Polskie Radio
Section05

Piotr Dorosz

Krótka historia basów...

W zeszłym tygodniu porozmawialiśmy z barabanem, w tym poznamy kolejny bardzo tradycyjny instrument... Jak zapewne już zauważyliście redaktor Piotr Dorosz wie sporo o tradycyjnych instrumentach. Sam z chęcią gra na wielu z nich, na przykład na harmonii czy piszczałkach. Tym razem pan Piotr opowie nam o instrumencie niegdyś popularnym niemal w całej Polsce, bardzo ważnym w każdej kapeli!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa wielkopolskie legendy wieś Nowa Tradycja

Wiosenne święta w tradycjach świata!

Kwiecień to w tym roku miesiąc wielkiej radości, bo właśnie w kwietniu ludzie z wielu kultur obchodzą swoje tradycyjne święta! A wszystkie te święta związane są z wiosną i odradzającym się życiem! Żydzi świętują Pesach – Święto Wolności, chrześcijanie – Wielkanoc, muzułmanie – ramadan, a Persowie… Nowy Rok!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa wielkopolskie legendy Hanna Szczęśniak wieś Wielkanoc

Na czym grać w Wielkim Poście?

W minioną środę rozpoczął się Wielki Post. A w Źródełku przyjrzeliśmy się obyczajom z nim związanym. Kim jest Pan Żurowski? Czy da się zagrać na fujarce, która nie ma otworów? Co działo się z instrumentami muzycznymi w czasie Postu? I czy na niektórych z nich da się mazać, zamiast grać? Posłuchajcie!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa wielkopolskie legendy Hanna Szczęśniak muzyka ludowa muzyka tradycyjna Wielki Post

Śpiewało się zawsze. Józefa i Zofia Sordyl z monograficzna płytą

Kiermasz pod Kogutkiem ponownie nadajemy z gór! Odwiedzamy Beskid Żywiecki, gdzie właśnie wydano monograficzną płytę wspaniałych śpiewaczek – Zofii i Józefy Sordyl – następnie przenosimy się do Zakopanego. Tam, w willi Czerwony Dwór podziwiamy wystawę malarstwa na szkle Jana Fudali – artysty renesansu. 
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna beskidy Żywiec

O walentynkach na ludowo!

O walentynkach, które na wsi wcale nie były obchodzone 14 lutego, o tym, dlaczego chłopcy oblewali dziewczyny wodą, a dziewczyny haftowały chusteczki usłyszeliśmy w niedzielnym Źródełku! Co jeszcze? Opowieści z Regionu Kozła od Karoliny Ociepki, kolejny odcinek przygód kłobuka Pietucha od Witolda Vargasa. A skoro już o kłobuku mowa, co może oznaczać przysłowie „I kura za darmo nie gdacze”? Sprawdźmy to!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa wielkopolskie legendy Hanna Szczęśniak miłość

O dwóch takich, co odnaleźli harmonię

W Źródełku poznaliśmy dwóch utalentowanych braci z Mistowa koło Mińska Mazowieckiego, którzy podzielą się z nami swoją niezwykłą pasją! Karolina Ociepka zabrała nas w wyjątkowy region Wielkopolski – Region Kozła! Kto to taki, ten Kozioł i z czego słynie? Witold Vargas zaprosił nas do wzięcia udziału w kolejnej przygodzie sprytnego kłobuka Pietucha, a dzieciaki z House of Montessori wytropiły znaczenie starego ludowego przysłowia!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa wielkopolskie legendy muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kurpie pszczoły