Polskie Radio
Section05

Małgorzata Raducha

"Kanał", "Eroica", "Miasto 44". Powstanie Warszawskie oczami twórców filmowych

O tym, co działo się przez 63 dni Powstania Warszawskiego, wiemy przede wszystkim z relacji jego uczestników. Jest też wiele zdjęć, są nagrania, ale w ciągu 78 lat od wybuchu powstańczego zrywu powstało też wiele filmów, które pozwalają nam, chociaż w niewielkim stopniu, wyobrazić sobie, jak trudne były to dni dla walczącej Warszawy, dla jej mieszkańców, dla powstańców. Wśród filmów poświęconych Powstaniu wyróżnia się "Kanał" Andrzeja Wajdy czy przewrotna "Eroica" Andrzeja Munka, a w ostatnich latach - filmy Jana Komasy, przede wszystkim "Miasto 44".
Zobacz więcej na temat:  historia Europy historia Polski Patryk Michalski Andrzej Wajda Janusz Morgenstern Jan Komasa Powstanie Warszawskie Warszawa FILM Andrzej Munk Armia Krajowa Jerzy Stefan Stawiński Ewa Błaszczyk Tadeusz Łomnicki Mateusz Kościukiewicz Krzysztof Kamil Baczyński śmierć II wojna światowa reżyser

Andrzej Zbrożek - drugi plan w pierwszoplanowych filmach

Pracował jako dubler oraz kaskader m.in. z Tomem Hanksem, Paulem Newmanem, Benicio del Toro i innymi wielkimi gwiazdami filmowymi. Do dziś ma kartkę od Gregory’ego Pecka, niańczył dziecko Grace Jones, a w Hollywood nazywano go Andresem Borisem. - Jako aktor drugiego planu byłem w tzw. drugiej drużynie. Zawsze byliśmy powiązani z głównymi aktorami - mówi o sobie w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Zbrożek.
Zobacz więcej na temat:  rozmowa Hollywood Meksyk

Filmowa Francja. Subiektywny przewodnik po francuskiej kinematografii

Francja to kolebka kina. Narodziło się ono w 1895 roku w podziemiach małej paryskiej kawiarenki, w której po raz pierwszy zaprezentowano kinematograf i wyświetlono ruchome obrazy. A za wszystkim stali bracia Lumière, którym na pewno nie śniło się, że ponad 100 lat później nieme kino zostanie uhonorowane filmem "Artysta". 
Zobacz więcej na temat:  Francja FILM Paryż Brigitte Bardot Catherine Deneuve Edith Piaf Roman Polański Marion Cotillard Louis de Funes Saint-Tropez Montmartre Afryka Andrzej Żuławski Krzysztof Kieślowski

Klub seniorek ze wsi Łubin Rudołty. Wypiekają, szyją, wyszywają

Co robić, gdy w życie wkrada się starość i samotność, a słabsze momenty zdarzają się coraz częściej? Swój sposób mają na to aktywne seniorki ze wsi Łubin Rudołty w gminie Bielsk Podlaski. - Trzeba tylko chcieć i choroba przejdzie. Jak tutaj przychodzę, to nic mnie nie boli - mówi w Programie 1 Polskiego Radia jedna z seniorek.
Zobacz więcej na temat:  emerytura zdrowie aktywność fizyczna starość Podlasie Zbigniew Krajewski

Polskie Radio podczas II wojny światowej. Informowało i jednoczyło

Polskie Radio było w okresie II wojny światowej kluczowym środkiem masowego przekazu. Nie tylko informowało o działaniach wojennych. Miało także moc jednoczenia i tworzenia narodowej wspólnoty. O znaczeniu Polskiego Radia i jego roli w scalaniu społeczeństwa polskiego opowiedziała prof. Barbara Giza, współautorka pracy "Wrzesień 1939. Filmowe teksty i podteksty". 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa okupacja niemiecka kampania wrześniowa POLSKA historia Polski radio historia radiofonii media Stefan Starzyński Władysław Szpilman Barbara Giza