Polskie Radio
Section05

Szwajcaria

1,3 mld zł na rozwój miast oraz badania naukowe. Pierwsze środki z Funduszy Szwajcarskich jeszcze w tym roku

W ramach drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy podpisane zostały dwie umowy. Dzięki nim uruchomiony zostanie Program Rozwoju Miast oraz Program Badania Naukowe i Innowacje. Pierwszy przyczyni się do wzmocnienia rozwoju społeczno-gospodarczego miast średniej wielkości, a drugi do intensyfikacji współpracy badawczej między ośrodkami naukowymi i przedsiębiorstwami w Polsce i Szwajcarii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej dofinansowanie badania rozwój miasto

Polskie „Mini-Davos” już po raz trzeci w Bernie

Razem na szczyt – to motto III Polskiego Forum Gospodarczo-Technologicznego w Szwajcarii, na które w dniach 18-19 września zaprasza do berneńskiego Centrum Kongresowego „Kursaal” Ambasada RP w Bernie. Odbywające się od 2021 roku wydarzenie w ciągu zaledwie dwóch lat wyrosło na najważniejszą platformę wspierającą rozwój polsko-szwajcarskiej współpracy.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych forum ekonomia Berno

Rekord świata w przyspieszaniu do "setki" pobity!

Wydawać by się mogło, że śrubowanie rekordu polegającego na przyspieszeniu pojazdu od 0 do 100 km/h jest niemalże niewykonalne. W końcu trzeba zrobić to dosłownie w mgnieniu oka. Studenci ze Szwajcarii stworzyli elektryczny pojazd, który pobił rekord i stał się najlepiej rozpędzającym się elektrykiem na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 szybkość rekordy Rekord Guinnessa studenci samochody elektryczne pojazdy elektryczne

W Szwajcarii obradować będzie 45. sesja Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Od 6 do 8 września w Solurze, w Szwajcarii obradować będzie 45. sesja Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Została założona w 1979 roku w Muzeum Polskim w Rapperswilu. Jest organizacją zrzeszającą muzea, archiwa i biblioteki polskie poza granicami kraju.
Zobacz więcej na temat:  Polonia historia Polski Biblioteka Polska muzeum archiwum

Jest zgoda Departamentu Stanu. Blisko sto śmigłowców AH-64E Apache trafi do Polski

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Maszyny mają trafić na wschód Polski prawdopodobnie w przyszłym roku. Kontrakt opiewa na 12 mld dolarów
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone wojna na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej Polonia literatura Łazienki Królewskie język polski

"Chcemy stworzyć małą Polskę w Szwajcarii". Konferencja edukacyjna w Bazylei

"Wielojęzyczność i język polski", pod takim hasłem dziewiątego września w Bazylei odbędzie się pierwsza konferencja edukacyjna w Szwajcarii, mająca na celu zrzeszenie wszystkich pedagogów, nauczycieli i  edukatorów kształcących na różnych poziomach nauczania, zaczynając od najmłodszych, poprzez nastolatków, studentów, kończąc na rodzicach i dziadkach. 
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą język polski

"Grupa Ładosia to dowód, że polski rząd realnie pomagał Żydom". Moorhouse: o tej historii powinien powstać film

Historia Aleksandra Ładosia i jego współpracowników pokazuje, że polski rząd na uchodźstwie robił wiele, by pomóc Żydom i było to postawą wyjątkową, bo reakcje innych państw na Holokaust cechowała obojętność – mówi brytyjski historyk Roger Moorhouse. Wyraził też opinię, że aby zapewnić Aleksandrowi Ładosiowi należne uznanie na świecie, bardzo przydatne byłoby opowiedzenie tej historii w kinie, tak jak się stało z postacią Oskara Schindlera.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Holokaust II wojna światowa Wielka Brytania

"Fałszerze". Ukazała się pierwsza książka o Grupie Ładosia

To opowieść o grupie polskich dyplomatów w niewielkim skrawku Europy nieogarniętym wojną, którzy ryzykowali wszystko, by ratować ludzi przed Holocaustem. Dziś do brytyjskich księgarni trafia książka "Forgers" czyli "Fałszerze", poświęcona działalności grupy Ładosia. Jej członkowie wydawali Żydom podrobione, południowoamerykańskie paszporty, które często stawały się przepustkami do ocalenia. Książka pokazuje też jednak, że największa przeszkoda na drodze ku życiu często leżała po zupełnie niespodziewanej stronie: nie nazistowskich Niemiec, a Aliantów.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi II wojna światowa

"Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury". Spotkanie z autorką i bohaterami książki

Publikacja stanowi drugą część opowieści o dzieciach, które wychowują się w wielu językach i wielu kulturach. Historia, która wydarzyła się naprawdę. Wychowane na Malcie – wśród palm, statków i plaż – przylatują do Warszawy, gdzie zaczynają nowe życie. Rozpoczynają naukę w polskiej szkole, gdzie zaprzyjaźniają się z polskimi i ukraińskim dziećmi oraz przeżywają wiele przygód.
Zobacz więcej na temat:  język polski języki obce Polonia Polacy za granicą Malta literatura