwem Piłsudskiego

- Był to cud w znaczeniu takim, że dokonał się zwrot akcji na froncie, pomimo tego, że żołnierz polski ponosił klęski na olbrzymiej części Europy Wschodniej, to nie doszło do demoralizacji polskiej armii, wykonała ona fenomenalny zwrot zaczepny pod dowództwem marszałka Piłsudskiego, manewr flankowy od południa w stylu napoleońskim - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA II wojna światowa historia Polski 1920 bitwa warszawska Józef Piłsudski

Prezes PGZ: w przyszłym roku zdolności produkcyjne wyrzutni Piorun przekroczą 1 tys. sztuk

Wcześniej produkowaliśmy ok. 300-350 wyrzutni Piorun rocznie, w przyszłym roku produkcja roczna wyniesie już powyżej tysiąca sztuk - zapowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak dodał, wojna na Ukrainie dała nowe życie oraz tempo do działania polskiej zbrojeniówce, a także całemu przemysłowi militarnemu na świecie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Polska Grupa Zbrojeniowa wojsko wojna na Ukrainie

Paweł Kowal: Donbas nie jest stracony dla Ukrainy

- Kramatorsk jest nieformalną stolicą nieokupowanej części obwodu donieckiego i ten kawałek jest do utrzymania na pewno, tam, gdzie Donieck - te kawałki są do utrzymania, jeżeli przyjdzie szybka pomoc - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł KO Paweł Kowal, także specjalista ds. polityki wschodniej, analizując przebieg sytuacji w rosyjskiej wojnie na Ukrainie. - Kramatorsk i Słowiańsk mają szansę przetrwać, Donbas nie jest dla Ukrainy stracony - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Paweł Kowal wojna na Ukrainie Ukraina Rosja Europa Europa Wschodnia infografika

PR24 Grzegorz Walijewski (IMGW): susze w Polsce będą występowały coraz częściej

- W naszej części świata susze będą coraz częściej normą. Niestety trzeba zobaczyć, co dzieje się nie tylko w naszej części świata, ale globalnie. Susze występują coraz częściej, już 2 mld osób ma problemy z dostępem do bieżącej wody, która zapewniłaby prawidłowy byt - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ochrona środowiska pogoda zmiany klimatyczne susza

Beata Szydło punktuje politykę Niemiec wobec Rosji

- Nie należy mieć złudzeń, że Niemcy zrezygnują z biznesów z Kremlem. Cała ich obecna polityka pozorowania wsparcia dla Ukrainy i zmiękczania sankcji, ma utrzymać Putina na powierzchni. Dać w przyszłości nadzieję, że Niemcy będą nadal z Rosją prowadzili twarde biznesy kosztem innych krajów europejskich oraz naszego bezpieczeństwa - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia była premier Beata Szydło.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Rosja Jedynka Ukraina

Kryzys energetyczny w Europie. Grzegorz Tobiszowski: węgiel upomniał się o swoje

Bruksela, od dłuższego już czasu mówiła o dekarbonizacji, bardzo mocno wykreślała węgiel jako surowiec ze sfery gospodarczej, ze sfery energetycznej, nie widząc za bardzo pomysłu i nie proponując rozwiązań, które mogłyby węgiel (...) zastąpić - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Tobiszowski, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska GOSPODARKA węgiel energetyka

Od września nauka zdalna lub hybrydowa? Szef MEiN: nie mamy żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia

- Jestem w kontakcie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Nie mamy żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia, ani od służb sanitarnych, że rozpatrywana jest nauka zdalna lub hybrydowa w szkołach - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia szkoła edukacja Przemysław Czarnek