Polskie Radio
Section05
Wacław Holewiński

Wildstein: zjawisk, o których piszę, miało już nie być

- Tytuł dzieli książkę na trzy części. Wydają się dość oczywiste. Wojna - w tej chwili jesteśmy świadkami, a właściwie uczestnikami takiej wojny, która miała się już nie wydarzyć. W ogóle tych zjawisk, o których piszę, teoretycznie miało nie być. Wierzyliśmy, że ich nie będzie - mówił w Dwójce Bronisław Wildstein o swojej książce "Wobec wojny, zarazy i nicości".
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Wildstein Dwójka KSIĄŻKA Ukraina

Iwona Rusek i jej dramaty radiowe. Rozmowa o tomie II

- Byłam wychowana na baśniach, kolekcjonuję baśnie do dzisiaj. Uwielbiam je czytać, oglądać, słuchać, uważam, że to jest najpiękniejsza literatura. One mnie ukształtowały i gorąco zachęcam wszystkich państwa, żeby swoim pociechom od najmłodszych lat je czytać i samemu po nie sięgać - mówiła w Dwójce Iwona Rusek, której drugi tom dramatów radiowych ukazał się w ostatnim czasie. Nasza rozmówczyni podejmuje się także pisania spektakli dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia pisarze i poeci Iwona Rusek Dwójka literatura słuchowisko

Literackie świadectwa powstania styczniowego

- Prus wziął udział jako szesnastolatek w powstaniu styczniowym, został ranny w bitwie pod Białką, był więziony, przebywał w szpitalu. Bardzo boleśnie przeżył powstanie styczniowe, jako moment, kiedy został oszukany, że  powstanie miało szansę bytu. Pisał o tym w jednym z listów - mówiła w Dwójce profesor Ewa Paczoska. 22 stycznia będziemy obchodzić 160. rocznicę jednego z najważniejszych zrywów niepodległościowych Polaków, powstania styczniowego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe literatura historia Polski Dwójka

Związek Literatów Polskich. "Pisarze byli podzieleni na sekcje"

- Był to pomysł narzucony odgórnie, że literaci powinni dzielić się w zależności od uprawianego gatunku. Istniały więc sekcje prozy, poezji, dramatu, satyry i literatury dla dzieci. Wedle tych sekcji podzielono wszystkich pisarzy i w ich obrębie odbywały się posiedzenia - mówił w Dwójce Tomasz Potkaj, autor książki "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL".
Zobacz więcej na temat:  Związek Literatów Polskich literatura Dwójka PRL

"Ruda Kejla". Premiera książki Izaaka Baszewisa Singera

- Praktyka przekładania Baszewisa z angielskiego doprowadziła do tego, że wiele osób, z którymi dziś rozmawiam, nie ma świadomości, że Baszewis nigdy nie pisał po angielsku. Jego cała twórczość powstawała w języku jidysz. Jest to jego język domowy, Żydzi polscy mówili w domu w języku jidysz. Do końca życia pisał tylko w języku żydowskim - przypomniał Krzysztof Modelski na antenie Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka książki Izaac Bashevis Singer tłumaczenie literatura

Patryk Pleskot: Niewiadomski chciał zabić Piłsudskiego, a nie Narutowicza

- Pytany podczas procesu o okoliczności zabójstwa prezydenta Narutowicza, Eligiusz Niewiadomski cały czas krytykował Piłsudskiego. "Piłsudski to, Piłsudski tamto". Sędzia, prokurator, wszyscy pytali go, dlaczego mówi o Piłsudskim, skoro zabił Narutowicza. W pewnym momencie Niewiadomski powiedział rzecz, która zmroziła, że Narutowicz jako człowiek właściwie dla niego nie istniał, że zabił symbol - mówił w Dwójce Patryk Pleskot, autor książki "Portret mordercy".
Zobacz więcej na temat:  Gabriel Narutowicz zabójstwo Eligiusz Niewiadomski Dwójka Patryk Pleskot

"Głusza" - reportaż ze świata ciszy

- Audyzm to przekonanie, że bycie osobą słyszącą, czyli mówienie tak jak większość ludzi na świecie mówi i słyszy, jest lepszą formą funkcjonowania (...). Dzieci głuche, gdy dorosną, mówią, że cały ciężar komunikacji, tego, żeby się porozumieć, dopasować, spoczywał na nich - tłumaczyła w audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" Anna Goc, autorka książki reportażowej zatytułowanej "Głusza" poświęconej ludziom głuchym i słabosłyszącym.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dwójka niepełnosprawność

Wiesław Budzyński: tą książką kończę pewien etap mojej pracy

- Ja sam jestem piłsudczykiem, w związku z tym kiedyś musiałem się zmierzyć z Piłsudskim. Zrobiłem to teraz, będąc już w dojrzałym wieku. Postanowiłem wykorzystać swój warsztat pisarski nabyty przy pracy nad biografiami Baczyńskiego i Schulza oraz książką o Lwowie, która była w pisaniu bardzo trudna - mówił w Dwójce Wiesław Budzyński, autor książki "Jak pan został Piłsudskim?".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Józef Piłsudski Wiesław Budzyński Święto Niepodległości odzyskanie niepodległości

Wokół książki Maryny Miklaszewskiej o procesie Szolema Szwarcbarda

- Najbardziej zależało jej na opisaniu procesu, który był fascynujący. Maryna szukała wszędzie. Zeznania wyszły drukiem i powoli były likwidowane, głównie za sprawą ambasady radzieckiej w Paryżu - tak o powstawaniu książki Maryny Miklaszewskiej pt. "Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Petlury" opowiadał wdowiec po autorce Aleksander Chylak.
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska literatura Ukraina Dwójka

"Wielki strach" Juliana Stryjkowskiego – Lwów pod sowiecką okupacją

17 września mija kolejna, 83. rocznica napaści ZSRR na Polskę. Łatwo, zbyt łatwo zapominamy, że Polska była od 1939 roku okupowana przez dwa państwa: Niemcy i Rosję Sowiecką. I ta druga okupacja, terytorialnie większa od niemieckiej, miała równie tragiczne skutki. Tysiące, setki tysięcy ofiar, zsyłki, głód, ale czymś równie tragicznym, czymś, co zatruło umysły wielu ludzi, był strach, wielki strach.
Zobacz więcej na temat:  Julian Stryjkowski 17 września 1939 literatura okupacja sowiecka Dwójka