Polskie Radio
Section05

Podhale

Sztuka z dwóch krańców Polski

O tym projekcie można śmiało powiedzieć "wspólnota przeciwieństw": to już trzecia edycja projektu "Góry-Morze-Morze-Góry", w ramach którego można oglądać dzieła artystów z Wybrzeża i Podhala. I chociaż te dwa krańcowo odległe regiony Polski różni właściwie wszystko, jednak jest to także pole do odnajdywania pokrewieństwa i elementów wspólnych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA wystawa galeria Zakopane rzeźba malarstwo Trójka Katarzyna Cygler

"Kto się cieszy, ten nie grzeszy" - malarstwo na szkle Jana Fudali w Zakopanem

Na wystawie "Kto się cieszy, ten nie grzeszy. Jan Fudala" - czynnej do 9 kwietnia w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór - prezentowanych jest kilkadziesiąt obrazów z kolekcji prywatnych. To wyjątkowa okazja, żeby znającym twórczość artysty przypomnieć ją chociaż częściowo, a nieznającym - przedstawić jego pełne fantazji i barwne, buchające emocjami obrazy na szkle. Patronem medialnym ekspozycji jest Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  wystawa SZTUKA Zakopane Michał Montowski Patryk Michalski sztuka ludowa KULTURA

Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał za pasem!

Od 50 lat Bukowina co roku staje się stolicą karnawału. Nie byle jakiego, bo góralskiego! W tym roku gości Bukowiańskiego „Domu Ludowego” czeka Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał! Rozpocznie się on w najbliższą środę, 9 lutego. Jak co roku wypełniony będzie góralską muzyką i tańcem, nie zabraknie pochodów grup kolędniczych, rywalizacji par tanecznych, wystaw twórczości ludowej, koncertów i wielu, wielu innych atrakcji. Chcący doświadczyć góralskiej żywiołowości, z pewnością powinni zawitać do Bukowiny!
Zobacz więcej na temat:  Piotr Kędziorek Bukowina góry Tatry jubileusz tradycja kultura ludowa muzyka ludowa

Megitza. Autorska muzyka przyprawiona góralską nutą i współpracą z Węgrami

Megitza opuściła Podhale dla Stanów Zjednoczonych, wróciła do Polski dla miłości. Od najmłodszych lat w jej duszy i sercu gra góralska muzyka, którą, w roli przyprawy, słychać na każdej jej płycie. Na najnowszym albumie artystka łączy siły z węgierskimi muzykami pogranicza. Razem serwują apetyczne góralsko-węgierskie brzmienia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA Maciej Szajkowski folk folklor

Wigilijna noc 2021 w "Trójce pod Księżycem"

W Polsce, mówiąc "Wigilia", myślimy – popołudnie po pierwszej gwiazdce. W tradycji żydowskiej doba zaczyna się o zmierzchu, a zatem np. w wieczór poprzedzający święto. Niezależnie od przyjętego punktu widzenia (czy sposobu odmierzania czasu) samo słowo przyjęliśmy z łaciny i oznacza czuwanie. Przyjmując, że doba zaczyna się i kończy o godzinie zero – o północy – uznajemy, że 24 grudnia to dzień wigilii Bożego Narodzenia oraz tradycyjny wigilijny wieczór, dla wielu zakończony pasterką.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka Boże Narodzenie KULTURA tradycja Wigilia Kaszuby Tatry Józef Tischner Wojciech Bonowicz

Adwent na Podhalu

Ile dziś zostało z dawnych zwyczajów, praktykowanych przez mieszkańców Podhala? O wróżbach, które miały znaczenie w dniu św. Łucji, poście i wyrzeczeniu, a także o przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia opowiadała artystka i mieszkanka Bukowiny Tatrzańskiej – Stanisława Galica-Górkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Grzegorz Ciechowski Adam Strug Janusz Prusinowski Persja Turcja instrumenty Adwent

Nika Lubowicz zaprasza na wigilijny koncert kolęd

- Byłam jeszcze małą dziewczynką, kiedy tata zaczął dla mnie komponować kolędy. Tak powstała między innymi "Dziewczynka z zapałkami" – jedna z jego pierwszych świątecznych piosenek, która na naszym koncercie również zabrzmi - mówiła w Dwójce wokalistka i pianistka Nika Lubowicz. Artystka wystąpi w wigilijnym koncercie z cyklu "Jazz.PL", na którym zaprezentuje m.in. kolędy autorstwa jej taty.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Andrzej Zieliński Dwójka muzyka współczesna MUZYKA

Muzyka bronią i hartem ducha

Pierwszy bohater „Kiermaszu pod kogutkiem” – śp. Danylo Pertsov nazywany był przez niektórych przyjaciół Rycerzem. Jego orężem była muzyka. Władał tą bronią biegle, potrafiąc oczarować każdego słuchacza. Artystę wspominamy tydzień po jego odejściu do Niebiańskiej Orkiestry. Z kolei Anna Jakowska swoim muzycznym spektaklem „12 scen z życia Eulalii” udowadnia, że śpiew może zahartować ducha, uspokoić, ucieszyć…
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Mariana Kril Ukraina Podlasie malarstwo pieśń