Polskie Radio
Section05

Oświęcim

Arnold Schwarzenegger odwiedził były niemiecki obóz Auschwitz

Arnold Schwarzenegger, popularny aktor i były gubernator stanu Kalifornia, zwiedził były niemiecki obóz Auschwitz. Wizyta miała charakter prywatny. Po południu odwiedzi on oświęcimskie Centrum Żydowskie, gdzie ma się spotkać z byłą więźniarką Lidią Maksymowicz.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Holokaust nazizm III Rzesza Niemcy zbrodnie wojenne Arnold Schwarzeneger

Arnold Schwarzenegger odwiedził były niemiecki obóz Auschwitz. Wizyta miała charakter prywatny

Arnold Schwarzenegger, popularny aktor i były gubernator stanu Kalifornia, 28 września zwiedził były niemiecki obóz Auschwitz. Wizyta miała charakter prywatny. Po południu odwiedzi on oświęcimskie Centrum Żydowskie, gdzie ma się spotkać z byłą więźniarką Lidią Maksymowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Holokaust nazizm III Rzesza Niemcy zbrodnie wojenne Arnold Schwarzeneger

Zagłada Romów i Sinti w KL Auschwitz. Niemcy mordowali ich w komorach gazowych

78 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz rodzinny dla Cyganów w Auschwitz II-Birkenau. Ocaleni z zagłady oraz młodzi Romowie z całej Europy, przedstawiciele władz państwowych, duchowni i dyplomaci uczcili w Oświęcimiu Europejski Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, który obchodzony jest rokrocznie 2 sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy historia Polski Patryk Michalski śmierć II wojna światowa Auschwitz Romowie Sinti Paweł Pawlica

Pierwszy transport więźniów do Auschwitz-Birkenau

82 lata temu, 14 czerwca 1940 roku, do Auschwitz-Birkenau przybył pierwszy transport więźniów. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. To święto Sejm RP uchwalił w 2006 roku i pierwotnie jego nazwa brzmiała Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Na dzisiejszą nazwa została zmieniona w 2015 roku z inicjatywy senator Lidii Staroń.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Trójka Klub Trójki Auschwitz II wojna światowa

Marsz Żywych. Prezydent: Holokaust zrodził się z nienawiści, dziś z niej rodzą się zbrodnie na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Marszu Żywych w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz. Jak podkreślił, "upamiętniamy ofiary Holocaustu, by nigdy więcej na świecie nic takiego się nie zdarzyło". Nawiązał do wojny na Ukrainie. - Tamta zbrodnia zrodziła się z nienawiści. Dziś z niedowierzaniem czytamy stenogramy rozmów rosyjskich żołnierzy. To rozmowy zwykłych ludzi, z których przebija nienawiść - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Ukraina Holokaust wojna 2022 Auschwitz II wojna światowa HISTORIA prezydent Andrzej Duda

Marsz Żywych z udziałem prezydenta. Tysiące osób oddało hołd ofiarom Holokaustu

- Wymowa tego wydarzenia, jakim jest Marsz Żywych, jest niezwykle poruszająca. Jest zawsze bardzo głębokim przeżyciem. Ale zarazem, choć temu marszowi zawsze towarzyszy zaduma i żałoba, jest to wydarzenie zwycięstwa życia -  powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Holokaust Żydzi HISTORIA Auschwitz Niemcy

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Gliński: kolejna instytucja, która zaprzecza białym plamom

- Oddajemy społeczeństwu kolejną instytucję pamięci, która zaprzecza białym plamom. Przez lata wiele tych potrzebnych Polsce instytucji nie było budowanych - mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podczas otwarcia wystawy stałej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA muzeum Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA

"Wojna zaczęła się dla niej poza Warszawą". Tomasz Karasiński o Barbarze Otwinowskiej

- Mieszkała w majątku u wujostwa, nieopodal Brześcia nad Bugiem w Koroszczynie, gdzie zastała ją wojna w 1939 r. Tam przeżyła dosyć dramatyczne chwile wybuchu wojny - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Karasiński z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego i Stowarzyszenia Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa HISTORIA Armia Krajowa okupacja niemiecka okupacja sowiecka

TYLKO U NAS "To przypomnienie i ostrzeżenie". Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

- Pamięć o historii jest mocnym ostrzeżeniem, do czego może prowadzić sytuacja, w której grupy i ludzie się nie rozumieją. Nie jest takie rzadkie, gdy zaczynamy myśleć o innych, jako tych, których ma nie być w naszym świecie – podkreśla w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl ks. dr Manfred Deselaers - duszpasterz na zagranicę Episkopatu Niemiec, a zarazem wiceprzewodniczący zarządu Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust HISTORIA II wojna światowa Kościół pamięć Niemcy Auschwitz