Polskie Radio
Section05
Wilno

Ponary – biała plama na ciemnych kartach historii

W Ponarach, kiedyś uroczej miejscowości wypoczynkowej, dzisiaj dzielnicy Wilna, w latach 1941-44 Niemcy wraz z Litwinami wymordowali i zakopali we wspólnych mogiłach ponad 100 tys. ludzi, z czego większość stanowili obywatele Polski - Żydzi i Polacy. O szczegółach zbrodni ponarskiej mówili w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Wołkonowski, historyk i Piotr Zychowicz, redaktor naczelny „Historia Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa zbrodnie wojenne Wilno Litwa Żydzi

Litewska opozycja chce wspierać rozwój Wileńszczyzny

„Wileńszczyzna, w porównaniu z innymi rejonami kraju, jest najbardziej zaniedbanym rejonem. Tak nie powinno być, bo rejon ten znajduje się tuż obok stolicy” – powiedział podczas konferencji prasowej poseł konserwatywnej partii Związek Ojczyzny Litewscy Chrześcijańscy Demokraci Paulius Saudargas. Zdaniem litewskich posłów istnieje potrzeba powołania specjalnego Funduszu Rozwoju Wileńszczyzny. O przedsięwzięciu i sytuacji na Wileńszczyźnie mówił w programie Świat w Południe Romuald Mieczkowski, wileński dziennikarz i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Renik Wilno Litwa Romuald Mieczkowski Polacy za granicą

"Cela Konrada" - Alicja Grembowicz

Klasztor Ojców Bazylianów w Wilnie to miejsce, gdzie w 1823 roku więziony był Adam Mickiewicz po procesie Filomatów i Filaretów. Tam też toczy się akcja III części „Dziadów”, tam następuje przemiana Gustawa w Konrada. W murach klasztoru więziono także uczestników Powstania 1830-1831, a w 1839 roku wyprowadzono stąd Szymona Konarskiego na stracenie. Dziś działa tu luksusowy hotel.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Alicja Grembowicz reportaż Wilno