Polskie Radio
Section05

Teatr Wielki - Opera Narodowa

Izabela Kłosińska: Stanisław Moniuszko to nasze dobro narodowe [ZOBACZ WIDEO]

- Kolejny konkurs odbywa się w wyjątkowym czasie. Tragiczne rzeczy dzieją się blisko nas, a my przeżywamy wielkie święto muzyki. Życie jest wielokolorowe, niesie różne wyzwania. Ludzie młodzi są bardzo spragnieni kształcenia, zdobywania laurów, może dlatego ten rok był rekordowy pod względem liczby zgłoszeń. Zapowiada się bardzo emocjonalny konkurs - mówiła Izabela Kłosińska, sopranistka, członek jury 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, który rozpoczyna się 6 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kłosińska opera Dwójka Stanisław Moniuszko Andrzej Sułek

Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

- Co trzy lata przyjeżdża do nas duża grupa młodzieży z całego świata i chce śpiewać Moniuszkę, chce śpiewać utwory polskich kompozytorów, których wcześniej nie znała, często w języku oryginalnym, chociaż ma możliwość śpiewania w tłumaczeniach. To ogromna zasługa, nie do przecenienia, pomysłodawczyni konkursu Marii Fołtyn - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Beata Klatka, dyrektor 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko śpiew Jakub Kukla Dwójka KULTURA

Waldemar Dąbrowski i Ukrainian Freedom Orchestra, czyli orkiestra uchodźców

- W teatrze gościliśmy kilkudziesięciu muzyków ukraińskich, którym staraliśmy się w każdym możliwym kącie stworzyć jakąś przestrzeń do godnego istnienia, nie tylko artystycznego. Wykonaliśmy cały szereg gestów i nagle zza oceanu płynie idea: zróbmy orkiestrę z uchodźców ukraińskich. Zaczęliśmy się zastanawiać nie "czy", tylko "jak" i to wszystko trwało jak mgnienie oka - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Dąbrowski Dwójka Paweł Siwek Ukraina Dwójka Ukraina

Przed polską premierą baletu "Dracula"

- Ten balet był już wystawiany w trzech innych zespołach, oprócz naszego, i bardzo szybko zaczął żyć własnym życiem. Wszędzie i w samych superlatywach widzowie mówią o muzyce. To bardzo miłe, bo Kilar to polski kompozytor - mówił w Dwójce o balecie "Dracula" Krzysztof Pastor, choreograf przedstawienia. Polska premiera odbędzie się dziś (28 kwietnia) o godz. 19.00 na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  balet opera Dwójka Monika Zając

Premiera "Borysa Godunowa" w Operze Narodowej odwołana

Teatr Wielki - Opera Narodowa, na znak solidarności z Ukrainą, odwołał zaplanowaną na 8 kwietnia premierę "Borysa Godunowa" Modesta Musorgskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. – To powinność dyrektora opery narodowej każe mi wykonać taki gest – powiedział gość "Trójki przed Południem" Waldemar Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Ukraina wojna na Ukrainie TEATR Warszawa Waldemar Dąbrowski Rosja

Waldemar Dąbrowski: skrzypce Paganiniego to instrument i dzieło sztuki

- Te skrzypce są wyjątkowe i od czasu do czasu tylko tacy artyści mogą na nich zagrać. Wadim Brodski jest wirtuozem, który cieszy się sławą od zwycięstwa na Konkursie im. Wieniawskiego w 1977 roku. Idea koncertu włoskiego będzie powracać w każdym roku mojej pracy - mówił na antenie Dwójki Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Wadim Brodski Waldemar Dąbrowski Dwójka Jakub Jamrozek Niccolo Paganini MUZYKA

"Tosca" Pucciniego. Ewa Vesin: za każdym razem ten spektakl jest inny

- Uraczymy widzów wspaniałą operą; tym tytułem, który sprawia nam ogromną satysfakcję. "Tosca" w reżyserii Barbary Wysockiej jest znakomita i mimo że graliśmy ją już kilkadziesiąt razy, za każdym razem przeżywamy ją na nowo - mówiła w Dwójce Ewa Vesin, którą można oglądać w inscenizacji arcydzieła Giacomo Pucciniego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek opera Giacomo Puccini KULTURA Tosca

Kazimierz Pustelak nie żyje. Wybitny tenor zmarł w wieku 91 lat

Był legendą polskiej opery. Artystą, który zapisał jedną z najpiękniejszych kart w naszym życiu muzycznym. W wieku 91 lat zmarł Kazimierz Pustelak, wybitny polski tenor, jeden z najbardziej cenionych i kochanych przez publiczność śpiewaków. Związany przez ponad pół wieku z warszawskim Teatrem Wielkim, wystąpił w prawie 1200 spektaklach na tej scenie, tworząc niezwykle bogatą paletę kreacji tenorowych.
Zobacz więcej na temat:  Chór Polskiego Radia Kazimierz Pustelak

Maria Callas. Szczyt popularności przyszedł po szczycie formy śpiewaczej

- Do 1960-61 roku Maria Callas była przede wszystkim śpiewaczką. Później z różnych powodów, przede wszystkim dlatego, że głos zaczął ją zawodzić, stała się postacią światową, bohaterką gazet, nawet tych niemuzycznych, plotkarskich - mówił Leszek Kazana, tłumacz powieści graficznej "Maria Callas to ja" Vanny Vinci, która ukazała się w Polsce nakładem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  książki Maria Callas opera Paweł Siwek KULTURA komiks

Być muzykiem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

W tym tygodniu w zastępstwie Redbada program poprowadził Paweł Turski. Ale nie porzucił sceny: co więcej, teatr, który wraz z nim odwiedziliśmy, nie był w żadnej mierze typowy. Nawiedziliśmy bowiem Teatr Wielki - Operę Narodową, by poznać kulisy pracy muzyka. Naszym przewodnikiem był dr Tomasz Binkowski, I waltornista Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, ale także wykładowca Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra Paweł Turski MUZYKA muzyka hp orkiestra Trójka

"Salon Poezji" wypełniony twórczością Adama Zagajewskiego

Dziś w Warszawie odbędzie się "Salon Poezji" – wieczór poetycki organizowany już od 10 lat w rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta. Tegoroczna odsłona, odbywająca się 97 lat po narodzinach poety, jest wyjątkowa z dwóch powodów – po raz będzie miała miejsce w Teatrze Polskim, a ponadto poświęcona będzie Adamowi Zagajewskiemu. Polski poeta, eseista i prozaik zmarł 21 marca tego roku, a przed dwoma tygodniami został pochowany w Panteonie Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Zbigniew Herbert Adam Zagajewski poezja Warszawa Maria Dzieduszycka

"Fidelio". Krzysztof Szumański: kluczem do tej opery jest minimalizm

- Minimalistyczne tutaj są zarówno kostiumy, dekoracje, jak i światło. Wygląda to bardzo ciekawie. Pozwala także skoncentrować się na postaciach, pewnie to było kluczem do relizacji - mówił w "Poranku Dwójki" śpiewak, którego już wkrótce usłyszymy w partii Don Pizarra w spektaklu operowym "Fidelio" na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven opera Dwójka Roch Siciński MUZYKA

"Norwidowskie Theatrum Mundi". Gliński: sztuka jest pokornym poszukiwaniem prawdy i oryginalnej formy

- Sztuka jest pokornym poszukiwaniem prawdy i oryginalnej formy. Wielka sztuka związana jest z pięknem i miłością, bo wtedy w całej pełni ukazuje się jej doniosłość - mówił wicepremier Piotr Gliński przed koncertem "Norwidowskie Theatrum Mundi" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński POLSKA Cyprian Kamil Norwid społeczeństwo KULTURA