Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miliony złotych dla małych księgarni. Piotr Gliński: chcemy podnosić jakość kultury

- 102 małe księgarnie otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę 4 mln zł - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, ogłaszając wyniki II odsłony programu "Certyfikat dla małych księgarni".  Jak podkreślił szef MKiDN "chcemy, żeby jakość kultury była podnoszona i dlatego państwo ma obowiązek interweniować w tych kwestiach"
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA Piotr Gliński książki

79. rocznica wybuchu powstania w Sobiborze. Minister kultury: Polska troskliwie opiekuje się śladami Zagłady

"Państwo polskie troskliwie opiekuje się pozostawionymi przez nazistowskie Niemcy w Polsce śladami po miejscach Zagłady" - napisał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w liście do uczestników ceremonii upamiętniającej 79. rocznicę wybuchu powstania więźniów w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze (Lubelskie).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa nazizm Żydzi Piotr Gliński społeczeństwo

Reparacje wojenne. Piotr Gliński: Niemcy wypłacą odszkodowania, prędzej czy później ich rząd będzie musiał ulec

- Prędzej czy później, tak jak Rosjanie do Katynia, tak Niemcy będą się musieli przyznać, że trzeba te sprawy zamknąć w cywilizowany sposób, a więc także wypłacić odszkodowania. Jeżeli ktoś przyznaje się do moralnej odpowiedzialności, to musi z tego wyciągnąć konsekwencje - podkreślił w Polskim Radiu 24 minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Piotr Gliński reparacje wojenne

Piotr Gliński o reparacjach: to sprawdzian dobrej woli

- Prędzej czy później, tak jak Rosjanie do Katynia, tak Niemcy będą się musieli przyznać, że trzeba te sprawy zamknąć w cywilizowany sposób, a więc także wypłacić odszkodowania. Jeżeli ktoś przyznaje się do moralnej odpowiedzialności, to musi z tego wyciągnąć konsekwencje - podkreślił w Polskim Radiu 24 minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński reparacje wojenne Bez Przedawnienia Niemcy II wojna światowa polityka

Dar Napoleona dla Wincentego Krasińskiego. Zaginiony prezent wrócił do Polski

Unikatowy dar Napoleona dla hrabiego Wincentego Krasińskiego, zaginiony w czasie II wojny światowej i odzyskany w maju br. dzięki działaniom restytucyjnym prowadzonym przez resort kultury, został przekazany do zbiorów Muzeum Historii Polski. Obiekt będzie kolejnym elementem przygotowanej przez instytucję ekspozycji poświęconej historii naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Napoleon_Bonaparte Muzeum Historii Polski Michał Montowski Wincenty Krasiński II wojna światowa historia Polski

"Niech Niemcy udowodnią, że są mocarstwem moralnym". Jarosław Sellin o reparacjach

- Niemcy wierzą, że są mocarstwem moralnym, które przepracowało swoją przeszłość, i oczekują od innych tego samego, często pouczają inne narody. Niech udowodnią, że są takim mocarstwem i rozwiążą problem reparacji dla Polski. Poprosimy o prawne dowody, że sprawa jest zamknięta - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Polskie MSZ skierowało do władz niemieckich notę dotyczącą reparacji wojennych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Niemcy reparacje wojenne

"#bezprzedawNIEnia". Kampania o polskich stratach wojennych [POSŁUCHAJ]

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło kampanię informacyjną "#bezprzedawNIEnia". Jej celem jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców w kraju i za granicą z przekazem o losach, tragedii i stratach państwa polskiego poniesionych w wyniku II wojny światowej oraz o braku zadośćuczynienia. Przez cały wrzesień i na początku października Jedynka będzie przypominać o stratach, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej i sowieckiej agresji. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Bez Przedawnienia reparacje wojenne Polskie Radio

"Łukaszowcy. Wielki powrót". Wystawa MNW pokazuje obrazy odzyskane po 83 latach

Obrazy Bractwa św. Łukasza i makaty Mieczysława Szymańskiego trafiły na wystawę "Łukaszowcy. Wielki powrót" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zwiedzający mogą oglądać sprowadzone z USA obrazy i makaty, które zdobiły Pawilon Polski podczas Wystawy Międzynarodowej w Nowym Jorku w 1939 roku i pozostały w Stanach Zjednoczonych po wybuchu II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Muzeum Narodowe w Warszawie II wojna światowa historia Polski HISTORIA Piotr Gliński Muzeum Historii Polski

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. "Książki towarzyszą codzienności"

Wrzesień rozpoczęliśmy od Narodowego Czytania, ale chcielibyśmy, żeby Polacy mieli w rękach książki przez cały rok. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 zachęca więc do lektury. - Książki są dobrymi towarzyszami naszej codzienności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury czytelnictwo Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Michał Rydzewski Joanna Bancerowska

"Zaginione – odnalezione". Pasjonująca opowieść o odzyskanych dziełach sztuki

W koprodukcji z Narodowym Centrum Kultury powstała nowa seria 12 odcinków telewizyjnego cyklu "Zaginione – odnalezione", poświęconych odzyskanym po latach dziełom sztuki, które zaginęły podczas zawieruchy wojennej. - Jest to seria dość dynamiczna z wątkiem kryminalnym, detektywistycznym. Przede wszystkim chcieliśmy zwrócić uwagę, że wiele dzieł sztuki, które utraciliśmy, nieustannie wraz z muzealnikami staramy się odszukać - mówi w Programie 1 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury czytelnictwo II wojna światowa Agnieszka Kunikowska Michał Montowski dzieła sztuki

Pomnik wdzięczności dla armii ZSRR w Olsztynie. Piotr Gliński: "kacapskie myślenie" sprawiło, że wciąż stoi

Resort kultury poinformował, że szef ministerstwa Piotr Gliński podjął decyzję o uchyleniu wpisu do rejestru zabytków Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Monument upamiętnia "rzeczy, które w przestrzeni publicznej w Polsce suwerennej upamiętniane być nie powinny" - uzasadnił swoją decyzję wicepremier Gliński. Według niego to "kacapskie myślenie" sprawia, że pomnik w Olsztynie wciąż stoi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dekomunizacja stalinizm Armia Czerwona pomniki Piotr Gliński Olsztyn regiony warmińsko-mazurskie

Piotr Gliński: aktywność młodych ludzi jest potrzebna Rzeczpospolitej jak tlen i chleb powszedni

Aktywność młodych jest szalenie potrzebna. Musicie być aktywni, Rzeczpospolita was potrzebuje - mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystego otwarcia Ogólnopolskiej Konferencji Młodzieżowych Rad i Środowisk Młodzieżowych w Warszawie. - Do życia publicznego, do polityki idziemy z ideałami, misją, odkładamy nasze prywatne sprawy - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Piotr Gliński młodzież

Reparacje wojenne od Niemiec. Piotr Gliński: są realne szanse na ich otrzymanie

- Oczywiście, że są realne szanse na otrzymanie reparacji wojennych od Niemiec - ocenił w rozmowie z i.pl wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. - Polska dopiero teraz przedstawiła pełny raport o stratach doznanych w wyniku II wojny światowej - tyle lat po jej zakończeniu - przypomniał.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Piotr Gliński II wojna światowa POLSKA społeczeństwo historia Polski Niemcy

Wicepremier Gliński w Wilnie: takie formaty jak Trójkąt Lubelski to przyszłość Europy

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powiedział w trakcie wizyty w Wilnie, że  politycy podtrzymują współpracę w ramach Trójkąta Lubelskiego, obejmującego Polskę, Litwę i Ukrainę. - To jeden z formatów, który jest obecnie bardzo istotny w polityce; także [...] w przekształcającej się - mam nadzieję - Europie - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Litwa Piotr Gliński Rosja wojna 2022