Polskie Radio
Section05

Paweł Siwek

"Janusz Olejniczak in memoriam" - wieczór wspomnień wybitnego pianisty

"Janusz Olejniczak in memoriam" - taki tytuł nosi koncert i wieczór wspomnień poświęcony pamięci Janusza Olejniczaka - wybitnego pianisty i pedagoga. Wydarzenie, zorganizowane przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, ma uczcić pamięć artysty, który przez wiele lat inspirował swoich uczniów i pasjonatów muzyki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Joanna Ławrynowicz-Just Janusz Olejniczak wspomnienie odeszli 2024

Twórczość Ignacego Jana Paderewskiego. Dlaczego wcześniej był niedoceniany?

Ignacy Jan Paderewski swoją sławę i znajomości, które zdobył podczas kariery pianisty, wykorzystał w budowaniu polskiej niepodległości. Jednak przez swoją aktywność polityczną po wojnie był marginalizowany jako kompozytor. To od pewnego czasu zaczęło się zmieniać - ocenił w Dwójce Michał Szymanowski, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ignacy Jan Paderewski Michał Szymanowski KULTURA

Igrzyska Wolności w Łodzi. "Chodzi również o rozrywkę, ale intelektualną"

- Jest mi bardzo miło, że możemy porozmawiać o Igrzyskach Wolności na falach Dwójki. Wydaje mi się, że akurat słuchacze tej stacji należą do grupy odbiorców, która poszukuje także pozamaterialnych bodźców - mówił w Dwójce Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny "Liberte" i koordynator programowy Igrzysk Wolności w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Igrzyska Wolności Łódź KULTURA Dwójka Leszek Jażdżewski

"Prawda czasu, prawda ekranu". Fałsz w kinie historycznym

- Zauważyłem, że tekstów o tym, co jest prawdą, a co fikcją w filmach i w serialach historycznych, jest sporo, ale nie zawsze są one rzetelnie przygotowane. Pomyślałem, że jest przecież tylu wspaniałych ekspertów, którzy mogliby nauczyć nas czegoś o historii właśnie przez ten pryzmat - mówił w Dwójce Bartłomiej Makowski, autor "Prawdy czasu, prawdy ekranu", nominowanej do nagrody Podcast Roku.
Zobacz więcej na temat:  Bartłomiej Makowski Dwójka FILM KULTURA podcast kino

Podczas wojny uruchomił sygnał Warszawy II. Później stał się ikoną kabaretu. Wspomnienie Jerzego Wasowskiego

Dżentelmen, samouk, radiowiec i geniusz. Przed wojną pracował jako inżynier Polskiego Radia. To właśnie on był odpowiedzialny za uruchomianie sygnału nadawczego Warszawa II. W czasach powojennych stał się ikoną polskiego kabaretu, rozśmieszając i bawiąc do łez całe pokolenia. Jaki był Jerzy Wasowski? 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Wasowski Grzegorz Wasowski Bogdan Hołownia Roman Dziewoński Małgorzata Szymankiewicz Dwójka kabaret Kabaret Starszych Panów Polskie Radio

#LetsBaRock. Jakub Józef Orliński i Aleksander Dębicz udoskonalają muzykę

#LetsBaRock to najnowszy album pianisty Aleksandra Dębicza oraz śpiewaka Jakuba Józefa Orlińskiego. Artyści wzięli na warsztat popularne utwory barokowe Händla, Monteverdiego, Purcella i Vivaldiego, tworząc z nich innowacyjne covery. - Chcieliśmy pokazać, że muzyka dawna nie jest tak daleko od współczesnej - mówił w Dwójce Aleksander Dębicz.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Dębicz Jakub Józef Orliński muzyka klasyczna KULTURA barok Dwójka MUZYKA

NFM zabezpiecza się przed falą powodziową. "Przygotowujemy się na pesymistyczny scenariusz"

Fala powodziowa zbliża się do Wrocławia. Mieszkańcy oraz instytucje przygotowują się na czarny scenariusz. Wśród nich jest także Narodowe Forum Muzyki, które już odwołało najbliższy koncert i koncentruje się na zabezpieczaniu budynku i instrumentów. O szczegółach opowiedziała w Dwójce dyrektor NFM - Olga Humeńczuk.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka powódź Sytuacja powodziowa Narodowe Forum Muzyki Wrocław Olga Humeńczuk

Jerzy Kornowicz o Warszawskiej Jesieni 2024: pokazujemy, że pamięć jest nowoczesna

Blisko 70 wydarzeń: koncertów, performansów, spotkań i warsztatów, a w ramach głównego nurtu festiwalu 65 utworów, w tym 39 prawykonań. Rusza 67. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". O przenikaniu przeszłości z teraźniejszością, a także łączeniu wielu estetyk w Dwójce opowiedział Jerzy Kornowicz, dyrektor wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Kornowicz Warszawska Jesień Dwójka MUZYKA

Kontrowersje na festiwalu filmowym w Wenecji. "Pierwszy raz od kilkunastu lat wycofano film z pokazów"

- W pierwszej części festiwalu żyjemy nie tyle jakością filmów, które tutaj oglądamy, co wydarzeniami rozgrywającymi się w ramach festiwalu. Pierwszy raz od 14 lat zdarzyło się coś takiego, że wycofano film z pokazów - relacjonował Artur Zaborski, dziennikarz i krytyk filmowy, z trwającego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wenecja festiwal filmowy kino Artur Zaborski

WspółKongres Kultury. "To wspólnotowe wydarzenie i idea, do której zapraszamy absolutnie wszystkich"

Od edukacji kulturalnej w szkole - po reprezentacje nierówności, wojen, migracji i klimatu w polskiej sztuce. O tym znów będą dyskutować eksperci - twórcy kultury i jej odbiorcy. Efekty ich rozważań mają szansę na wcielenie, bo do dyskusji zaprasza resort kultury. Jeszcze przez kilka dni - do końca tygodnia (do 8 września 2024 roku) - można zgłaszać kolejne tematy warszawskiego współKongresu Kultury. O tym wyjątkowym wydarzeniu porozmawialiśmy w "Poranku Dwójki" z Anną Ruszczyńską, dyrektorem Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Tarasem Gembikiem - członkiem Rady Programowej Kongresu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Taras Gembik Anna Reszczyńska

Dr Robert Kostro: odbieramy rzeczywistość za pomocą symboli

- Słowa "mit" czasami używa się w znaczeniu czegoś nieprawdziwego. Chodzi tu jednak o coś innego. O to, że przyjmujemy jakieś zdarzenia jako dobre albo złe, a czasem ambiwalentne, i z nich konstruujemy opowieść, która jest ważna dla naszej tożsamości - mówił w Dwójce dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, przed konferencją "Mity założycielskie III Rzeczypospolitej. Przełom 1989 roku z perspektywy 35 lat".
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Robert Kostro konferencja 1989 wybory Dwójka

"Dziewczyna z walizką" na Festiwalu w Cannes. "Pomogło nam doświadczenie z poprzedniego konkursu"

Na Festiwalu w Cannes zostanie pokazany polski film "Dziewczyna z walizką". Reżyser tej produkcji, Tomasz Wilczyński, opowiedział w "Poranku Dwójki", jak wyglądała droga jego filmu do pokazu na tym festiwalu oraz co jest najważniejsze przy starcie w konkursie na nakręcenie filmu w 48 godzin.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Festiwal w Cannes film krótkometrażowy Tomasz Wilczyński FILM KULTURA

"Powiem wam, jak zginął". Marek Bukowski: "Kobra" była namiastką Zachodu i prawdziwego kina

- To ogromna satysfakcja, zaszczyt i przyjemność powrócić do "Kobry", choć wszystko się od tamtych czasów zmieniło. Dlatego chciałbym podejść do tego tematu zupełnie inaczej - mówił w Dwójce Marek Bukowski, autor scenariusza telewizyjnego i reżyser spektaklu Teatru TV pt. "Powiem wam, jak zginął". Premiera już w poniedziałek (13.05).
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji spektakl kryminał TVP Marek Bukowski Maciej Słomczyński Roma Gąsiorowska jan wieczorkowski Grzegorz Małecki Dwójka Sebastian Stankiewicz KULTURA TEATR