Polskie Radio
Section05

ZSRR

NASZ WYWIAD "Wysiedlono cały naród. Dziś Tatarzy znów boją się wygnania"

Deportacja Tatarów Krymskich stała się doświadczeniem kształtującym świadomość narodu, centralnym punktem tożsamości narodowej – mówił Nedim Useinow, krymskotatarski działacz. Z Krymu do Azji Centralnej wysiedlono kilkaset tysięcy osób. Połowa z nich zmarła w wyniku chorób, głodu, złych warunków życia. 18 maja przypada 74.rocznica deportacji Tatarów Krymskich.
Zobacz więcej na temat:  deportacja Józef Stalin Krym Rosja Tatarzy krymscy Ukraina Związek Radziecki NASZ WYWIAD

Twórcy w cieniu Stalina, czyli o życiu artystycznym w ZSRR

Przez Stalina byli nazywani inżynierami dusz. Traktował ich jako narzędzia do utrwalania we własnym narodzie sowieckiego wzoru ludzkiego życia. Jednak nawet pisarze, w kraju rządzonym przez krwawego dyktatora, nie mogli czuć się bezpiecznie. Piotr Kitrasiewicz, w swojej książce „Artyści w cieniu Stalina. Opowieści biograficzne”, opowiedział o życiu literackim i artystycznym w państwie, w którym nikt nie mógł być pewnym kolejnego dnia. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Stalin stalinizm kino literatura FILM

8 maja - wyzwolenie czy nowa okupacja?

Dopiero 24 kwietnia 2015 roku Sejm RP przyjął ustawę ustanawiającą 8 maja Narodowym Dniem Zwycięstwa „w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami”. Jednocześnie zniesione zostało wcześniej obchodzone w dniu 9 maja święto zwycięstwa. Czy 8 maja jest datą zwycięstwa nad faszyzmen czy początkiem okupacji sowieckiej? Mówił o tym w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy

TYLKO U NAS Polsko-rosyjski Marsz Pamięci. "To idea syna ofiary Katynia"

Z udziałem młodych Rosjan i Polaków, uczniów szkół średnich z Wielkopolski i Smoleńska, odbył się w niedzielę w Katyniu 12. Marsz Pamięci. Celem tej dorocznej akcji jest wspólne upamiętnienie polskich oficerów zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.  Inicjatywę tę organizuje od 2007 roku poznańskie Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem Memoramus. 
Zobacz więcej na temat:  Zbrodnia Katyńska Katyń Memoriał ŚWIAT

TYLKO U NAS Walka o pamięć o Katyniu trwa. W Rosji prawdę się zamąca

Szerzenie wiedzy o zbrodni katyńskiej na świecie, Europie Zachodniej, wśród ludzi młodych - to duże wyzwanie dla Polski. Należy znaleźć pomysły na promocję, środki na ciekawe filmy, książki – to niektóre z wniosków dorocznej konferencji o Katyniu. Przypomniano, że nie wszystko wiemy o tej zbrodni, nie ma wciąż białoruskiej listy katyńskiej. Dezinformację wciąż prowadzi Rosja.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś Zbrodnia Katyńska TYLKO U NAS Katyń HISTORIA Memoriał Piotr Gliński

78 lat temu rozpoczęła się zbrodnia katyńska

78 lat temu, 3 kwietnia 1940 roku, NKWD rozpoczęło wywóz polskich oficerów z obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach z obozów w Ostaszkowie i Starobielsku. Był to początek zbrodni katyńskiej, w której NKWD wymordowało blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę. O zbrodni katyńskiej mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Bydoń z Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katyń PRL II wojna światowa