Polskie Radio
Section05

Polonia

W Opolu pamięć o bohaterach i kwesta dla Polaków na Wschodzie

W przeddzień Święta Zmarłych przed cmentarzem w Opolu-Półwsi odbyła się kwesta na rzecz Polaków mieszkających za wschodnią granicą Polski. W akcję pod hasłem "Rodacy Bohaterom" zaangażowali się sympatycy klubu piłkarskiego Odra Opole, którzy zbierali fundusze na wsparcie rodaków, będących potomkami dawnych prześladowanych społeczności – Polaków deportowanych przez carat i władze sowieckie. Zebrane środki umożliwią wysyłkę paczek z pomocą humanitarną do rodaków na Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Polacy w Rosji Polacy na Białorusi Polacy za granicą Wszystkich Świętych święto zmarłych

Sympozjum poświęcone roli Polonii brazylijskiej w relacjach polsko-brazylijskich w Senacie

W Senacie odbyło się sympozjum „Polonia brazylijska pomostem w relacjach Polski z Brazylią. 155 lat emigracji polskiej do Brazylii. 95 lat Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego”, zorganizowane przez przewodniczącego senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Bogdana Borusewicza oraz Towarzystwo Polsko-Brazylijskie. Wydarzenie patronatem honorowym objęła marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Zobacz więcej na temat:  Brazylia Senat Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja język polski

La importante misión del Instituto para el Desarrollo de la Lengua Polaca

La Dra. Urszula Starakiewicz-Krawczyk, directora del Instituto para el Desarrollo de la Lengua Polaca, concedió una entrevista en “Polskie Radio dla Zagranicy”. La directora explicó la necesidad de un fuerte apoyo a la educación y promoción de la lengua entre la diáspora polaca. Nuestra interlocutoa llamó la atención sobre el hecho de que entre las generaciones de descendientes de emigrantes se está produciendo una progresiva disminución del interés por la lengua polaca.
Zobacz więcej na temat:  Brazylia język polski

Prof. Fabricio Wichrowski: chcemy wpisać brazylijską wersję języka polskiego na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Prof. Fabricio Wichrowski jest pomysłodawcą oraz inicjatorem projektu inwentaryzacji języka polskiego w Brazylii. W 2023 roku projekt uzyskał dofinansowanie od brazylijskiego Ministerstwa Kultury. Będzie to największy projekt badawczo-rozwojowy dotyczący języka polskiego, jaki kiedykolwiek przeprowadzono poza terytorium Polski.
Zobacz więcej na temat:  Brazylia Polacy za granicą język polski Uniwersytet Wrocławski

MSZ będzie angażował polonijną młodzież i promował postawy obywatelskie wśród Polonii

Od przyszłego roku Ministerstwo Spaw Zagranicznych skoncentruje się na zachęcaniu polonijnej młodzieży do przyjazdów do Polski. W wystąpieniu w Senacie dotyczącym polityki polonijnej szef MSZ Radosław Sikorski wskazał, że młodzi ludzie, potomkowie polskich migrantów, otrzymają możliwość odbywania staży zawodowych w Polsce połączonych z nauką języka polskiego. Ma to zachęcić ich do powrotu do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Senat Radosław Sikorski Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Radosław Sikorski: Rosja prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie, a także angażuje się w działania hybrydowe wymierzone w Zachód, w tym w Polskę

W obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ogłosił decyzję o zamknięciu konsulatu Federacji Rosyjskiej w Poznaniu. Ta kontrowersyjna decyzja jest wynikiem informacji o próbach dywersji w Polsce, które, zdaniem polskiego rządu, są powiązane z rosyjskim wywiadem.
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja Rosja MSZ Mołdawia migracja

USA: Polonijny Wirtualny Zlot Rodziców Dwujęzycznych Dzieci

Zachowanie dwujęzyczności polonijnych dzieci na imigracji to wyzwanie dla rodziców wychowujących potomstwo za granicą. O tym, jak ten proces ułatwić i uatrakcyjnić, dyskutowano na wirtualnym Zlocie Rodziców Dwujęzycznych Dzieci, który prowadzony był z Florydy. Zgromadził on słuchaczy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz z Polski. Wydarzaniu patronowała Polska Ambasada w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  USA Polonia w USA

"Nadzwyczajna sytuacja potrzebuje odpowiednich metod działania". Kurs Polski w sprawie migracji poparty w Brukseli

Twardy kurs Polski w sprawie migracji poparty jednomyślnie przez unijnych przywódców. Na europejskim szczycie w Brukseli zapewniono o solidarności z Polską, która zmaga się z presją migracyjną ze strony Rosji i Białorusi. Dano też zielone światło dla czasowego i terytorialnego zawieszenia prawa do azylu dla osób próbujących przekroczyć białoruską granicę.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Andrzej Duda Donald Tusk Sejm wojna na Ukrainie NATO Brazylia Senat

Rośnie zainteresowanie językiem polskim. Szkoły polskie za granicą z coraz większą ilością uczniów

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi 76 szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych w 37 krajach. Uczy się w nich szkołach prawie 17 tysięcy uczniów. To o półtora tysiąca więcej niż w ubiegłym roku. Ogółem w tych placówkach pracuje ponad 650 nauczycieli.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Edukacji Narodowej Polacy za granicą edukacja Ateny Paryż Helsinki

"Polska i Czechy mają dziś wiele wspólnych interesów". Konsultacje rządów w Pradze

W Pradze odbyły się 9. polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe. Obradom przewodniczył premier Donald Tusk oraz szef czeskiego rządu Petr Fiala. Mamy wiele wspólnych interesów i podobnie patrzymy na takie kwestie, jak rola Europy, pomoc Ukrainie, bezpieczeństwo czy działania związane z sytuacjami kryzysowymi. Polska i Czechy mają także wspólne stanowisko w sprawie nielegalnej imigracji w Unii Europejskiej. Premierowi Donaldowi Tuskowi towarzyszyło 14 członków Rady Ministrów.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Węgry Parlament Europejski wojna na Ukrainie Ukraina Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kościół katolicki Dzień Papieski

"Promujemy język polski wraz z elementami historii i kultury Polski". Ważna inicjatywa NAWA

Po raz pierwszy w Programie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej "Promocja języka polskiego" pojawiły się uczelnie z Argentyny, Islandii i Tanzanii. Będą realizowały projekty, m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, czy Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Oprócz tych nowych ośrodków w dotychczasowych edycjach programu NAWY, w których zrealizowano ponad 70 projektów, uczestnikami były 103 instytucje, uczelnie i placówki naukowe z całego świata.
Zobacz więcej na temat:  język polski Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego promocja Polacy za granicą