Polskie Radio
Section05

Stambuł

6. Festiwal Teologii Politycznej. O Mickiewiczu z perspektywy współczesności

- Naszym celem jest to, by próbować myśleć o naszej współczesności z nawiązaniem do klasyków, w tym przypadku do klasyków literatury polskiej. Jesteśmy przekonani, że ciągłe przepracowywanie dziedzictwa, które otrzymaliśmy z przeszłości, może dać bardzo pouczające i istotne wnioski na przyszłość - mówił na antenie Dwójki Tomasz Herbich, zastępca redaktora naczelnego "Teologii Politycznej Co Tydzień", publicysta i wykładowca uniwersytecki, opowiadając o VI Festiwalu Teologii Politycznej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Adam Mickiewicz poezja filozofia polityka romantyzm Rzym Rok Romantyzmu Polskiego

Rosyjski atak na port w Odessie. "Putin splunął w twarz sekretarzowi generalnemu ONZ"

Rzecznik ukraińskiego MSZ oświadczył, że rosyjski atak na port w Odessie to "splunięcie Putina w twarz" sekretarzowi generalnemu ONZ i prezydentowi Turcji. Atakiem rakietowym Rosjanie poddali w wątpliwość podpisane zaledwie wczoraj porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Odessa wojna na Ukrainie wojna 2022 Turcja żywność Morze Czarne zboże kryzys żywnościowy

Rosyjski atak na port w Odessie. "Putin splunął w twarz sekretarzowi generalnemu ONZ"

Rosja armia zaatakowała pociskami port handlowy w Odessie na południu Ukrainy - poinformował w sobotę rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Tym atakiem Rosja podważa podpisane w Stambule porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża - oświadczyło MSZ Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Odessa wojna na Ukrainie Turcja żywność Morze Czarne zboże kryzys żywnościowy

Negocjacje ukraińsko-rosyjskie w Stambule. Jest postęp, ustępstwa po obu stronach

Jest niewielki postęp po kolejnej rundzie rozmów pokojowych Ukrainy i Rosji. Strona rosyjska ogłosiła w Stambule, że ograniczy działania wojskowe. Ukraina przedstawiła z kolei swoje warunki do zakończenia wojny. Nie wiadomo na razie, czy może to oznaczać, że trwająca od ponad miesiąca rosyjska inwazja na Ukrainie ma szansę się zakończyć.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 Europa serwis wschodni Wojciech Cegielski Turcja

Turcja zamienia kościoły na meczety. Interweniuje UNESCO

Specjalny wysłannik UNESCO pojedzie w styczniu do Stambułu, by sprawdzić, jakie zmiany wprowadziły władze tureckie w zamienionych na meczety muzeach – byłych świątyniach chrześcijańskich: Hagia Sophia i Chora. Zastępca dyrektora generalnego UNESCO Ernesto Ottone poprosił o wypełnienie tej misji archeologa o międzynarodowej renomie Mounira Bouchenaki z Algierii. Do kroku tego skłoniły UNESCO napływające informacje i plotki dotyczące obu zabytków, wpisanych na jej Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  islam Turcja UNESCO ŚWIAT chrześcijaństwo

Sprawa zabójstwa Chaszodżdżiego. Saudyjski sąd zmniejszył wyroki oskarżonym

Saudyjski sąd II instancji zmniejszył wyroki skazujące zabójców dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. 5 podejrzanych - zamiast wyroków śmierci - zostało skazanych na 20 lat więzienia. Proces był na świecie szeroko krytykowany za to, że przed sądem postawiono wykonawców, ale nie zleceniodawców morderstwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Arabia Saudyjska Turcja Dżamal Chaszodżdżi zabójstwo Śmierć dziennikarza rijad sądownictwo sąd

Pies i człowiek – od zawsze razem

Pies to nieodłączny towarzysz człowieka – przede wszystkim zapewnia nam towarzystwo, ale także pomaga w tropieniu przestępców, w terapii i chroni nas przez niebezpieczeństwem. Psy znamy od zawsze, ale skąd one właściwie wzięły się w naszym życiu? Na to pytanie odpowiedział człowiek, który o tych zwierzętach wie wszystko, czyli trener i behawiorysta psów Łukasz Wacławski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Kasia Stoparczyk dzieci dzieciństwo pies zwierzęta domowe wilk podróże Bułgaria Indonezja

"Świat w Powiększeniu". Znaczenie świątyni Hagia Sophia na przestrzeni dziejów

- Hagia Sophia jest dla chrześcijaństwa wschodniego świątynią szczególną, podobnie jak w chrześcijaństwie zachodnim takim symbolem jest Bazylika Św. Piotra. Hagia Sophia łączy dostojeństwo Imperium Bizantyjskiego z prawosławiem - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Hieronim Grala, historyk, znawca wschodniego chrześcijaństwa (UW). Gościem audycji była również Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kościół Turcja islam chrześcijaństwo prawosławie Polskie Radio 24 Hieronim Grala Antoni Opaliński