Polskie Radio
Section05

Polska Partia Socjalistyczna

Witold Jodko-Narkiewicz. Niepodległościowy socjalista, bliski współpracownik Piłsudskiego

Był jednym z twórców Polskiej Partii Socjalistycznej, bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego i współtwórcą Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych. O tym, jak istotna dla sprawy odzyskania niepodległości była ta dziś mało znana dziś postać, świadczy chociażby to, że był jednym z czterech polskich sygnatariuszy traktatu wersalskiego.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Witold Jodko-Narkiewicz Józef Piłsudski niepodległość socjalizm

Kazimierz Pużak: obowiązek trzeba spełniać do końca

Jeden z głównych przywódców i organizatorów Polskiej Partii Socjalistycznej poświęcił życie klasie robotniczej, sprawie socjalizmu, wolności i niepodległości Polski. Za swoją dewizę życiową - wytrwać i przetrwać - zapłacił najwyższą cenę. Zmarł 74 lata temu w stalinowskim więzieniu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Kazimierz Pużak Powstanie Warszawskie proces szesnastu Rada Jedności Narodowej historia Polski

Witold Jodko-Narkiewicz. Niepodległościowy socjalista, bliski współpracownik Piłsudskiego

Był jednym z twórców Polskiej Partii Socjalistycznej, bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego i współtwórcą Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych. O tym, jak istotna dla sprawy odzyskania niepodległości była ta dziś mało znana postać, świadczy chociażby to, że był jednym z czterech polskich sygnatariuszy traktatu wersalskiego.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Witold Jodko-Narkiewicz Józef Piłsudski niepodległość socjalizm

Janusz Jędrzejewicz. Autor reformy szkolnej II RP

- Dziś, gdy oglądam się za siebie, w odległość dziesięciu lat twardej pracy, szalonych zaiste triumfów i klęsk ciężkich, przez które przeszliśmy jako obóz ludzi walki, widzę tym wyraźniej, jak ciężkie podjęliśmy zadanie i uważam okres POW pod rosyjskim zaborem za najtrudniejsze zadanie z tych, które w ciągu lat wojny na nas spadły – pisał Janusz Jędrzejewicz w pamiętniku.
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita Legiony Polskie II RP edukacja

Walery Wróblewski. Awanturniczy życiorys idealisty

Był jednym z najzdolniejszych dowódców Powstania Styczniowego, generałem Komuny Paryskiej, socjalistą i działaczem niepodległościowym. Wspierał rosyjskich terrorystów, przegrał majątek w kasynie, musiał uciekać z dwóch państw przed karą śmierci, a życie zawdzięcza ciotce Marii Curie-Skłodowskiej. 187 lat temu urodził się Walery Wróblewski, dla którego odzyskanie niepodległości przez Polskę było najważniejsze.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Powstanie Styczniowe Komuna Paryska Jarosław Dąbrowski Zygmunt Sierakowski

Andrzej Strug – najwybitniejsze pióro przedwojennej lewicy

Pisarz, a przy tym działacz socjalistyczny i niepodległościowy, był przez sobie współczesnych nazywany "duszą wszystko czującą". W tym patetycznym określeniu nie sposób odnaleźć fałsz: niewielu tak jak on potrafiło w imię prawdy i z odwagą odmalowywać słowem nie tylko chwalebne karty z dziejów własnego środowiska, ale także jego mroczniejsze oblicze. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Andrzej Strug literatura Dwudziestolecie międzywojenne

Tragedia w Przewodowie. Kwiatkowski: klasa polityczna zdała egzamin z odpowiedzialności

- Patrząc na ten tragiczny incydent w Przewodowie z perspektywy czasu, to chodziło o to, żeby nie formułować żadnych pochopnych sądów - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia poseł koła PPS Robert Kwiatkowski. Podkreślił, że nawet jeśli komunikację rządu można uznać za nieco spóźnioną, to "lepiej się spóźnić w tej sprawie niż pospieszyć i pochopnie stawiać jakieś tezy".
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Polskie Radio Katarzyna Gójska PPS POLSKA granica Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie lubelskie Robert Kwiatkowski

Andrzej Rozenek: rozmawiamy z opozycją, mam nadzieję, że będzie wspólna lista

- Mam nadzieję, że będzie jedna wspólna lista wyborcza opozycji. Do tego zmierzamy, chcielibyśmy, by tak było. Dlatego, że to jest gwarancja zwycięstwa nad PiS-em. Ja nie przyjmuję do wiadomości argumentów, że nie wolno robić wspólnej listy, bo wyborcy tego nie zrozumieją - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozenek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Janecki Andrzej Rozenek opozycja wybory

Wybuch niepodległości. Październik – listopad 1918

W październiku 1918 roku rodziły się pierwsze polskie ośrodki władzy: Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego i Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie. Stefan Żeromski został nawet, na krótko, prezydentem tzw. Rzeczpospolitej Zakopiańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja Andrzej Nowak Józef Piłsudski Lwów Lublin Ignacy Daszyński Magdeburg Zamek Królewski rząd reformy Jędrzej Moraczewski Warszawa 11 listopada feminizm historia Europy