Polskie Radio
Section05

ZSRR

NASZ WYWIAD Zbrodnie Stalina w Rosji czasem nazywają "ceną zwycięstwa"

- Rosyjska oficjalna pamięć historyczna nie stawia akcentu na odkrywanie ciemnych kart swojej historii, wręcz odwrotnie. To jest narracja, która gloryfikuje mocarstwowy status ZSRR, jest pamięcią heroiczną, pozbawioną ciemnych kart – mówi Jadwiga Rogoża, współautorka przewodnika o Katyniu, mówiąc o speyfice rosyjskiej pamięci historycznej. 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja HISTORIA Katyń Zbrodnia Katyńska Józef Stalin Raport Białoruś

Sondaż o Stalinie. Polityk: Rosjanom źle zadano pytanie

Rosyjski komentator i niezależny polityk Jewgienij Rojzman skrytykował Centrum Analityczne Jurija Lewady za sondaż dotyczący Józefa Stalina. Wczoraj rosyjskie media podały, powołując się na wyniki badań socjologicznych, że co najmniej 70 procent Rosjan pozytywnie ocenia historyczną rolę Józefa Stalina, a ponad 50 procent "interesem państwa” usprawiedliwia stalinowskie represje i mordy.
Zobacz więcej na temat:  Józef Stalin Rosja ŚWIAT Władimir Putin

Szacunek i sympatia. Ponad połowa Rosjan podziwia Stalina

- Wyraźnie zmniejszył się odsetek ludzi obojętnych, a rośnie liczba pozytywnie oceniających Stalina. Dlaczego? To skutek uprawianej w Rosji narracji historycznej i polityki edukacyjnej. Dzisiejsza władza w swoim interesie odwołuje się do użytecznych konotacji. Nie usprawiedliwia banalnie tyrana, ale wykorzystuje resentyment do silnych, imperialnych rządów – mówiła w Dwójce Jadwiga Rogoża.
Zobacz więcej na temat:  stalinizm Rosja komunizm Paweł Lekki

Prof. Szwagrzyk: do pełnej wiedzy o tej zbrodni wciąż jest daleko

- To jeszcze zdecydowanie nie jest ta chwila, kiedy możemy powiedzieć, że my, Polacy o tym, co wówczas się tam wydarzyło, wiemy wszystko. Jest bardzo wiele publikacji na ten temat, ale przede wszystkim to dzięki filmowi Andrzeja Wajdy ludzie na świecie dowiedzieli się, czym był Katyń - mówił w Dwójce w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej wiceprezes Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Krzysztof Szwagrzyk IPN HISTORIA II wojna światowa Hanna Maria Giza

Polacy na Syberii. "Sowieci mówili, że Polski nie będzie"

– Sowieci twierdzili, że Polski nie będzie i nie będziemy mieli gdzie i po co wracać. Na pozostanie dały namówić się jednostki – powiedział w audycji "Syberyjska Golgota" Wacław Mandryk, członek Związku Sybiraków. W Polskim Radiu 24 kolejna odsłona wspomnień osób, które były świadkami wywózek naszych rodaków na Syberię.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syberia deportacje Związek Sowiecki sowieckie obozy pracy ludzie II wojna światowa wywózka historia Polski

NASZ WYWIAD B. ambasador: w USA jest polityczna zgoda ws. wojsk w Polsce

Za zwiększoną obecnością wojsk USA w Polsce są i republikanie, i demokraci - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl były ambasador USA w Polsce Daniel Fried. - Sceptycyzm Niemiec w tej sprawie ulegnie zmianie – uważa też nasz rozmówca. Zapytaliśmy także o rezygnację ważnego urzędnika, przyjaciela Europy Środkowej - asystenta ds. Europy i Eurazji, Wessa Mitchella, który odejdzie z urzędu 15 lutego. Czy to może nieść z sobą zmiany w amerykańskiej polityce wobec Warszawy?
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT Rosja Daniel Fried Stany Zjednoczone NATO Fort Trump

NASZ WYWIAD B. ambasador USA: uwaga na dezinformację ze strony Rosji

- Jestem dumny, że razem z naszymi polskimi przyjaciółmi zniszczyliśmy ład jałtański i budowaliśmy Europę bez podziałów – mówi były ambasador Daniel Fried w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Były asystent sekretarza stanu ds. Europy przestrzegł przed agresywną dezinformacją Rosji i przed próbami zastraszania w stylu Chruszczowa.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT Rosja Daniel Fried Stany Zjednoczone obwód kaliningradzki Nikita Chruszczow NATO

Ks. Isakowicz-Zaleski: Polacy byli problemem dla Sowietów

W dniu wydarzenia, które w polskiej świadomości społecznej utrwaliło się jako "Syberyjska Golgota", w Polskim Radiu 24 premierowa odsłona nowego cyklu dokumentalnego poświęconego osobom, które nie z własnej woli w latach 40. zostały zesłane na daleki Sybir. – Rosjanie wykorzystywali te tereny, by pozbywać się niewygodnej ludności – powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który był pierwszym gościem audycji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syberia historia Polski HISTORIA deportacje wywózka deportacja II wojna światowa fakty opinie ciekawostki