Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Posłuchaj wspomnień Szpilmana ze stycznia 1945 roku

- 17 stycznia nie zdawałem sobie sprawy z tego, że Warszawa jest wolna. 20 stycznia rano, gdy się obudziłem, usłyszałem, że mnóstwo ludzi chodzi po ulicy, jakieś krzyki i ruch. Podszedłem do okna i rozpłakałem się. Poczułem się wolnym człowiekiem - Władysław Szpilman wspominał w 1958 roku na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Władysław Szpilman Warszawa 1945 II wojna światowa Armia Czerwona skarby archiwum historia

Zmarł Karol Stefaniak ps. "Kajtek". Ostatni żołnierz oddziału głuchoniemych AK miał 90 lat

"Bardzo smutna wiadomość. Zmarł Pan Karol Stefaniak ps. »Kajtek« - strzelec w batalionie Miłosz. Dziękujemy za odwagę i poświęcenie na rzecz Warszawy. Stolica nigdy nie zapomni o bohaterstwie Pana i wszystkich głuchych żołnierzy powstania" - napisał Rafał Trzaskowski. Ostatni żołnierz słynnego oddziału głuchoniemych walczącego w Powstaniu Warszawskim zmarł we wtorek w wieku 90 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odeszli 2021 Warszawa Armia Krajowa II wojna światowa społeczeństwo

Katarzyna Utracka: niszczenie Warszawy było zaplanowane, tam nie było chaosu

- Niemcy po Powstaniu Warszawskim wypędzili z Warszawy ludność i przystąpili do rabowania, a potem burzenia, podpalania tego, co zostało, zwłaszcza budowli ważnych dla tożsamości narodowej - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA regiony mazowieckie Warszawa II wojna światowa historia Polski Pałac Saski Muzeum Powstania Warszawskiego

"Wojna zaczęła się dla niej poza Warszawą". Tomasz Karasiński o Barbarze Otwinowskiej

- Mieszkała w majątku u wujostwa, nieopodal Brześcia nad Bugiem w Koroszczynie, gdzie zastała ją wojna w 1939 r. Tam przeżyła dosyć dramatyczne chwile wybuchu wojny - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Karasiński z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego i Stowarzyszenia Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa HISTORIA Armia Krajowa okupacja niemiecka okupacja sowiecka Oświęcim

Małgorzata Serini-Bulska, ginekolog II wojny światowej. "Pomagała ukrywającym się i prześladowanym kobietom"

- W czasie II wojny światowej uczestniczyła w tajnym nauczaniu położnictwa i ginekologii. Pomagała ukrywającym się i prześladowanym kobietom, m.in. Żydówkom, a także więźniom Pawiaka. O Małgorzacie Serini-Bulskiej, światowej sławy ginekolog opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 jej syn - Wojciech Bulski.
Zobacz więcej na temat:  ginekolog II wojna światowa Żydzi pomoc Polskie Radio 24

"Chcieliśmy zostawić po sobie znak". W Warszawie zasadzono drzewo upamiętniające walki żołnierzy AK

W Warszawie zasadzone zostało drzewo upamiętniające walki żołnierzy Armii Krajowej Korpusu "Jodła". Zasadzona roślina to jodła pochodząca z Gór Świętokrzyskich, w których w czasie II wojny działali żołnierze Korpusu, a którzy w sierpniu 1944 roku, w ramach akcji "Burza", ruszyli z pomocą dla Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Armia Krajowa HISTORIA społeczeństwo historia Polski