Polskie Radio
Section05

Polskie Radio Dzieciom

Dzień Świstaka i wiosenne przepowiednie. "Poranek" w PR Dzieciom

2 lutego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie obchodzony jest Dzień Świstaka. Bohaterem tego święta jest świstak amerykański, zwany również świszczem. W tym dniu wabi się świstaka z norki, a jeśli poranek jest słoneczny i zwierzę zobaczy swój cień, po czym wróci, zwiastuje to jeszcze sześć tygodni zimy. Jeśli nie, oznacza to, że wiosna jest już blisko. Przepowiednia ta sprawdza się w około 50% przypadków, co w praktyce oznacza zupełny przypadek.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska wiosna

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia dziecięca psychologia rozwój dziecka rodzicielstwo wychowanie Strefa Rodzica Mikołaj Foks radio dla rodziców

Jakie zabawki wybierać dla dzieci?

Zabawki stanowią istotną część dzieciństwa, zarówno tego wczesnego, jak i późniejszego. Ważne, żeby były dostosowane do wieku, a więc nie mają być zbyt łatwe, ale też nie za trudne. Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze zabawek? Jak sprawdzić, że producent jest wiarygodny? Dlaczego kupowanie zabawek niewiadomego pochodzenia na targowiskach nie jest dobrym pomysłem? Na co zwrócić uwagę chcąc samemu sprawdzić zabawkę? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" Magdalena Kordaszewska - ekspertka ds. zabawek.
Zobacz więcej na temat:  zabawa z dzieckiem zabawa rozwój dziecka radio dla rodziców radio dla dzieci

Świece okopowe dla żołnierzy z Ukrainy

Świece okopowe mogą pomóc w przetrwaniu mroźnej zimy panującej w walczącej z agresorem Ukrainie. Te specjalne świece wykonywane są w Polsce, a akcję ich tworzenia rozpoczęli przebywający w naszym kraju Ukraińcy. Świece okopowe to materiały z recyklingu. Do ich stworzenia możemy wykorzystać to, co mamy pod ręką, może to być na przykład puszka wypełniona kartonem i zalana woskiem. – Taka świeca ogrzewa okop i służy do podgrzania jedzenia czy wody przez kilka dobrych godzin w zależności od tego, w jaki sposób jest zrobiona i jakim systemem – wyjaśniła Iwona Marciszak. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie radio dla rodziców

Sezon alergiczny. Kiedy się zacznie?

Im cieplej na zewnątrz, tym szybciej rośliny wiatropylne, w tym przypadku drzewa, które zaczynają pylenie najwcześniej, wypuszczą swoje pyłki, co może być problematyczne dla dużej części społeczeństwa. Około 40 proc. Polaków to alergicy, którzy mają dodatnie testy. Jedna trzecia mieszkańców Polski to alergicy objawowi. To właśnie oni, zamiast cieszyć się wiosną, będą zmagać się z przykrymi objawami alergii. Więcej w treści artykułu i w załączonej audycji. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  alergia alergie u dzieci zdrowie dziecka zdrowie Strefa Rodzica Joanna Ficińska radio dla rodziców radio dla dzieci

Czy da się polubić łacinę? O nauczaniu łaciny w szkołach

Już od kilku lat w dokumentach programowych publikowanych co roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki powtarza się hasło edukacja klasyczna. Nie chodzi o nieunowocześnianie sposobu nauczania, pozostanie w ławkach i siatce godzinowej, ale oznacza to zaznajamianie uczniów z kulturą antyczną – łaciną, a kiedyś również starożytną greką. Od przyszłego roku język łaciński ma szansę stać się jednym z tzw. drugich języków obcych, których uczniowie uczą się w ostatnich klasach szkoły podstawowej i w liceum obok wiodącego języka obcego, którym jest zwykle język angielski. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców szkoła języki obce edukacja

Polskie tańce narodowe w "Muzycznych podróżach"

Każdy kraj ma coś, czym wyróżnia się na tle innych. Jednym z elementów wyróżniających i budujących tożsamość narodową jest bez wątpienia muzyka i towarzyszące jej tańce, a także stroje i twórczość pisana. Przyjmuje się, że w Polsce mamy pięć tańców o charakterze narodowym: Polonez, Mazur, Oberek, Krakowiak i Kujawiak, a także dwadzieścia dwa tańce ludowe, które są mniej znane, a w większości odeszły w zapomnienie.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci piosenki dla dzieci taniec tradycja

Natalia Lesz w "Gwiazdozbiorze" PR Dzieciom

Będąc na studiach aktorskich w Stanach Zjednoczonych, nagrywała dla zabawy muzykę, którą wysyłała swoim najbliższym. Nie podejrzewała wówczas, że zajmie się muzyką na poważnie. W roku 2008 miała miejsce premiera pierwszego albumu Natalii. Była to jedna z pierwszych płyt w języku angielskim na polskim rynku. Dzisiaj większość słuchaczy kojarzy ją jako wokalistkę, ale to aktorstwem chciała się zająć od zawsze. W końcu połączyła swoje dwie pasje na wydziale wokalnoaktorskim o specjalizacji wokalistyka estradowa. 
Zobacz więcej na temat:  natalia lesz radio dla dzieci piosenki dla dzieci Marta Powałowska

Muzyka z "Kota w butach"

W oryginalnej wersji Kota w butach, której autorem jest Charles Perrault wszystko zaczyna się od dnia, kiedy synowie młynarza mają podzielić między siebie jego majątek. Najmłodszy z nich dostaje tylko kota i zastanawia się, jaki może mieć z niego pożytek. Koty przecież dużo śpią i na ogół nie mają zbyt wiele do zaoferowania, jednak kot obiecuje, że zapewni mu poprawę losu. Wystarczy, że dostanie buty i worek. Do worka podstępem chwyta króliki i przepiórki, zabiera je na królewski dwór i ofiarowuje władcy mówiąc, że to podarunek od jego pana, ale nie mówi, że to ubogi chłopak, syn młynarza, ale prawdziwy markiz. Król przyjmuje podarki z radością. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Moje wewnętrzne dziecko - czyli kto?

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem. Coraz częściej mówi się o wewnętrznym dziecku, a w szczególności o wewnętrznym dziecku, które nie jest do końca szczęśliwe i zaopiekowane, jednak co to właściwie oznacza? Przez całe dzieciństwo jesteśmy uczeni tego, jak wyzbyć się dziecięcości i dążyć do ideału, jakim jest dorosłość. Gdy mówimy o kimś, że jest niedojrzały, nie mamy przecież na myśli komplementu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców medytacja rozwój osobisty Mikołaj Foks

Czym dla dziecka jest zabawa i co daje ona dzieciom?

W jaki sposób zabawa kształtuje i rozwija młodych ludzi? Dlaczego zabawa naszych dzieci bywa dla nas frustrująca? Zachowanie dzieci nie musi przecież wywoływać w nas wyłącznie pozytywnych emocji. Ważne jest to, by sobie na emocje pozwolić i zaakceptować, że czasami możemy czuć się gorzej czy możemy nie mieć ochoty na zabawę z dzieckiem. Warto przekazać to dziecku w przystępny sposób. Tym samym nauczymy naszą pociechę stawiania granic i odnalezienia się w sytuacji, kiedy sama nie ma na coś ochoty. O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców zabawa z dzieckiem zabawy dla dzieci