Polskie Radio
Section05

Paweł Siwek

Sinfonia Iuventus zaprasza na koncert z hitami Williamsa, Beala i Bernsteina

- Jego muzykalność, muzyczne wyczucie, poczucie humoru było nie do podrobienia. I gigantyczna pracowitość - mówił o Leonardzie Bernsteinie – którego 105. rocznica urodzin (25.08) przypada w tym roku – dyrygent Przemysław Neumann. W najbliższą sobotę (21.01) Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza na koncert karnawałowy z utworami Johna Williamsa, Jeffa Beala i Leonarda Bernsteina.
Zobacz więcej na temat:  koncert muzyka filmowa muzyka współczesna Dwójka orkiestra

W 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego - żywa idea walki o wolność

- Chcemy się przede wszystkim skupić na konsekwencjach tego zrywu, jego wpływie na życie ludzi. Powstanie styczniowe miało niezwykle uniwersalny przekaz, to była walka "o wolność naszą i waszą". Dziś to hasło jest znów aktualne, na tym samym terytorium dzieją się rzeczy tragiczne - mówił w Dwójce prof. Artur Górak, sekretarz Komitetu Organizacyjnego Konferencji "Powstanie 1863. Represje i pamięć".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Styczniowe Dwójka

Teatr Wielki w Poznaniu w setną rocznicę urodzin Antoniny Kaweckiej

- To jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, jednocześnie wspaniały pedagog, osoba obdarzona niezwykłym talentem, który traktowała jako wielki dar. Zaowocował tylko dzięki jej ciężkiej pracy - mówiła w "Poranku Dwójki" dyrektor naczelna Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu Renata Borowska-Juszczyńska. Rozmawialiśmy o Antoninie Kaweckiej oraz o uroczystym koncercie poświęconym tej najwybitniejszej solistce poznańskiej opery.
Zobacz więcej na temat:  opera Dwójka śpiew artysta

Matejko w Krakowie. "To nie będzie zwykła monografia"

- To będzie synteza wystawy poświęconej pojedynczemu twórcy i zarazem pokazującej pewien problem, czyli dlaczego historia jest ważna i w jaki sposób ją przedstawiać tak, żeby była ważnym elementem także współcześnie - mówił w "Poranku Dwójki" o wystawie "Genius loci. Miejsce - ludzie - zbiory" w Muzeum Narodowym w Krakowie prof. Andrzej Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Rok Jana Matejki SZTUKA Jan Matejko malarstwo wystawa

"Zaklęte rewiry". Premiera Teatru Telewizji

- Niektórzy w niewybredny sposób mówili (...): "po co mierzyć się z ideałem, jakim jest film", ale weźmy poprawkę, to jest Teatr Telewizji, no i mamy 2023 rok - mówił w Dwójce aktor Sebastian Cybulski, którego w poniedziałek zobaczyliśmy w nowym spektaklu Teatru Telewizji - "Zaklętych rewirach" na podstawie powieści Henryka Worcella w adaptacji i reżyserii Adama Sajnuka.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji Dwójka spektakl TEATR

Orszak Trzech Króli - święto i radość dla wszystkich

- Dla naszych gości z Ukrainy przygotowaliśmy w Warszawie specjalne kolędowanie po polsku i ukraińsku. Niespodzianką są wigilijne potrawy, typowe dla ukraińskich Świąt Bożego Narodzenia. Nie obiecuję, że wystarczy ich dla wszystkich, bywało, że na Plac Piłsudskiego przychodziło 80 tysięcy osób - mówił w Dwójce Piotr Giertych, przewodniczący i pomysłodawca Fundacji Orszak Trzech Króli.
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli Dwójka

Jan Jakub Bokun w "Miejscówce" zagra Mozartowskie "arcydzieło wszech czasów"

- Przyjmuje się, że w repertuarze każdego szanującego się klarnecisty znajdują się trzy kwintety klarnetowe ze smyczkami, to jest kwintet Mozarta, kwintet Webera i Brahmsa, ale bezsprzecznie najpiękniejszy z nich dla mnie samego to właśnie kwintet Mozarta. Myślę, że to jest w ogóle najpiękniejszy utwór z klarnetem, jaki kiedykolwiek został napisany - tak klarnecista Jan Jakub Bokun zapowiadał swój występ w ramach Dwójkowego cyklu "Miejscówka z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Jan Jakub Bokun koncerty w Polskim Radiu Dwójka klarnet Wolfgang Amadeusz Mozart kwartet smyczkowy instrumentaliści

Kama Zboralska podsumowuje rok 2022 na polskim rynku sztuki

- Inwestowanie w sztukę to inwestowanie w siebie. Ani sztabka złota, ani akcja giełdowa nie ma tej wartości dodanej, jaką ma sztuka, i nie trzeba być osobą bardzo majętną, żeby zainteresować się sztuką - mówiła Kama Zboralska, współinicjatorka i autorka rankingów Kompas Sztuki oraz Kompas Młodej Sztuki, dyrektorka Warszawskich Targów Sztuki, jedna z najważniejszych promotorek młodych polskich artystów. Wspólnie podjęliśmy próbę podsumowania roku 2022 na rynku sztuki w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo Jacek Malczewski Tamara Łempicka SZTUKA

Wojciech Bonowicz: ta książka księdza Tischnera to refleksja nad życiem

- Wydarzenie to coś, czymś w jakiś sposób zostaliśmy obdarowani, a tytuł tej książki jest oczywiście wieloznaczny. Chodzi o najpowszechniejsze sytuacje życiowe, ale również o wielkie wydarzenia chrześcijaństwa, tu jest mowa o jednym i o drugim - mówił o książce "Miłość i inne wydarzenia" księdza Józefa Tischnera poeta i publicysta Wojciech Bonowicz.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Bonowicz Dwójka Boże Narodzenie Józef Tischner

"Zniknięcia". Tłumacz: to była ciężka praca, ale okraszona przyjemnościami

- Jest to utwór, który ma bardzo wiele warstw, także czysto formalnych. Najbardziej zauważalna to brak litery "e", ale jest także całe mnóstwo innych przymusów, bo to była racja pisania samego Pereca. Poszukiwanie wyjścia z tych rozmaitych pułapek, odniesień, kontekstów to była jednocześnie ciężka praca, ale okraszona całym mnóstwem gier i zabaw - mówił w "Poranku Dwójki" Stanisław Waszak, współautor pierwszego polskiego tłumaczenia książki "Zniknięcia" Georgesa Pereca.
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA tłumacz Dwójka

"Partnerstwo w Muzyce" - szacunek i równość pomiędzy muzykami

- Jeżeli popatrzymy na największe zespoły, największe światowe orkiestry, to tam każdy pojedynczy muzyk mógłby być solistą - mówił w Dwójce Mischa Kozłowski, pianista, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz prezes Fundacji "Partnerstwo w Muzyce". 22 grudnia w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina o godz. 19.00 odbędzie się specjalny koncert organizowany przez fundację.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka MUZYKA partnerstwo

Nagrody Mediów Publicznych 2022. Leszek Długosz: warto być Polakiem

- Mamy niezwykłą historię, niezwykłą dzielność, poświęcenie. Mamy również świetny dorobek w obrębie kultury, znakomite postaci, które nas legitymizują, które świadczą o nas. Nie mamy powodu, jak niestety się to obserwuje, stać w kątku, czuć się gorszym i usprawiedliwiać się, że jesteśmy z tego obrzeża, czyli z Polski - mówił w "Poranku Dwójki" Leszek Długosz, laureat tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Idea.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Długosz poezja pisarze i poeci Dwójka Nagrody Mediów Publicznych 2022 Nagrody Mediów Publicznych KULTURA