Polskie Radio
Section05

Małgorzata Raducha

Maleńkie i mięciutkie. Wigilijne uszka według Małgorzaty Raduchy

Uszka to naprawdę nic trudnego, są jednak pracochłonne; robienie uszek ma w sobie pewien wymiar medytacji: trzeba siekać, wałkować, wycinać i lepić, a to trwa i wymaga uwagi, żeby przypadkiem grzyby nie były posiekane zbyt grubo albo żeby ciasto nie było za suche. Oto dowód, że na niemal 2 tygodnie przed świętami wciąż można coś zrobić, tak by przed Wigilią nie mieć nawału zajęć.
Zobacz więcej na temat:  kulinaria Wigilia

Wspomnienia ocalone od zapomnienia. Sylwia Kubik i jej książka "Pod obcym niebem"

Nowa powieść Sylwii Kubik pt. "Pod obcym niebem" zadedykowana jest jej dziadkom, których życiorysy stały się podstawą historii przedstawionej w książce. Autorka poprzez swoje dzieło pokazuje wartość wspomnień osób w kwiecie wieku. - Zbierajmy i zapisujmy takie wspomnienia, które później możemy przekazać naszym dzieciom - zachęca Sylwia Kubik.
Zobacz więcej na temat:  książki Zbigniew Krajewski literatura

Życie w zamkniętym kręgu. Czym był Związek Literatów Polskich?

Zbigniew Herbert nazwał ich mieszkańcami akwarium – mieli swój luksus na miarę PRL-u, żyli w izolacji, tworząc zamknięty krąg. Kim w rzeczywistości byli członkowie Związku Literatów Polskich w okresie PRL-u? Odpowiedzi na to pytanie szukał Tomasz Potkaj, autor książki "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u". 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Słonimski Jarosław Iwaszkiewicz Związek Literatów Polskich PRL

Wielki patriotyzm. Niezwykła historia Elżbiety Zubryckiej, sybiraczki

Przed Świętem Niepodległości poznaliśmy niezwykłe losy 85-letniej Elżbiety Zubryckiej - sybiraczki, córki Jana Paszty, mianowanego przez marszałka Józefa Piłsudskiego na dowódcę Polskiej Organizacji Wojskowej w Białymstoku. Jest to przykład historii polskiej patriotycznej rodziny, która zapłaciła cenę zsyłki i poniewierki za odmowę przyjęcia sowieckiego paszportu.
Zobacz więcej na temat:  Syberia patriotyzm Zbigniew Krajewski historia Polski Białystok Związek Radziecki

Powieści podróżnicze i niechlubny epizod wojenny. Szklarski oczami biografa

Zaczynał jako autor powieści dla dorosłych, stworzył też postać Tomka Wilmowskiego; był żołnierzem AK, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, a jego miastem po wojnie aż do śmierci były Katowice, ale… na życiorysie Alfreda Szklarskiego, który wychował pokolenia ludzi marzących o dalekich podróżach, kładzie się pewien cień.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski podróże Alfred Szklarski Jarosław Molenda

Opieka nad seniorem za granicą. Czy budowana więź przypomina tę rodzinną?

Czego dowiadujemy się o relacjach osób starszych z rodziną, gdy opiekujemy się nimi za granicą? I jaką wiedzę o sobie przy tej okazji zyskujemy, gdy sami jesteśmy w wieku mocno średnim? O tym w swojej książce opowiada Agata Strzałka z Żywca, która od kilku lat pracuje w Niemczech jako opiekunka i właśnie wydała pełną humoru, ale i refleksji książkę pt. "Jeszcze nie zwariowałam". 
Zobacz więcej na temat:  senior Zbigniew Krajewski praca za granicą Niemcy zatrudnienie społeczeństwo rodzina

Puszczańskie opowieści Tomasza Samojlika. "Lato z Radiem" w Białowieży

Nietoperze, krety, kuny, gronostaje, borsuki i król żubr. To tylko część gatunków zwierząt, które spotkać możemy w Puszczy Białowieskiej. W poniedziałkowe przedpołudnie wybrała się tam Małgorzata Raducha i jej gość Tomasz Samojlik - doktor nauk przyrodniczych, pracownik Instytutu Biologii Ssaków w Białowieży, ale także autor licznych komiksów i książek dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Puszcza Białowieska przyroda