Polskie Radio
Section05

NSZZ

Mijają 42 lata od powstania rolniczej "Solidarności". "Dzięki nim żyjemy dziś w wolnej Polsce"

W ramach obchodów rocznicy w Warszawie złożono wieńce pod tablicą pamiątkową organizacji i na grobie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podpisano też list intencyjny między związkiem a Instytutem Pamięci Narodowej. Dokument dotyczy gromadzenia materiałów archiwalnych o działalności związku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rolnictwo polityka Robert Telus Solidarność

TYLKO U NAS "Należało się tego spodziewać". Rzecznik Solidarności komentuje zniszczenie wystawy o Janie Pawle II

- Niszczenie pomników i te wszystkie inne akty, które w całej Polsce miały miejsce, sprawiają, że należało się niestety czegoś takiego spodziewać - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". Odniósł się w ten sposób do zniszczenia wystawy poświęconej św. Janowi Pawłowi II "Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy". Stanęła ona w centrum Gdańska w odpowiedzi na atakujący papieża Polaka reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdańsk pomorskie Piotr Duda bronimy Jana Pawła II

Rocznica Bydgoskiego Marca 81'. Premier: siła społecznego oporu doprowadziła do kolejnego zwycięstwa

"W marcu 1981 r. na Bydgoszcz, zwrócone były oczy całej Polski" napisał Mateusz Morawiecki w liście do uczestników obchodów Bydgoskiego Marca 1981. Przypomniał, że "nieugięta postawa strajkujących rolników i bezwzględność gotowej do siłowego stłumienia protestu komunistycznej władzy wywołały lawinową reakcję robotniczej Solidarności".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski związki zawodowe Solidarność Bydgoszcz

Co z emeryturami stażowymi? Piotr Duda: potrzeba decyzji politycznej

- Wraz z panem prezydentem zrobiliśmy wszystko, co do nas należy, co w naszej mocy. Projekt prezydencki dotyczący emerytur stażowych nie został dotąd skierowany do pierwszego czytania. Pierwsze czytanie projektu obywatelskiego obyło się ponad rok temu w grudniu. Nie ma w tej sprawie decyzji politycznej - mówił w Polskim Radiu 24 przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Duda Adrian Klarenbach emerytura Solidarność

Związki zawodowe: ich pozycja i rola w sytuacji kryzysu gospodarczego

Po latach rozwoju gospodarczego i społecznego w naszym kraju nastąpił kryzys finansowy i gospodarczy. Mieszkańcy Polski, Unii Europejskiej, jak i innych państw wysoko rozwiniętych zdążyli przyzwyczaić się do stałego wzrostu poziomu dobrobytu. Taka sytuacja była także korzystna dla funkcjonowania związków zawodowych. Jak odnajdują się one obecnie? Jakie są ich perspektywy na nadchodzący rok? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi Piotr Semka i jego goście w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo związki zawodowe Solidarność OPZZ Piotr Semka

"Dziękuję za owocne spotkanie". Premier Morawiecki zapewnia o dialogu z Solidarnością

Rząd PiS prowadzi nieustanny dialog ze związkami zawodowymi, przedsiębiorcami i stroną społeczną, by pogodzić interesy wszystkich stron dla wspólnych korzyści i harmonijnego rozwoju Polsk - oświadczył we wpisie na Facebooku opublikowanym po spotkaniu z przedstawicielami NSZZ "Solidarność" premier Mateusz Morawiecki. Podziekował też za "owocne spotkanie". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność strajki premier Mateusz Morawiecki

"Musimy szukać zgody, nie sporów". Premier Morawiecki rozmawiał ze związkowcami o budżecie

- Dziś musimy w społeczeństwie polskim poszukiwać nie wojny, lecz kompromisu i nie sporów, lecz zgody - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przedstawiecielami NSZZ "Solidarność", na którym dyskutowano o projekcie budżetu na przyszły rok. Podkreślił, że przygotowana przez jego gabinet propozycja jest kompromisem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki społeczeństwo budżet rząd

Premier Morawiecki: KOR był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że Komitet Obrony Robotników (KOR) był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w Polskiej Republice Ludowej. - KOR był również organizacyjną i intelektualną podstawą późniejszego NSZZ "Solidarność" - podkreślił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Komitet Obrony Robotników KOR Solidarność Andrzej Duda Order Orła Białego Piotr Naimski Mirosław Chojecki Antoni Macierewicz PRL HISTORIA historia PRL historia Polski

Piotr Naimski: nie ma niepodległości bez energetycznego bezpieczeństwa

Ostatnie 30 lat to były zmagania o niezależność energetyczną Polski. Niepodległości bez energetycznego bezpieczeństwa nie będzie - podkreślił odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego Piotr Naimski, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników (KOR) oraz działacz ogólnopolskiego związku zawodowego NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Order Orła Białego Andrzej Duda Piotr Naimski Antoni Macierewicz Mirosław Chojecki Komitet Obrony Robotników KOR Solidarność społeczeństwo

42 lata od podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Obchody z udziałem premiera

42 lata temu, 3 września 1980 roku, rząd PRL podpisał porozumienie ze strajkującymi w Jastrzębiu-Zdroju. Było ono trzecim - po gdańskim i szczecińskim - dokumentem, zawartym wówczas między władzą a protestującymi robotnikami. W obchodach rocznicy zawarcia porozumienia weźmie udział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie Solidarność premier Mateusz Morawiecki opozycja demokratyczna infografika

Wielkopolska 1939. Przygotowania do wojny

Mieszkańcy Wielkopolski z racji sąsiedztwa z Niemcami zdawali sobie sprawę z ogromnego zagrożenia rosnącej w siłę III Rzeszy. Pod koniec lat 30. XX wieku zaangażowali się w działania obronne: zbierali fundusze na obronę morską i przeciwlotniczą, organizowali strefę przygraniczną. Po ataku na Polskę 1 września 1939 roku nazistowskie Niemcy rozpoczęły okupację Wielkopolski i eksterminację jej mieszkańców. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Poznań Poznańskie wielkopolskie Wielkopolska Wielkopolska Południowa II wojna światowa III Rzesza Dwudziestolecie międzywojenne 1939 Solidarność

Wspomnienia z sierpnia 1980 r. Wyszkowski: najważniejsza była wola obalenia komunizmu

- W sierpniu 1980 r. cała Polska, bo liczebność Solidarności to było prawie 10 milionów, zakrzyknęła: strajkujemy, bo nie chcemy więcej komunizmu - powiedział w Polskim Radiu 24 opozycjonista czasów PRL i jeden z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych Krzysztof Wyszkowski. Jak mówił, cieszy się, że uhonorowani zostaną niedostrzeżeni jeszcze działacze "S".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyszkowski Rafał Dudkiewicz POLSKA opozycja demokratyczna PRL porozumienia sierpniowe PR24 porozumienia sierpniowe infografika

"Daliśmy sobie narzucić narrację klęski". Karnowski o fali sierpniowych strajków

- Uważam, że daliśmy sobie narzucić narrację klęski Solidarności, w tym bezsensowności tego zrywu. To nie jest prawdą, ten obraz jest skomplikowany, ale uporządkujmy fakty. Po pierwsze sierpniowy zryw był czymś pięknym i inspiruje do dzisiaj. Jest takim momentem w historii Polski, z którego możemy być dumni - zaznaczył w Polskim Radiu 24 Michał Karnowski z tygodnika "Sieci", który mówił o porozumieniach sierpniowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Karnowski Rafał Dudkiewicz POLSKA HISTORIA historia Polski sierpień 80 porozumienia sierpniowe Solidarność

Piotr Duda: musimy zrobić wszystko, żeby zachować polskie firmy energochłonne

- Po poniedziałkowym spotkaniu związkowców firm energochłonnych m.in. z ministrem Waldemarem Budą niestety potrzeba nie tylko decyzji merytorycznych, ale też decyzji politycznych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Jak mówił, ceny gazu i energii zagrażają m.in. polskiej hucie cynku i ołowiu w Miasteczku Śląskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Duda Krzysztof Świątek Solidarność Waldemar Buda Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie wojna 2022 POLSKA

Sierpień '80 początek Solidarności i NZS. "Poznawaliśmy się i pomagaliśmy sobie nawzajem"

- Myśmy się poznawali, to była też taka wzajemna ciekawość, trzeba było sobie nawzajem pomagać - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Łopińska dziennikarka, opozycjonistka PRL, wydawca PR24. Odniosła się w ten sposób do relacji między ruchem studenckim "NZS", a robotniczą "Solidarnością". Dziennikarka wspominała wydarzenia z sierpnia 1980 roku i kolejnych miesięcy poprzedzających wybuch stanu wojennego w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo HISTORIA Gdańsk Solidarność Stocznia Gdańska sierpień 80 Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) Antoni Opaliński