Historia

Powstańcy podpisali apel o godne uczczenie 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 05:45
"1 sierpnia o godz. 17.00 zawyją syreny. Zatrzymajcie się w samochodach, przystańcie na chwilę na chodnikach i na ścieżkach rowerowych, bądźmy razem w tym niezwykłym momencie", napisali powstańcy w apelu z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Fragment Pomnika Powstania Warszawskiego przy pl. Krasińskich w Warszawie
Fragment Pomnika Powstania Warszawskiego przy pl. Krasińskich w WarszawieFoto: Shutterstock

Konferencja prasowa dotycząca obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego odbyła się we wtorek (25.07) w Urzędzie Stanu Cywilnego w Warszawie. Podczas spotkania Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewcz oraz Janusz Komorowski z Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK podpisali apel o godne uczczenie 79. rocznicy Powstania Warszawskiego.


Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

"Bądźmy razem w tym niezwykłym momencie"

W apelu przypomniano, że "1 sierpnia o godz. 17.00 zawyją syreny, miasto w godzinę W zatrzyma się na symboliczną minutę w geście najwyższego szacunku i pamięci o Powstaniu".

"Apelujemy do mieszkanek i mieszkańców stolicy, do naszych gości, do odwiedzających Warszawę turystów, by dołączyli do tego hołdu", napisali powstańcy. "Zatrzymajcie się w samochodach, przystańcie na chwilę na chodnikach i na ścieżkach rowerowych, bądźmy razem w tym niezwykłym momencie. Oddajmy cześć bohaterkom i bohaterom Powstania, zarówno żołnierzom jak i cywilom, tym, którzy stanęli do walki jak i niewinnym ofiarom".

Uczestniczka Powstania Halina Rogozińska powiedziała podczas wtorkowej konferencji, że jest to dla niej wielka rość, gdy ludzie chcą czcić dzień Powstania Warszawskiego. "To bardzo ważne. Napisałam nawet odezwę do młodzieży na ten temat i wiem od nauczycieli, że to przemawia do młodzieży", mówiła.


 Powstańcy warszawscy: Janusz Komorowski (L), wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewcz (3L) oraz Halina Rogozińska. Poza tym od lewej - dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, radny m.st. Warszawy Sławomir Potapowicz. Fot. PAP/Radek Pietruszka Powstańcy warszawscy: Janusz Komorowski (L), wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewcz (3L) oraz Halina Rogozińska. Poza tym od lewej - dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, radny m.st. Warszawy Sławomir Potapowicz. Fot. PAP/Radek Pietruszka

"Wydarzenie to będzie dla nas zawsze bardzo istotne"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił przy tej okazji, że w tym roku podczas rocznicy wybuchu Powstania "będziemy mówić o wierności swoim poglądom, ideałom, wartościom, ale również o przyjaźni i koleżeńskości”.

"Mimo że coraz bardziej się oddalamy od samego wydarzenia, będzie ono dla nas zawsze bardzo istotne i będzie w DNA każdej warszawianki i warszawiaka", dodał Rafał Trzaskowski. Przypomniał również, że oprócz głównych uroczystości wszystkie środowiska powstańcze organizują swoje obchody w poszczególnych dzielnicach.

Jak co roku powstańcy zostaną uhonorowani na uroczystej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 31 lipca. Honorowe obywatelstwo Warszawy dostanie Juliusz Kulesza, który w czasie powstania bronił gmachu Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Zlot harcerski, premierowy spektakl, wystawa

Kolejny uczestnik wspomnianej konferencji prasowej – Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – zaprosił na grę plenerową dla dzieci w wieku od 10 do 14 lat, którą zaplanowano 29 lipca właśnie w tej muzealnej placówce. Jan Ołdakowski zwrócił również uwagę, że kolejny raz będzie miał miejsce zlot harcerski. W tym roku weźmie w nim udział około 700 skautów z siedmiu organizacji.

Dyrektor MPW dodał, że jak co roku (tym razem 30 lipca) odbędzie się też spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

Zaraz po godzinie "W" w większości miejsc pamięci – tam, gdzie są tablice upamiętniające powstańcze wydarzenia – warty wolontariuszy będą rozdawać pamiątkowe kotwiczki i znaczki (miejsca pamięci zaznaczone są na mapie opublikowanej na stronie MPW). Również 1 sierpnia, jak co roku, odbędzie się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek.

W dniu rocznicy wybuchu Powstania, o północy, zostanie pokazany - w sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego - premierowy spektakl teatralny "Cisza" w reżyserii Michała Zadary. W obsadzie sztuki zobaczymy Barbarę Wysocką, Jacka Poniedziałka, Rafała Stachowiaka i Mariusza Zaniewskiego. Natomiast 2 sierpnia w przestrzeni wystaw czasowych MPW zostanie otwarta ekspozycja "Podróż bohaterek".

Jan Ołdakowski poinformował również, że 5 sierpnia odbędzie się Marsz Pamięci ku czci cywilnych ofiar powstania, których nazwiska zostaną odczytane podczas tego wydarzenia. Uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy rozpocznie się na skwerze Pamięci, na rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności. Z kolei 6 sierpnia będzie miała miejsce Masa Powstańcza – przejazd rowerami szlakiem II Obwodu Żoliborz.

"Musieliśmy stać się dorośli"

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewcz przypomniał, że jego pokolenie "jest już niestety nie najmłodsze". "Chcemy przekazać tradycję młodym ludziom, wiarę, nasze doświadczenia" - dodał. "Kiedy wybuchła wojna, mieliśmy po trzynaście, czternaście lat. Wcześniej byliśmy niczym nieskrępowani, wiedliśmy swobodne życie. Wybuchła wojna i wszystko się zmieniło, zaczęły się bombardowania, rozstrzeliwania, łapanki, a my musieliśmy stać się dorośli. Staraliśmy się zrozumieć, co to jest wolność, niepodległość" - wspominał.

Jego zdaniem, "w tej chwili zadaniem członków Związku, tych, którzy jeszcze spotykają się z młodzieżą, jest zaszczepienie przekonania, że nie ma nic ważniejszego w życiu człowieka niż wolność i niepodległość".

"Budować więź pokoleń"

Janusz Komorowski z Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK mówił natomiast, że żołnierzy AK, powstańców warszawskich, napawa dumą, iż "obchody rocznicy Powstania Warszawskiego mają taką piękną oprawę. Że władze miasta tyle wysiłku wkładają, aby te uroczystości miały taki piękny charakter".

Wyraził przy tym radość i dumę, że utrwalana jest więź pokoleń. Że – jak mówił – "młode pokolenia, chłopcy i dziewczęta, na przykład z Wojska Obrony Terytorialnej, przejmują piękne ideały tych, dla których Polska i Warszawa były czymś nadzwyczajnym i wielkim. Tych, którzy nade wszystko umiłowali Polskę i Warszawę i w tym duchu prowadzili działania wojenne, bo chcieli być wolni". Janusz Komorowski poprosił raz jeszcze, by 1 sierpnia o godz. 17.00 zatrzymywać się i oddać hołd powstańcom warszawskim.

***

Czytaj także:

***

Przy MPW działa centrum informacyjne obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego od 26 lipca do 2 sierpnia. Szczegóły obchodów można znaleźć też na stronie um.warszawa.pl/powstaniewarszawskie.

PAP/jp

Czytaj także

Zdzisław Sierpiński. Człowiek, który rozpoczął Powstanie Warszawskie. Posłuchaj jego wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 05:55
Powstanie Warszawskie nie wybuchło, jak zostało to zapamiętane w powszechnej świadomości, o godz. 17.00 - godzinie "W". Pierwsze strzały padły ok. 13.50 na Żoliborzu. Oddał je Zdzisław Sierpiński. W Archiwum Polskiego Radia zachowała się jego wypowiedź na temat tej chwili. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. W sierpniu 1944 świat patrzył na walczącą Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 06:00
– Tu zęby mamy wilcze, a czapki na bakier. Nikt nie płacze w powstańczej Warszawie. Tu serce Polski, tu mówi Warszawa. Nam ducha starczy dla nas. Oklasków też nie trzeba. Żądamy amunicji! – raportowała światu powstańcza radiostacja "Błyskawica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Pierwszego dnia biało-czerwona flaga zawisła na Prudentialu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 05:52
Obraz najwyższego budynku przedwojennej Warszawy trzykrotnie stawał się symbolem walczącej stolicy: pierwszego dnia zrywu, kiedy na jego szczycie zawisła polska flaga był symbolem tryumfu, 28 września, kiedy uderzył w niego pocisk uwieczniony na zdjęciu, stał się symbolem walki, po wojnie jego szkielet obrazował zniszczenia niegdyś pięknego miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od "Zakazanych piosenek", przez "Kanał", po "Miasto 44". Powstanie Warszawskie w filmie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 05:45
Dziesiąta muza jest nierozerwalnie połączona z Powstaniem Warszawskim. Już w trakcie zrywu jego przebieg śledziło oko kamery. Temat heroizmu i tragedii walczącej stolicy daje pole do licznych interpretacji, nic dziwnego, że do dzisiaj inspiruje scenarzystów i reżyserów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Powstańcy zdobywają PASTę

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 06:00
W nocy z 19 na 20 sierpnia 1944 roku w ręce powstańców przechodzi ośmiopiętrowy budynek PASTy. W akcji brało udział 250 powstańców, którzy atakowali z trzech stron.
rozwiń zwiń