Polskie Radio
Section05

Remigiusz Mazur-Hanaj

Boże Obiady

Wiele osób nie wie, co to jest „boży obiad”, a ci nieliczni, co wiedzą, kojarzą go z kurpiowskim obrzędem, który z inicjatywy niektórych mieszkańców oraz przy pomocy Stowarzyszenia Trójwiejska odradza się w kilku wsiach Puszczy Zielonej. Sprawa jest jednak daleko bardziej złożona. Bo, po pierwsze, był to niegdyś obrzęd szeroko rozpowszechniony, o zasięgu właściwie ogólnopolskim. A po drugie, określenie to w historycznych źródłach bywa jednak stosowane do różniących się od siebie okoliczności i zjawisk kulturowych. Czasem używa się go bardzo ogólnie, czasem odnośnie bardzo konkretnych form. Czy jest coś, co to wszystko spaja?
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton

Asfaltowe magdalenki

Usłyszawszy fragmenty płyty "Wyliczanki, wydzieranki” pomyślałem, że wreszcie ktoś w nurcie folkowo-tradycyjnym nagrał piosenki dla młodszych dzieci w stylistyce autorskiej nieco bardziej buńczucznej, odbiegającej od tej wiernopoddańczej wobec tradycji, która w ostatnich latach się utrwaliła. A jako że wszystkich występujących na płycie znam, więc ucieszyłem się, bo nie ma nic przyjemniejszego niż chwalić tych, których się lubi. Rzeczywistość okazała się bardziej skomplikowana, ale po kolei.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa recenzja

Hohner, Turcja i Czerkiesi

Kaukaskie wydawnictwo Ored Recordings nie dało mi zapomnieć o sobie i bardzo dobrze. Kolejna ich płyta, która ukazała się kilka dni temu, jest szczególnym dokumentem. Tym razem ekipa Bulata Khalilova udała się do północnej Turcji, gdzie w czarnomorskim mieście Samsun i jego okolicach mieszka diaspora czerkieska, liczniejsza od populacji w stronach ojczystych. Jak się tam znaleźli?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor world music muzyka tradycyjna recenzja