Polskie Radio
Section05
Robert Kostro

Dr Robert Kostro: odbieramy rzeczywistość za pomocą symboli

- Słowa "mit" czasami używa się w znaczeniu czegoś nieprawdziwego. Chodzi tu jednak o coś innego. O to, że przyjmujemy jakieś zdarzenia jako dobre albo złe, a czasem ambiwalentne, i z nich konstruujemy opowieść, która jest ważna dla naszej tożsamości - mówił w Dwójce dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, przed konferencją "Mity założycielskie III Rzeczypospolitej. Przełom 1989 roku z perspektywy 35 lat".
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Paweł Siwek konferencja 1989 wybory Dwójka

Prof. Jabłoński: prezydent nieprzypadkowo odwoływał się w swym przemówieniu do Witosa

- To był wielki proces - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, odnosząc się do ciągu wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dr Adam Buława z UKSW wtórował, że wybranie 11 listopada jako daty symbolicznej było dobrym pomysłem. Z kolei prof. Arkadiusz Jabłoński z KUL komentował dzisiejsze przemówienie Andrzeja Dudy. - Pan prezydent często cytował Wincenta Witosa. Nie widzę w tym przypadku - stwierdził. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Niepodległości niepodległość Andrzej Duda Muzeum Historii Polski Arkadiusz Jabłoński Adam Buława Józef Piłsudski Roman Dmowski Wincenty Witos Ignacy Jan Paderewski historia Polski tożsamość bezpieczeństwo Krzysztof Grzesiowski

Robert Kostro: muzyka Chopina najlepiej wyraża polską duszę

- Chopina można nazwać najbardziej polskim kompozytorem, tym, który najlepiej chyba wyraża naszą duszę i też najgłębiej jest zakorzeniony w naszym rozumieniu historii. Myślę przede wszystkim o związku muzyki Chopina z epoką romantyzmu, a przecież dla Polaków kultura romantyczna ma fundamentalny charakter, jest w jakimś sensie podstawą naszej tożsamości - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor nowo otwartego Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert muzeum Muzeum Historii Polski Fryderyk Chopin Krzysztof Penderecki romantyzm Warszawa cytadela warszawska Karol Furtak Aldona Łaniewska-Wołłk MUZYKA

Kobosko krytykuje Muzeum Historii Polski. Sobolewski odpowiada: Trzecia Droga i pedagogika wstydu na jednym obrazku

Na warszawskiej Cytadeli uroczyście otwarto - po 17 latach od formalnego powołania, a 5 lat od rozpoczęcia budowy - Muzeum Historii Polski. - Powinno być ono miejscem dialogu - ocenił dyrektor MHP Robert Kostro. Nie wszyscy jednak wzięli sobie ten apel do serca. Michał Kobosko z Polski 2050 postanowił wykorzystać otwarcie muzeum do ataku na rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum Historii Polski HISTORIA historia Polski Michał Kobosko Polska 2050 polityka Prawo i Sprawiedliwość PiS opozycja kampania wyborcza Krzysztof Sobolewski

Dyrektor Muzeum Historii Polski: chcielibyśmy, aby było to miejsce dialogu

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro powiedział, że nowo otwarte muzeum powinno być miejscem dialogu, zarówno wewnątrz Polski, jak i na skalę międzynarodową. Po 17 latach od powołania gmach muzeum stanął w kompleksie Cytadeli Warszawskiej. Dyrektor podkreślił, że misją MHP jest nie tylko pielęgnowanie przeszłości, ale również przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski Muzeum Historii Polski Warszawa społeczeństwo

Robert Kostro: Muzeum Historii Polski zaprasza na wielkie otwarcie nowej siedziby

 - Od założenia muzeum minęło siedemnaście lat. Działaliśmy realnie, organizowaliśmy wystawy, projekty edukacyjne i naukowe. Bez stałej siedziby jest jednak dużo trudniej. Po pięciu latach od wkopania kamienia węgielnego będziemy mogli zaprosić pierwszych zwiedzających do naszego muzeum - mówił w Dwójce dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Dwójka Jakub Kukla

Robert Kostro: budowa Muzeum Historii Polski jest już na ostatniej prostej

- Przestrzeń wystaw czasowych praktycznie jest już kompletna. W większości miejsc prace polegają na drobnych uzupełnieniach, poprawkach, ostatnich szlifach. Największym wyzwaniem jest to, czy te wszystkie urządzenia zadziałają. Za dwa tygodnie zaczniemy je testować, podobnie jak różne systemy bezpieczeństwa - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor powstającego Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Dwójka Paweł Siwek

Znamy zwycięzców plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2022

Otwarcie Muzeum – Domu Rodziny Pileckich, ekspozycja "Nowy Skarbiec Koronny" oraz edukacyjna "Gra szyfrów" – to zwycięzcy plebiscytu Wydarzenia Historyczne Roku 2022! W szesnastej edycji konkursu WHR po raz kolejny przyznano Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Polski, którą otrzymała publikacja "Zarzecze. Siedlisko idealne". W uroczystej gali Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, która odbyła się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich wzięli udział m.in. dr Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków oraz Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Zamek Królewski Jarosław Sellin Instytut Pamięci Narodowej Muzeum Historii Polski

Nowoczesny język i multimedia kluczem do zainteresowania historią

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski nie ukrywa, że opowiadanie o przeszłości może być trudne. – Łatwiejsze jest opowiadanie o tej historii bliższej. Jak mówimy o XX wieku, zwłaszcza o drugiej połowie XX wieku, o opozycji, Solidarności, nawet o II wojnie światowej, to mamy świadków historii: rodziców, dziadków. Pamięć doświadczenia naszych bliskich pomaga nam się wczuć w pewne dylematy, przez co historia najnowsza jest dla nas dużo prostsza do zrozumienia – zauważa gość "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Dmitrowicz Muzeum Historii Polski historia Polski

Obrazy "Łukaszowców" – polska historia na wystawie światowej w 1939 roku

"Łukaszowcy" to określenie grupy twórczej, która na zlecenie polskiego rządu w 1938 roku rozpoczęła prace nad cyklem sześciu malowideł obrazujących dzieje Polski. Wraz z czterema gobelinami przedstawiającymi życie króla Jana Sobieskiego, dzieła wystawiono w polskim pawilonie na wystawie światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. O działalności "Łukaszowców" w "Klubie Trójki" mówili prof. Joanna Sosnowska, historyk sztuki z Polskiej Akademii Nauk oraz dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Semka historia Polski malarstwo

Polityka historyczna i miejsce historii w przestrzeni publicznej

Dlaczego polityka historyczna jest tak istotna dla społeczeństwa? Jak przedstawiać historię? Jakie kłopoty, i jakie perspektywy, wiążą się z otwarciem Muzeum Historii Polski? – O działalności instytucji oraz miejscu historii w przestrzeni publicznej, w audycji "Klubu Trójki", mówił Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki piotr gontarczyk historia Polski Muzeum Historii Polski

"Wydarzenie Historyczne Roku 2021" - znamy laureatów

 - Po raz 15. honorujemy najciekawsze projekty związane z edukacją historyczną. Zależy nam na tym, aby przypominać ważne wydarzenia z ubiegłego roku. Za nimi stoją wspaniali ludzie, kuratorzy muzeów, działacze i animatorzy kultury. Chodzi również o to, aby uczyć się od najlepszych, jak w nowoczesny sposób z wiedzą historyczną docierać do odbiorców - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, organizatora plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Enigma

Robert Kostro: losy obrazów Łukaszowców są wpisane w historię Polski

- Losy tych obrazów to kawałek trudnej historii, która wydawała się zamknięta. Nikt z nas nie przypuszczał, że znów dojdzie do wojny takiej, jaka dzieje się za naszą wschodnią granicą. Z tego punktu widzenia, polskie losy w XX wieku okazują się nam bliższe niż kilka tygodni temu - mówił na antenie Dwójki Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Paweł Siwek historia Polski Muzeum Historii Polski

Wydarzenie Historyczne Roku. "Wiele projektów było dostosowanych do warunków pandemii"

- Mieliśmy znacznie więcej zgłoszeń z projektami internetowymi; takimi, które można było realizować pomimo niesprzyjających okoliczności. A druga rzecz, już niezwiązana z pandemią, jest taka, że powstało albo się zmodernizowało kilka nowych, wspaniałych instytucji. W szczególności Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski plebiscyt bitwa warszawska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Polskie Wydawnictwo Muzyczne Łazienki Królewskie Dwójka KULTURA

Robert Kostro: historia jest wciąż ważna

- Media społecznościowe mają ogromny wpływ na sposób, w jaki dyskutujemy o polityce, społeczeństwie i historii. Wydawało się, że wraz z rozwojem cywilizacji tematy, które w latach 90. były mało rozgrzewające, czyli tożsamość, historia, odejdą w przeszłość. A okazują się bardziej emocjonujące i ważne właśnie dziś, w świecie zorganizowanym przez media społecznościowe - mówił w Dwójce dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Zobacz więcej na temat:  Michał Płociński patriotyzm Dwójka