Polskie Radio
Section05

Wiesław Molak

"Biuro pisania podań". Słuchowisko dokumentalne Adama Wielowieyskiego i Witolda Zadrowskiego [POSŁUCHAJ]

W dzisiejszych czasach, gdy musimy napisać podanie, a nie wiemy, jak to zrobić, wystarczy, że skorzystamy z internetowej wyszukiwarki, gdzie znajdziemy różne schematy pisania podań. Inaczej było w latach 70. XX wieku i wcześniej. Trzeba było pójść do biura, które zajmowało się pisaniem ręcznym wszelakich podań.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce pr poleca Adam Wielowieyski Witold Zadrowski

Światowy Dzień Radia 2024. Reportaż o kolekcjonerze odbiorników [POSŁUCHAJ]

13 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Radia. Z tego powodu prezentujemy reportaż o kolekcjonerze radioodbiorników. Kolekcja Zbigniewa Klimczaka to 400 samochodowych odbiorników radiowych i 150 stacjonarnych. Bohater reportażu prowadzi warsztat samochodowy i tam w specjalnej gablocie prezentuje swoje skarby. Każdy ma swoją historię... jedno radio należało na przykład do Elvisa Presleya. 
Zobacz więcej na temat:  radio Polskie Radio historia radiofonii Światowy Dzień Radia Światowy Dzień Radia 2024 Dorota Boniecka-Górny pr poleca

PR24 "Depresja coraz częściej dotyka dzieci". Anna Morawska-Borowiec o diagnozowaniu i leczeniu

Z danych Fundacji Twarze Depresji wynika, że mniej niż co trzeci nauczyciel potrafi rozpoznać u dzieci depresję i zespół stresu pourazowego, a zaledwie 15 procent nauczycieli deklaruje, że wie, jak pracować z dziećmi cierpiącymi na te problemy. Gościem Polskiego Radia 24 była Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji Twarze Depresji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 depresja zdrowie psychiczne POLSKA społeczeństwo

PR24 Na co uważać, wyjeżdżając na ferie? Ekspert tłumaczy, jak nie dać się oszukać

Dr Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki z Uniwersytetu WSB Merito, mówił w Polskim Radiu 24 o tym, jakie kierunki Polacy najczęściej wybierają, jadąc na ferie, jak wygląda rynek turystyczny w tym sezonie, a także na co uważać, by nie dać się nabrać na nieuczciwe oferty noclegowe i wycieczkowe.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 turystyka Adam Karpiński zima Ferie zimowe sporty zimowe POLSKA społeczeństwo GOSPODARKA

PR24 Szanse i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją. Ekspert wyjaśnia

Rok 2023 - jak stwierdził gość Polskiego Radia 24 Marek Stefan, zastępca redaktora naczelnego magazynu "Układ Sił" - z całą pewnością można określić rokiem sztucznej inteligencji. Rozmówca Wiesława Molaka starał się odpowiedzieć na pytanie, czy jest ona dla nas szansą, czy bardziej zagrożeniem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA technologia nowe technologie NAUKA sztuczna inteligencja Polskie Radio 24

Stypendium im. Jacka Stwory dla Aleksandry Sadokierskiej. Reportaż "Wynurzony z ciszy" [POSŁUCHAJ]

Po przerwie spowodowanej pandemią w tym roku przeprowadzono XXVI Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory skierowany do młodych reportażystów radiowych poniżej 35 roku życia. Pierwszą nagrodę, czyli stypendium im. Jacka Stwory, otrzymała Aleksandra Sadokierska z Polskiego Radia Białystok za reportaż "Wynurzony z ciszy". 
Zobacz więcej na temat:  Melchiory reportaż Aleksandra Sadokierska reportaż w Jedynce pr poleca

PR24 "Donald Tusk wpaja ducha agresji". Adam Jakuć o marszu KO

- Tak nienawistnych emocji wśród wyborców PO w stosunku do wyborców prawicy jeszcze nie obserwowałem - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Jakuć z "Gazety współczesnej" i "Kuriera porannego". - Zastanawiam się, czy Donald Tusk, szerząc nienawiść i próbując wpoić elektoratowi ducha instynktownej agresji, nie przygotowuje ich pod ewentualną porażkę, kiedy może będzie chciał wyprowadzić ludzi na ulice - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk opozycja kampania wyborcza polityka Platforma Obywatelska koalicja obywatelska

"Miejsce do życia". Reportaż Joanny Bogusławskiej

Okazuje się, że mieszkania w dużych blokach z lat 70. i 80. są jednymi z najbardziej poszukiwanych lokali w Warszawie. Mają dogodną lokalizację, są bardzo dobrze skomunikowane z resztą miasta, plusem jest bliskość szkół, przedszkoli, punktów usługowych. Często na niewielkim metrażu znajduje dużo pokoi. Od lat 60. do początku lat 90. wielka płyta była bardzo rozpowszechniona w polskim budownictwie mieszkaniowym. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Bogusławska

"Maraton dobra". Reportaż Oliwii Krettek

Marsz kojarzy się jednoznacznie z wojskiem. 32-letni Petro Skrypka nie mógł jednak go kontynuować w ten sposób, choć bardzo chciał. Maszeruje więc już jako weteran wojenny sam do celu oddalonego o kilka tysięcy kilometrów, myślami będąc nadal z tymi, którzy zostali w jego ojczyźnie. Chce przez swoją inicjatywę, którą nazwał "Maraton dobra" postawić rannych na nogi, zbierając pieniądze na protezy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Oliwia Krettek reportaż

"Lato z Radiem"- prawdziwa rewolucja w eterze. 52 lata audycji

Zakończyła się trasa koncertowa "Lata z Radiem", za nami 10 koncertów, a na finałowy - w Przemyślu, przybył prawdziwy tłum słuchaczy, zarówno młodych, jak i tych, którzy pamiętają początki audycji. - W latach 70. i 80. "Lato z Radiem" było jedynym pozytywnym błyskiem w tej szarej rzeczywistości komunistycznej. I do tej pory jestem bardzo związany z tą poleczką "Lata z Radiem". To do tej pory dodaje pozytywnej energii i rozwesela - mówi jeden z fanów "Lata z Radiem" w reportażu Beaty Korbas. Zapraszamy do wysłuchania.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Lato z Radiem historia radiofonii pr poleca

"Lato z Radiem"- prawdziwa rewolucja w eterze. "To już 52 lata" - reportaż Beaty Korbas

Zakończyła się trasa koncertowa "Lata z Radiem", za nami 10 koncertów, a na finałowy - w Przemyślu, przybył prawdziwy tłum słuchaczy, zarówno młodych, jak i tych, którzy pamiętają początki audycji. - W latach 70. i 80. "Lato z Radiem" było jedynym pozytywnym błyskiem w tej szarej rzeczywistości komunistycznej. I do tej pory jestem bardzo związany z tą poleczką "Lata z Radiem". To do tej pory dodaje pozytywnej energii i rozwesela - mówi jeden z fanów "Lata z Radiem" w reportażu Beaty Korbas. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Lato z Radiem historia radiofonii

Sekrety zbiorów Muzeum Wojska Polskiego. Reportaż "1000 lat historii, czyli Mieszko w 3D" [POSŁUCHAJ]

15 sierpnia to od lat tradycyjnie dzień Święta Wojska Polskiego, ale jest to również wyjątkowy dzień dla muzealników oraz tropicieli naszej historii. Po wielu latach prac otwarta została supernowoczesna, nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Znana i popularna placówka przeniosła się z centrum Warszawy na stołeczną Cytadelę. Jakie sekrety skrywają muzealne zbiory? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Wojsko Polskie Muzeum Wojska Polskiego Warszawa reportaż pr poleca

"Śladami Jana Kiepury". Premierowy reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Urodził się w Sosnowcu, ale bliska jego sercu była Krynica-Zdrój. Wybitny tenor nie tylko przyjeżdżał tu na wypoczynek, ale także był mieszkańcem uzdrowiska. W 1933 roku stanęła tu jego willa "Patria". Śpiewak chciał w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do ojczyzny, za którą w czasie ciągłych, dalekich podróży zawsze tęsknił. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Moniki Chrobak pt. "Śladami Jana Kiepury". 
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Jan Kiepura reportaż w Jedynce reportaż pr poleca

PR24 Polscy uczeni niczym herosi Marvela. Dr Zarzecki: PFN pomaga przybliżyć ich historie

- Poprzez formę kampanii audiowizualnej najłatwiej nam pokazywać to, co ważne: naszą historię, kulturę, dziedzictwo narodowe, ale także tych, którzy są wybitnymi Polakami i którzy mieli wpływ na losy świata, a, tak naprawdę, na naszą codzienność - powiedział w Polskim Radiu 24 prezes PFN dr Marcin Zarzecki o kampanii "Akademia Superbohaterów", którą oglądać można w internecie.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Zarzecki Polska Fundacja Narodowa NAUKA historia Polski