Polskie Radio
Section05

Podhale

Ulewy nad Podhalem. Kilkadziesiąt interwencji strażaków, tunel w Poroninie już przejezdny

W niedzielę po południu nad Podhalem ponownie przeszły ulewy, jednak nie tak gwałtowne jak w sobotę. Strażacy odnotowali blisko 30 interwencji, z czego połowa dotyczyła powiatu tatrzańskiego. Zalany tunel pod Zakopianką w Poroninie jest już przejezdny – poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej Hubert Ciepły.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda IMGW góry Tatry regiony małopolskie

56. Sabałowe Bajania. "Tu objawiają się talenty"

- Spotykamy się tutaj pokoleniowo – bo i dziadek, i babcia, rodzice i dzieci – jak i spotykamy się regionalnie. Suwalszczyzna, Śląsk, Kaszuby, Małopolska czy Wielkopolska zjeżdża tutaj, żeby spotkać się i spróbować się o nagrody - opowiadał o Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania Bartłomiej Koszarek - dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury "Dom Ludowy", etnolog, multiinstrumentalista i tancerz.
Zobacz więcej na temat:  Bukowina Sabałowe Bajania folklor kultura ludowa Dwójka Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Sabałowe Bajania od rania do rania!

To festiwal, który od 56 lat co roku wypełnia Bukowinę Tatrzańską śpiewem, gawędami i muzyką ludową z całej Polski. Jego nazwa wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny. 10 sierpnia 2022 rozpoczynają się Sabałowe Bajania!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa world music Tatry góry

Aleksander Gurgul: górale mają żyłkę do biznesu

- Chciałem nakreślić w książce moment, w którym zaczęła się w Zakopanem samowolna zabudowa. Osadzić w czasie tę opowieść i pokazać czytelnikom moment, gdy Gubałówka zaczęła być chaotycznie zabudowywana. To o tyle ważny punkt na mapie Zakopanego, że to stamtąd widać najpiękniej tatrzańską grań, którą wszyscy jeździmy podziwiać jako turyści. Dziś ten widok jest przerażający - mówił w Dwójce Aleksander Gurgul, autor książki "Podhale. Wszystko na sprzedaż".
Zobacz więcej na temat:  Zakopane góry Dwójka Jakub Jamrozek

"Foto z misiem" na jubileusz białego misia z Podhala

Zakopiański miś - symbol Podhala, ulubieniec turystów, bohater milionów zdjęć. Miś nie ocenia, kocha każdego. Fotografowali się z nim biedni i bogaci, mali i wielcy, starzy i młodzi. Podczas Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego zaprezentowana została książka "Foto z misiem", której autorkami są Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Miś Zakopane literatura KSIĄŻKA fotografia góry turystyka wakacje pamiątki muzeum

Jak wygląda życie bacy i juhasa? Reportaż "Wspólnota" [POSŁUCHAJ]

Z ekonomicznego punktu widzenia jest to nieopłacalne, wymaga wiele wysiłku, poświęcenia, wyrzeczeń i rozłąki z najbliższymi, a jednak miłość do owiec i przywiązanie do tradycji wygania ich co roku z domu i na wiosnę wyruszają z setkami powierzonych im owiec na wypas, by powrócić z nimi dopiero późną jesienią.
Zobacz więcej na temat:  góry owce reportaż reportaż w Jedynce Henryk Dedo Waldemar Kasperczak

Kolejna lektura dla miłośników Podhala!

Ponad 240 melodii góralskich wraz z opisem ich powstania, ale również krótkie biogramy muzykantów, śpiewaków, tonecników i autorów słów pieśni. Oto, co znajduje się w najnowszym kompendium wiedzy na temat muzycznego dziedzictwa Podhala pt. „Góralska muzyka – Podhalańskie Dziedzictwo Kulturowe” autorstwa Krzysztofa Gocała.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna góralska muzyka Magdalena Tejchma

Krzyż Pański z kości

W środę w kościele rzymsko-katolickim rozpoczął się Wielki Post. W audycji Kiermasz pod kogutkiem przywołaliśmy wiele związanych z nim zwyczajów, o których przestrzeganie mało kto dziś już dba, a kryją w sobie ogromne bogactwo symboliki... Jednak gwoździem programu jest rozmowa z niezwykłym podhalańskim twórcą.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa kultura ludowa muzyka ludowa folklor tradycja tradycja muzyka ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka tradycyjna Aleksandra Faryńska Tatry

„Za głosem ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej". Zespół Zyngry śpiewa o okupacji

Podhalańska grupa wokalna Zyngry przygotowała wyjątkową płytę-słuchowisko – „Za głosem ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej". Trafiły na nią pieśni poruszające tematykę czasu okupacji oraz opowieści żyjących świadków tamtych wydarzeń. Praca nad wydawnictwem trwała aż trzy lata.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Faryńska góralska muzyka II wojna światowa