Polskie Radio
Section05

Roman Polański

Oscary dawniej i dziś. Jak w wyścigu o statuetkę radziły sobie polskie filmy?

Nominacje do tegorocznych Oscarów zostały ogłoszone we wtorkowe popołudnie (23.01). Polski kandydat - "Chłopi" w reżyserii Hugh Welchmana i DK Welchman - niestety nie otrzymał nominacji w kategorii "Najlepsza pełnometrażowa animacja". A jak polskie produkcje radziły sobie w oscarowym wyścigu na przestrzeni dekad? 
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 film polski Andrzej Wajda Jerzy Skolimowski Agnieszka Holland Paweł Pawlikowski Jerzy Kawalerowicz Jerzy Hoffman Jerzy Antczak

Janusz Majewski i studenckie lata w Łodzi z Polańskim i Mrożkiem

- W czasie studiów Janusz Majewski dzielił pokój z Romanem Polańskim. I chyba obaj widzieli "Przygodę człowieka poczciwego" Franciszki i Stefana Themersonów, bo oba te filmy ("Rondo" i "Dwaj ludzie z szafą" - red.) na zupełnie różne sposoby interpretują to niezwykłe, oryginalne, surrealistyczne myślenie - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus. Janusz Majewski zmarł 10 stycznia w wieku 92 lat.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Adriana Prodeus Piotr Gociek Janusz Majewski Sławomir Mrożek film polski kino

80. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Kontrowersje wokół Polańskiego i Allena

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji w tym roku odbywa się po raz 80. Wyjątkowy jubileusz sprawia, że jest tym samym najstarszą tego typu imprezą na świecie. Wraz z festiwalami w Berlinie i Cannes tworzy "wielką trójcę europejską", należąc zarazem do ekskluzywnej grupy najważniejszych festiwali filmowych na świecie. W tym roku, z powodu strajku, zabrakło na nim hollywoodzkich gwiazd, ale skandali i protestów – nie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy Wenecja Woody Allen premiera Monika Suszek Michał Żołądkowski Trójka

"Polański, Horowitz. Hometown" - uniwersalna opowieść o przyjaźni, losie i domu

- Jesteśmy spokojni o odbiór naszego filmu, powstał z myślą o pokazach kinowych, w Polsce i we Włoszech zgromadził bardzo dużą widownię. Jako twórcy wolelibyśmy, aby dyskutowano o tym, jaki przekaz niesie ten dokument. Rozmawiamy tutaj o filmie, który jest świadectwem Holokaustu, a także heroicznej postawy polskiej ubogiej rodziny, podejmującej ogromne ryzyko przygarnięcia pod własny dach żydowskiego chłopca podczas niemieckiej okupacji - mówili w Dwójce Anna Kokoszka-Romer i Mateusz Kudła.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Horowitz Dwójka Jakub Kukla

Oscar a sprawa polska, czyli nasze nominacje i statuetki

„IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego walczyło, niestety bezskutecznie, o najsłynniejszą nagrodę filmową świata. Jest jednak coś symbolicznego w tej nominacji: 60 lat wcześniej Jerzy Skolimowski był, wraz z Romanem Polańskim i Jakubem Goldbergiem, współscenarzystą „Noża w wodzie”, pierwszego polskiego filmu, który był nominowany do Oscara.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Oscary Paweł Pawlikowski Andrzej Wajda Jerzy Skolimowski Tomasz Miara Michał Kowarski Trójka

Wojciech Kilar. Wspomnienie w 90. rocznicę urodzin

Wojciech Kilar, kompozytor muzyki filmowej i poważnej, obchodziłby w tym roku 90. urodziny. Napisał muzykę do ogromnej liczby filmów, takich jak m.in. "Pan Tadeusz", "Pianista", "Zemsta". Jest także autorem wielu wspaniałych utworów symfonicznych, takich jak "Krzesany", "Orawa", "Kościelec". Zmarł 29 grudnia 2013 w Katowicach. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Wojciech Kilar fortepian Francis Ford Coppola FILM MUZYKA Rzeszów Adam Rozlach Śląsk Hollywood

Harrison Ford kończy 80 lat. Przypominamy osiągnięcia amerykańskiego gwiazdora

Młodsi kinomani znają jego twarz z "Łowcy androidów" Ridleya Scotta. Starsi pamiętają go z filmu "Amerykańskie graffiti". Clint Eastwood ma na swoim koncie niejedną "kultową" rolę. Zagrał Hana Solo, Indianę Jonesa. Wystąpił w "Komandosach z Nawarony", "Czasie Apokalipsy" czy "Frisco Kid". 
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski kino Harrison Ford gwiezdne wojny George Lucas Francis Ford Coppola

Filmowa Francja. Subiektywny przewodnik po francuskiej kinematografii

Francja to kolebka kina. Narodziło się ono w 1895 roku w podziemiach małej paryskiej kawiarenki, w której po raz pierwszy zaprezentowano kinematograf i wyświetlono ruchome obrazy. A za wszystkim stali bracia Lumière, którym na pewno nie śniło się, że ponad 100 lat później nieme kino zostanie uhonorowane filmem "Artysta". 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Francja FILM Paryż Brigitte Bardot Catherine Deneuve Edith Piaf Marion Cotillard Louis de Funes Saint-Tropez Montmartre Afryka Andrzej Żuławski Krzysztof Kieślowski

Allan Starski - przestrzeń porywająca siłą szczegółu

1 stycznia 1943 roku urodził się w Warszawie wybitny scenograf, Allan Starski. Współpracował z największymi reżyserami, zdobył Oscara i mnóstwo innych ważnych nagród, stworzył wiele ambitnych dekoracji filmowych, które pobudzają wyobraźnię zarówno widzów jak i twórców.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA KULTURA FILM kino Allan Starski Kraków Warszawa getto warszawskie II wojna światowa Steven Spielberg Tadeusz Konwicki Andrzej Wajda