Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Prezydent Kaczyński o Powstaniu Warszawskim: "Jeden z najbardziej heroicznych czynów II wojny światowej"

- Niepodległości uzyskanej w roku 1918, obronionej w 1920, broniliśmy także w 1944 roku w Warszawie. To była walka podjęta po to, żeby Polska pozostała wolna. To nie jest święto martyrologii, tylko święto odwagi. Nam przyszło żyć w takim kraju, w którym ta odwaga jest potrzebna i nic na to nie poradzimy - podkreślał Lech Kaczyński w przeddzień 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm zbrodnie wojenne Lech Kaczyński

W fotografiach upamiętnił popowstańczą rzeczywistość. Reportaż "Takie były czasy"

Ryszard Witkowski "Orliński" był pilotem szybowcowym, żołnierzem AK, urodził się w podwarszawskim Milanówku. Jego matka Felicja prowadziła tam zakład fotograficzny i to właśnie od niej Ryszard zaraził się miłością do fotografii. Zrobił wiele zdjęć w Warszawie w czasie wojny. W czasie Powstania Warszawskiego rodzina Witkowskich udzieliła schronienia trzem uciekinierom ze stolicy - Żydom.
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski Joanna Bogusławska lotnictwo reportaż w Jedynce

Włodek Pawlik i muzyka dedykowana Ukrainie

- Tę płytę dedykujemy wszyscy Ukrainie, która walczy o swoją wolność i niepodległość. O podstawowe aspekty godności ludzkiej, bez której nasze życie nie ma kompletnie sensu - gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był Włodek Pawlik, kompozytor, pianista jazzowy i laureat Grammy. Artysta skomponował muzykę do wybranych wierszy poety pokolenia Kolumbów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Płyta ukazała się właśnie na rynku.
Zobacz więcej na temat:  Włodek Pawlik Krzysztof Kamil Baczyński pisarze i poeci II wojna światowa poezja śpiewana Jakub Kukla Dwójka MUZYKA

"Warto na jej dorobek spojrzeć z szacunkiem". Historyk o AK

- Należy pamiętać o tym, że dorobek Armii Krajowej był gigantyczny, to jest jednak kilkadziesiąt tysięcy akcji dywersyjnych, prawie 6 tysięcy akcji przeciwko przedstawicielom niemieckiego aparatu okupacyjnego, ponad 3 tysiące wyroków na zdrajcach, ponad 700 wysadzonych pociągów. Mając taką armię, z tymi wszystkimi ograniczeniami, warto jednak na ten dorobek spojrzeć z pewnym szacunkiem - podkreślił historyk dr Tomasz Łabuszewski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Armia Krajowa II wojna światowa Polskie Państwo Podziemne HISTORIA historia Polski Niemcy nazizm Leopold Okulicki Władysław Sikorski Armia Czerwona wywiad AK

"Był poetą trudnym i wymagającym". Zapert o Tadeuszu Gajcym

- Chyba nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak ogromna jest ranga tego poety. Był jednym z najważniejszych twórców nie tylko swojej generacji, ale całej polskiej liryki XX wieku obok Miłosza, Herberta, Wierzyńskiego i niedawno zmarłego Rymkiewicza - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk literacki Krzysztof Masłoń. 8 lutego minęła setna rocznica urodzin Tadeusza Gajcego.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Gajcy poezja literatura KULTURA

80. rocznica powstania AK. "To była konieczność sumienia"

Dziś (14 lutego) mija 80 lat od przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. - Była to walka o wolność, o niepodległość, walczyliśmy, tyle, ile było można - mówił były żołnierz AK Mieczysław Szostek. Armia Krajowa skupiała blisko 200 organizacji wojskowych, a latem 1944 roku, w okresie maksymalnej zdolności bojowej, liczyła 380 tysięcy żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Armia Krajowa historia Polski II wojna światowa Paweł Siwek harcerstwo

TYLKO U NAS "Mistrzowie konspiracji i walki zbrojnej". Wideoprzewodnik historyczny po działalności Armii Krajowej

Dlaczego Armia Krajowa była fenomenem w okupowanej Europie? Jak wyglądały jej struktury? Czym była akcja "Burza"? Jakie zadania miał do wykonania oddział specjalny "Zagra-Lin"? Kto zajmował się podrabianiem dokumentów i produkcją broni w konspiracji? Wraz z historykami Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyliśmy mały przewodnik wideo opowiadający o wybranych zagadnieniach dot. działalności Armii Krajowej. Zapraszamy do zagłębienia się w historię tej organizacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Armia Krajowa II wojna światowa Tadeusz Bór-Komorowski HISTORIA

"Punkt odniesienia dla znacznej grupy Polaków". Jan Józef Kasprzyk o Armii Krajowej

- Nie ma chyba polskiej rodziny, która nie byłaby dotknięta pocałunkiem Armii Krajowej, czyli stycznością z tymi, którzy w Polskim Państwie Podziemnym funkcjonowali - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa II wojna światowa ZSRR Armia Czerwona Polskie Państwo Podziemne wywiad AK III Rzesza historia Polski historia PRL HISTORIA historia Europy Sygnały Dnia infografika

nasz wywiad Dr Marek Lasota: "AK zajmuje niepowtarzalną pozycję w historii Polski"

- Polacy absolutnie nie zamierzali pogodzić się z faktem przegranej wojny obronnej 1939 roku i nie chcieli podporządkować się okupantom. Było to pokolenie, które niezwykle ceniło sobie wolność i udział w konspiracji uznawało za swoją moralną powinność wobec ojczyzny - powiedział w rozmowie z portalem Polskieradio24.pl dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie dr Marek Lasota.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL HISTORIA historia Europy II wojna światowa ZSRR III Rzesza Armia Krajowa Armia Czerwona Rząd RP na Uchodźstwie Polskie Państwo Podziemne wywiad wywiad AK Kraków Marek Lasota

"Wierzył w prawdę". Premier uczcił 100. rocznicę urodzin Tadeusza Gajcego

- Myślę dziś z wdzięcznością o tych, którzy przechowują pamięć o Tadeuszu Gajcym. O młodych ludziach, którzy pamiętają o nim i o innych poetach tamtego pokolenia oraz młodych żołnierzach tamtego trudnego czasu - powiedział na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy urodzin śp. Tadeusza Gajcego. - Poeta wierzył przede wszystkim w dobro i prawdę - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Gajcy poezja Powązki

Historyk: na wyzwolenie Warszawa czekała w sierpniu 1944

17 stycznia 1945 roku do zrujnowanej Warszawy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. - W styczniu 1945 roku to było wejście do ruin miasta, a na wyzwolenie to Warszawa czekała w sierpniu i wrześniu 1944 roku – komentował historyk dr Andrzej Chmielarz. – Niestety, wtedy mieszkańcy miasta nie zostali wyzwoleni. Wyzwolono gruzy pół roku później.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Armia Czerwona NKWD Warszawa HISTORIA