Polskie Radio
Section05

POLSKA

"Prawo do bicia"

Historia, która zdarzyła się w łódzkiej rodzinie, przypomina tragedię grecką. Żona z trojgiem dzieci opuszcza męża. Mąż zabija żonę, podpala jej nowy dom i popełnia samobójstwo. Najstarsza córka z płonącego domu ratuje dwie młodsze siostry. Dramat osadzony w realiach współczesnej Polski, gdzie istnieją organizacje walczące z przemocą w rodzinie, działa prawo, które nie broni ofiary, a kościoły i związki religijne głoszą miłość bliźniego. Wszystkie te instytucje są bezradne w obliczu narastających między dwojgiem ludzi złych emocji. Strach. Złość. Fizyczna przemoc. Rozpacz. Czy finał tej tragedii to efekt odtrącenia, zranionej miłości czy choroby ? W jakiej mierze mogło temu zapobiec otoczenie oraz liczne, powołane do obrony praw człowieka i ochrony rodziny, instytucje? Jedno jest pewne: pozostały trzy sieroty, którymi musi się zająć Dom Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  dzieci dom dziecka

"Starzy ludzie wyczekują"

(Z dziejów polskiego reportażu) W ramach obchodów 75-lecia Polskiego Radia wracamy do najwspanialszych dzieł radiowych, a więc przypominamy reportaż, znanego białostockiego reportażysty zrealizowany 25 lat temu. Starzy ludzie czekają na przyjazd syna. Ich samotność ożywia to właśnie czekanie. Codzienne wychodzenie ojca na przystanek autobusowy to punkt kulminacyjny dnia. Jak długo? Czy reportaż ten stracił na aktualności? Po emisji rozmowa z autorem i innymi przedstawicielami "Białostockiej Szkoły Reportażu"- oprac. Janusz Deblessem
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Janicki Janusz Deblessem

"Stacja pamięci"

W Szamocinie koło Piły na starym, nieczynnym już dworcu kolejowym działa amatorski teatr prowadzony przez Lubę Zarębińską. Teatr ten został wyróżniony wielu prestiżowymi nagrodami, m.in. Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji Kultury, Fundacji dla Polski, ostatnio Fundacji Batorego dla najlepszej organizacji pozarządowej, a także nagrodami zagranicznymi. Lubią nazywać swój dworzec "miejscem dla każdego", albo "Dworcem pamięci". Była to bowiem symboliczna stacja exodusu Polaków, Żydów i Niemców, którzy na kresach zachodnich współżyli zgodnie aż do czasów wojny. - W Szamocinie urodził się Ernst Toller, twórca ekspresjonizmu niemieckiego. Tu przyjaźnił się - on, Żyd pochodzący z bogatej rodziny kupieckiej - z Polakiem i Niemcem. Na "Stacji Pamięci" wystawia się "Ulicę żywych i umarłych", przedstawienie przygotowane według pamiętników Tollera. Na warsztaty teatralne do Szamocina przyjechała Towa Ben-Zwi, izraelska piosenkarka, która otrzymała od Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów tytuł "Człowieka pojednania". - Wieczór szabatowy, który rozpoczął się wystawieniem…
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski Niemcy