Polskie Radio
Section05

Polonia

"Nadzwyczajna sytuacja potrzebuje odpowiednich metod działania". Kurs Polski w sprawie migracji poparty w Brukseli

Twardy kurs Polski w sprawie migracji poparty jednomyślnie przez unijnych przywódców. Na europejskim szczycie w Brukseli zapewniono o solidarności z Polską, która zmaga się z presją migracyjną ze strony Rosji i Białorusi. Dano też zielone światło dla czasowego i terytorialnego zawieszenia prawa do azylu dla osób próbujących przekroczyć białoruską granicę.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Andrzej Duda Donald Tusk Sejm wojna na Ukrainie NATO Brazylia Senat

Rośnie zainteresowanie językiem polskim. Szkoły polskie za granicą z coraz większą ilością uczniów

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi 76 szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych w 37 krajach. Uczy się w nich szkołach prawie 17 tysięcy uczniów. To o półtora tysiąca więcej niż w ubiegłym roku. Ogółem w tych placówkach pracuje ponad 650 nauczycieli.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Edukacji Narodowej Polacy za granicą edukacja Ateny Paryż Helsinki

"Polska i Czechy mają dziś wiele wspólnych interesów". Konsultacje rządów w Pradze

W Pradze odbyły się 9. polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe. Obradom przewodniczył premier Donald Tusk oraz szef czeskiego rządu Petr Fiala. Mamy wiele wspólnych interesów i podobnie patrzymy na takie kwestie, jak rola Europy, pomoc Ukrainie, bezpieczeństwo czy działania związane z sytuacjami kryzysowymi. Polska i Czechy mają także wspólne stanowisko w sprawie nielegalnej imigracji w Unii Europejskiej. Premierowi Donaldowi Tuskowi towarzyszyło 14 członków Rady Ministrów.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Węgry Parlament Europejski wojna na Ukrainie Ukraina Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kościół katolicki Dzień Papieski

"Promujemy język polski wraz z elementami historii i kultury Polski". Ważna inicjatywa NAWA

Po raz pierwszy w Programie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej "Promocja języka polskiego" pojawiły się uczelnie z Argentyny, Islandii i Tanzanii. Będą realizowały projekty, m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, czy Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Oprócz tych nowych ośrodków w dotychczasowych edycjach programu NAWY, w których zrealizowano ponad 70 projektów, uczestnikami były 103 instytucje, uczelnie i placówki naukowe z całego świata.
Zobacz więcej na temat:  język polski Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego promocja Polacy za granicą

Polonia w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Prezentujemy najnowsze wyniki badań

Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ zorganizował niedawno bardzo interesujący panel zatytułowany "Polonia i Polacy za granicą wobec przemian etnicznych we współczesnym świecie". O Polonii w Niemczech i USA, opowiedzieli prof. dr hab. Anna Mazurkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Michał Nowosielski z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu WSB Merito.
Zobacz więcej na temat:  Polonia w USA Niemcy Polacy za granicą dyplomacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"To zaszczyt iż Senat może opiekować się Polonią i Polakami za granicą". Obrady Polonijnej Rady Konsultacyjnej

- Potrzebna jest opieka nad Polonią i Polakami za granicą, ale też mądre partnerstwo - powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska w Senacie podczas wręczania aktów powołania członkom Polonijnej Rady Konsultacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  ONZ Andrzej Duda Radosław Sikorski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat Polacy za granicą powódź Tomas Venclova

Przyznano stypendia w ramach Programu dla Polonii im. gen. Władysława Andersa

619 osób z 20 krajów otrzymało stypendium NAWA w Programie im. gen. Andersa i wkrótce rozpocznie studia w Polsce. Program skierowany jest do przedstawicieli Polonii, mających Kartę Polaka lub polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju. O udział w programie mogą ubiegać się młodzi ludzie, którzy odbywali cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej lub studiów I stopnia poza granicami Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą studenci szkolnictwo wyższe Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Kazimierz Romanowicz. Człowiek, który pokazał Paryżowi polską kulturę

- Gdy zakładałem "Libellę", byłem młodym człowiekiem. Miałem dużo sił, jeszcze więcej zapału i wierzyłem, zresztą musiałem wierzyć, że mi się uda i że to, co robię, jest ważne. Nie było innej alternatywy, bo przecież pomocy znikąd żadnej nie miałem. I myślę, że właśnie dlatego mi się udało, bo wierzyłem - mówił Kazimierz Romanowicz na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Francja Zofia Romanowiczowa Paryż armia Andersa kampania włoska Hanna Krall Stanisław Barańczak emigracja