Polskie Radio
Section05

Michał Żołądkowski

Literacka Nagroda Nobla dla Jona Fossego. "To zaskoczenie"

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 122 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy nie udało się wyłonić laureata. W tym roku przyznano ją norweskiemu pisarzowi Jonowi Fossemu. – To jest zaskoczenie. (...) To pisarz młodego pokolenia jak na Nobla – przyznaje bloger literacki Adam Szaja.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA nagroda Nobla Nagroda Nobla 2023 Nobel Nobel 2023 literatura Literacka Nagroda Nobla Literacka Nagroda Nobla 2023 Jon Fosse Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla Alfred Nobel

Najcenniejsze średniowieczne zabytki języka polskiego na wystawie w Bibliotece Narodowej

"Kazania Świętokrzyskie", średniowieczne pieśni religijne i świeckie, najstarsze polskie żarty, a nawet piętnastowieczne zaklęcia można oglądać na wystawie "Brückner. Średniowiecza odzyskane" w Bibliotece Narodowej. Przy okazji można się zapoznać z postacią Aleksandra Brücknera, bodaj najwybitniejszego slawisty w historii, ale także historyka literatury i kultury polskiej. To jemu zawdzięczamy odzyskanie prezentowanych na wystawie skarbów polskiego języka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski język polski Biblioteka Narodowa wystawa Aleksander Bruckner Trójka

Drugi sezon serialu "Loki". Marvel wraca na odpowiednie tory?

Premiera drugiego sezonu serialu "Loki" zbliża się wielkimi krokami, na co fani Marvela czekają z niecierpliwością. Historia rozgrywa się po wydarzeniach z szokującego finału pierwszej części serii, a w produkcji zobaczymy nowe, jak i znane już twarze. – Szykuje nam się bardzo fajne widowisko – ocenia dziennikarz filmowy Dawid Muszyński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Dawid Muszyński Marvel serial loki serial Loki

Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski – trzy dni darmowych atrakcji dla dorosłych i dzieci

W czwartek, 28 września, została uroczyście otwarta nowa siedziba Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej. Przez trzy kolejne dni MHP zaprasza na Festiwal Otwarcia, podczas którego przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i dla dorosłych: wśród nich koncert "Sanah w towarzystwie kwartetu smyczkowego śpiewa Poezyje".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Muzeum Historii Polski otwarcie Muzeum Historii Polski sanah wystawa historia Polski Trójka

Jan Matejko. Wystawa twórczości wybitnego malarza w Muzeum Narodowym w Krakowie

Nie ma chyba w naszym kraju bardziej znanego malarza niż Jan Matejko. Jego obrazy nie tylko towarzyszą kolejnym pokoleniom Polaków, ale również kształtują ich spojrzenie na historię. W tym roku obchodzimy w Polsce Rok Jana Matejki ustanowiony przez Senat RP na wniosek Muzeum Narodowego w Krakowie. I właśnie tam można zobaczyć wystawę "Matejko. Malarz i historia", honorującą 185. rocznicę urodzin oraz 130. rocznicę śmierci artysty.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo wystawa Jan Matejko Muzeum Narodowe w Krakowie Rok Jana Matejki Trójka

Nowy "Znachor" – kolejna ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

"Znachor" należy do najpopularniejszych dzieł w historii polskiej literatury: był chętnie czytany od momentu ukazania się drukiem w 1937 roku. Dramatyczne losy profesora Wilczura dotychczas były przenoszone na ekran dwa razy: w 1937 roku i w 1982. Najnowsza, trzecia wersja ekranowa miała premierę 27 września 2023 roku w popularnym serwisie streamingowym.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM ekranizacja Tadeusz Dołęga-Mostowicz Jerzy Hoffman iza kuna literatura Bartosz Bielecki Dawid Muszyński Znachor Leszek Lichota Trójka

Strajk w Hollywood może dobiec końca. Scenarzyści postawili na swoim?

Amerykańska Gildia Scenarzystów (WGA) doszła do wstępnego porozumienia z głównymi wytwórniami filmowymi. To oznacza, że być może niedługo zakończy się trwający od czterech miesięcy strajk scenarzystów. Doprowadził on do wstrzymania wielu produkcji i ponad 5 miliardów strat dla przemysłu filmowego. – Dla nas oznacza to przede wszystkim, że produkcja nie będzie wstrzymana na dłużej – wyjaśnia Michał Walkiewicz, redaktor naczelny portalu Filmweb.
Zobacz więcej na temat:  Trójka kino strajki Hollywood scenariusz

Zamek Królewski dla młodych ludzi: maluj farbami olejnymi jak starzy mistrzowie

Na Zamku Królewskim wystartował cykl warsztatów edukacyjno-artystycznych towarzyszących wystawie "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny renesansu". W zajęciach wykorzystywana jest nowatorska metoda poznawania technik malarskich dzięki aplikacji Glaze. Proponuje ona proces tworzenia w stylu starych mistrzów, jednak bez sztalug, płócien, farb i pędzli.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA malarstwo edukacja SZTUKA młodzież dzieci Zamek Królewski Jacek Frentzel Trójka

Obraz Józefa Chełmońskiego po 133 latach można oglądać w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przez ponad wiek obraz "Wieczór letni" Józefa Chełmońskiego uznawany był za zaginiony. Aż niespodziewanie pojawił się na aukcji sztuki: w czerwcu dzieło za rekordową sumę ponad 4,3 miliona złotych zakupiło Muzeum Narodowe w Poznaniu i po przeszło 130 latach ponownie można je podziwiać.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Józef Chełmoński Muzeum Narodowe w Poznaniu wystawa Trójka

Międzynarodowe zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody na Służewcu – Warsaw Jumping

Do Warszawy przyjechało ponad siedemdziesięciu zawodników ze Starego Kontynentu z blisko dwustoma końmi, aby rywalizować łącznie w dziesięciu międzynarodowych konkursach. Wszystko to na warszawskim Służewcu, arenie międzynarodowych zawodów jeździeckich w skokach przez przeszkody – Warsaw Jumping. Do rywalizacji w finale europejskiego Pucharu Narodów zakwalifikowały się reprezentacje: Ukrainy, Francji, Belgii, Szwecji, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Słowacji i Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski konie Raf Uzar Piotr Firan