Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

PR24 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Dr Mazur: to element jednoczący nas, Polaków

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. - Jeżeli oderwiemy się od historii, od pamięci, to będziemy jak człowiek chorujący na amnezję - zmuszeni każdy swój dzień określać na nowo - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk dr Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego. - To było coś, co się nie powinno zdarzyć, ale, z drugiej strony, dało nam wielką siłę. Ci ludzie to pokazali - dodał Roman Stachera, artysta, który w chwili wybuchu Powstania był kilkuletnim dzieckiem.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski historia warszawy społeczeństwo

Reparacje wojenne. Mularczyk: Niemcy do dzisiaj nie zapłaciły za zniszczenia polskiej stolicy

- Do dzisiaj Niemcy nie zapłaciły za zniszczenia polskiej stolicy. To była w sposób oczywisty zbrodnia wojenna, która na dekady obciążyła i spowodowała ubóstwo, biedę narodu polskiego, emigrację zarobkową i konieczność odbudowy ze zniszczeń, co wiązało się też z olbrzymim wpływem na kondycję zdrowotną, psychiczną Polaków - powiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, który przed 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego przypomina szacunki dotyczące strat wojennych stolicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Arkadiusz Mularczyk MSZ HISTORIA historia Polski Warszawa III Rzesza Niemcy zbrodnie wojenne II wojna światowa reparacje wojenne

79. rocznica Powstania Warszawskiego. Biskup WP: walczono, by w narodzie panowały miłość, prawda i sprawiedliwość

Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz powiedział, że powstańcy warszawscy walczyli o to, by w narodzie panowały miłość, prawda, sprawiedliwość i pokój. Przed obchodami 79. rocznicy wybuchu zrywu 1 sierpnia w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego celebrowano mszę świętą z udziałem powstańców, harcerzy i warszawiaków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Warszawa

79. rocznica Powstania Warszawskiego. "Młodzi Niemcy mają o tym szczątkową wiedzę"

W niedzielę w Berlinie odbędzie się Bieg Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944 r., który ma być hołdem dla Powstańców. Ponadto ma przybliżyć mieszkańcom Berlina wiedzę o polskiej historii. - O ile starsze pokolenia mają świadomość zbrodni niemieckich z czasów II wojny światowej, to młodsze dysponują szczątkową wiedzą na ten temat - powiedział ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa dyplomacja historia Polski II wojna światowa HISTORIA polityka historyczna Berlin Niemcy reparacje wojenne społeczeństwo III Rzesza