Polskie Radio
Section05

TEATR

"Nocny autobus". Słuchowisko na podstawie jednoaktówki Michała Walczaka w reżyserii Jarosława Tumidajskiego

On – dezerter z dnia, uciekinier z fabryki miasta – przychodzi nocą na przystanek autobusowy. Tam czeka już Ona – być może pracuje w tej samej fabryce, przy kotłach zdarzeń, rozmów, twarzy, być może nie. Pewne jest tylko to, że jest zmęczona i chce papierosa. Choć może nawet i to nie jest pewne. Zaczyna się rozmowa – dziwna, nocna.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Michał Walczak Jarosław Tumidajski Andrzej Brzoska Krzysztof Szczepaniak

"Ciekawiej jest poza Warszawą". Krytycy o propozycjach na niedawno rozpoczęty sezon teatralny

- Oczywiście, tytuły to jedno, a wykonanie to drugie. Jednak można powiedzieć, że w Polsce pomału zaczyna robić się tak, jak w Stanach Zjednoczonych, czyli że najciekawiej robi się na prowincjach, że to małe ojczyzny generują swoich bohaterów, (...) artystów. Teraz reżyserzy chętnie jeżdżą do teatrów z mniejszych ośrodków - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jagoda Hernik-Spalińska (krytyk). Gościem audycji był również Jakub Moroz (krytyk). 
Zobacz więcej na temat:  Konrad Szczebiot Polskie Radio 24 KULTURA

"Romantyczność" w Teatrze Polskim. Polsko-białoruska współpraca teatralna

Na deskach Teatru Polskiego w Warszawie zaprezentowano przygotowany na podstawie dzieła Adama Mickiewicza spektakl "Romantyczność". Teatralny Nowogródek, gdzie 200 lat temu rozbrzmiewały języki polski, białoruski i litewski, wraz z polskimi artystami na scenę przenoszą byli aktorzy Teatru im. Janki Kupały w Mińsku. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Teatr Polski w Warszawie spektakl Ballady i Romanse Adam Mickiewicz

"Król Lear". Mirosław Zbrojewicz o oswajaniu mroku

– Jestem pogodzony z tym, co się zawodowo wokół mnie dzieje. Może mam faktycznie wpisany ten mrok. Może to jest kwestia głosu, czy tego, że pozwalam sobie często ulegać ponurym nastojom. Mam to oswojone i przychodzi mi to dość łatwo. Trudniej jest, gdy propozycja dotyczy zupełnie innego wizerunku, temperamentu – przyznaje Mirosław Zbrojewicz. Aktora możemy obecnie oglądać m.in. w inscenizacji "Króla Leara" w legnickim Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA William Szekspir Trójka

Wspomnienia Jerzego Jarockiego. Przed południem "Ślub", potem mur berliński

- Gdyby mi w tej chwili jakikolwiek teatr europejski zaproponował "Ślub", chybabym odmówił… Na pewno bym odmówił - wyznał Jerzy Jarocki w jednej z gawęd, które usłyszeliśmy w cyklu "Głosy z przeszłości" na antenie radiowej Dwójki. Kolejne lata działalności wybitnego twórcy potwierdziły tę deklarację. Krakowski "Ślub" z 1991 roku, szósty w jego karierze, był ostatnią z jego realizacji tego dramatu.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarocki rocznica Dwójka Elżbieta Marcinkowska

"I Ty Brutusie przeciwko mnie". Słuchowisko na podstawie dramatu Wiliama Szekspira "Juliusz Cezar" w adaptacji i reżyserii Mariusza Malca

"I Ty Brutusie przeciwko mnie”  to szekspirowskie studium pychy,  żądzy władzy – to opowieść o spiskowcach i zamachu na życie Juliusza Cezara. To również historia manipulacji, która doprowadza do powierzenia przewodnictwa grupie zamachowców Brutusowi - przyjacielowi i powiernikowi samego Cezara.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Antoni Libera Mariusz Malec

Jubileusz pracy artystycznej Ewy Dałkowskiej "Zapisała piękną kartę w historii polskiego teatru"

Aktorka Ewa Dałkowska obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia pracy artystycznej - przypomina ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Resort zacytował na swojej stronie fragment listu gratulacyjnego wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego z okazji 75. urodzin artystki (kwiecień br.).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA SZTUKA aktorstwo FILM Ewa Dałkowska

Teatr uniwersalnym językiem. Warsztaty polsko-ukraińskie

– Cieszymy się, że po raz kolejny udaje nam się realizować projekt z naszymi partnerami z Miejskiego Pałacu Dzieci i Młodzieży w Równem na Ukrainie. Jest to Laboratorium edukacji artystycznej – mówi Iwona Wilk, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej. Wspólnymi siłami zrealizowano już m.in. projekty "Poszukiwacze zaginionych historii" i "Mistrzowskie drogi, uczniowskie ścieżki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler KULTURA

Wojciech Malajkat: warszawska Akademia Teatralna zmierzy się z rzeczywistością

- Jako urzędnik muszę stać na straży finansów. Aby uczelnia mogła funkcjonować, to w zimne i ciemne miesiące roku musimy zamknąć szkołę. Studenci będą zdalnie pracować na zajęciach teoretycznych, a do grudniowych świąt uczyć się praktyki - mówił w Dwójce prof. Wojciech Malajkat, rektor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Malajkat studenci Dwójka Paweł Siwek