Polskie Radio
Section05

Piotr Dorosz

Koncert "Nowe oblicza tradycji" na sukę biłgorajską i oktet wokalny. Prapremiera projektu

Zaczęło się od poszukiwań - nietypowego, ludowego brzmienia, które można by połączyć ze śpiewem. I od odkrycia zaginionego, nieistniejącego już instrumentu, którego żaden egzemplarz nie przetrwał do dzisiaj. Zrekonstruowany z rycin i opisów z inicjatywy Marii Pomianowskiej (multiinstrumentalistki, wokalistki, kompozytorki) zyskał drugie życie.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Wielkopolska

Spotkanie z kulturą wielkopolską na Krakowskim Przedmieściu!

To właśnie temu obszarowi Oskar Kolberg poświęcił siedem (!) tomów swojej monografii etnograficznej. Wielkopolska – jeden z najstarszych regionów historycznych Polski, o bogatej, zróżnicowanej kulturze – będzie „bohaterką” drugiej odsłony Letniej Sceny NIKiDW. Już dziś o 13.00 przed siedzibą Instytutu na Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie zabrzmią kozły a biskupiańska purpura zaleje deptak stolicy!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Wielkopolska

Walczyk, polka, oberek. Polskie tańce tradycyjne kroczek po kroczku

Czy "polka" to tylko pani pochodząca z Polski? Ależ nie! Dziś opowiadaliśmy o tańcach, które królowały na wiejskich zabawach i weselach - oberku i polce. Ale w naszej audycji pojawiły się też te nieco nowsze - walczyk i fokstrot. A w to wszystko nasz redaktor, Piotr Dorosz, wplótł jeszcze opowieść o harmonii pedałowej: jak ten instrument działa, po co wymyślono pedały i dlaczego gra się na niej łatwiej niż np. na akordeonie. Chcecie się dowiedzieć? Posłuchajcie "Źródełka"!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa

Te meczące i beczące - o owcach i kozach na ludowo!

Kontynuujemy spotkania z wiejskimi zwierzakami, tym razem – owcami i kozami! Jedne meczą, drugie beczą, zatem nauczmy się je rozróżniać po głosie! Dowiedzmy się, skąd wzięło się przysłowie „gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała” i dlaczego kozy lubią skakać na pochyłe drzewo! A owce? Wciąż możemy je zobaczyć na górskich halach, opowiemy więc o góralach!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa legendy wieś world music owce

Pożegnanie z Ukrainą

Chciałbym zwrócić wszystkim uwagę na niespodziewane konsekwencje wojny. Wojna na zawsze zmienia kulturę i konteksty kulturowe – zaczął opowieść Andrzej Bieńkowski. Ten odcinek, „Pożegnanie z Ukrainą”, ma być jego osobistą historią, osobistym pożegnaniem z Ukrainą sprzed lat. Ukrainą taką, jaką znali nasi folkloryści, a która już w wielu jej zakątkach nie wróci. Ten odcinek to czas na lament nad utratą.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski Ukraina pogrzeby

Krótka historia basów...

W zeszłym tygodniu porozmawialiśmy z barabanem, w tym poznamy kolejny bardzo tradycyjny instrument... Jak zapewne już zauważyliście redaktor Piotr Dorosz wie sporo o tradycyjnych instrumentach. Sam z chęcią gra na wielu z nich, na przykład na harmonii czy piszczałkach. Tym razem pan Piotr opowie nam o instrumencie niegdyś popularnym niemal w całej Polsce, bardzo ważnym w każdej kapeli!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa wielkopolskie legendy wieś Nowa Tradycja

Wiosenne święta w tradycjach świata!

Kwiecień to w tym roku miesiąc wielkiej radości, bo właśnie w kwietniu ludzie z wielu kultur obchodzą swoje tradycyjne święta! A wszystkie te święta związane są z wiosną i odradzającym się życiem! Żydzi świętują Pesach – Święto Wolności, chrześcijanie – Wielkanoc, muzułmanie – ramadan, a Persowie… Nowy Rok!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa wielkopolskie legendy Hanna Szczęśniak wieś Wielkanoc