Polskie Radio
Section05

ZSRR

Historia na Dziś: O tzw. operacji polskiej NKWD

– Tak zwana operacja polska NKWD była ludobójstwem. To nie ulega wątpliwości – mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zawarł porozumienie z Państwowymi Archiwami Obwodowymi – w Odessie, Winnicy i Chmielnickim na Ukrainie. Umowy przewidują udostępnienie polskim archiwistom tysięcy dokumentów dotyczących zbrodni NKWD popełnionej na Polakach w latach 1937-38 w Związku Radzieckim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Józef Stalin operacja polska NKWD Kijów NKWD

Operacja Polska NKWD. Porozumienie z Ukrainą

Do archiwum IPN trafią tysiące dokumentów dotyczących tzw. operacji polskiej NKWD, w wyniku której w latach 1937-38 na terenie ZSRR zamordowano co najmniej 111 tys. Polaków. Umowy w tej sprawie z prezesem IPN podpiszą w poniedziałek dyrektorzy ukraińskich archiwów m.in. z Odessy. O operacji polskiej NKWD mówił w audycji Kulisy Spraw Tomasz Sommer z "Najwyższego Czasu!".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NKWD operacja polska NKWD komunizm Kulisy Spraw Ukraina historia Polski

„Zbrodnia katyńska była elementem szeroko zakrojonych represji sowieckich”

Marzec jest szczególnym miesiącem w historii zbrodni katyńskiej. 5 marca 1940 roku zapadła tajna decyzja najwyższych władz państwowych i partyjnych ZSRR o „likwidacji” tysięcy jeńców wojennych – m.in. oficerów Wojska Polskiego. 8 marca Sowieci wywieźli pierwszych 13 jeńców z obozu w Kozielsku, a 15 marca prawdopodobnie przeprowadzili już pierwsze rozstrzelania tych 13 oficerów. O zbrodni katyńskiej mówili w audycji Nos Kleopatry dr Bartłomiej Bydoń (Muzeum Katyńskie) i dr Witold Wasilewski (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Katyń II wojna światowa Zbrodnia Katyńska historia Polski

"Celem była sowietyzacja". Rocznica deportacji w Grodnie

Na Białorusi upamiętniono 78. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię. W kościele katedralnym w Grodnie odprawiono nabożeństwo. Uczestniczyli w nim Polacy mieszkający w tym mieście oraz polscy dyplomaci i delegacje z Polski, między innymi z Częstochowy. Po nabożeństwie okolicznościowe uroczystości zorganizował Związek Polaków na Białorusi nieuznawany przez miejscowe władze.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Grodno Związek Polaków na Białorusi HISTORIA deportacje

"Polakom kazano uznawać tę datę za wielkie i ważne święto"

Minęła kolejna rocznica, kiedy to 17 stycznia 1945 roku Armia Czerwona i podporządkowane jej oddziały Wojska Polskiego wyparły ze stolicy niemieckich żołnierzy. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Arkadiusz Mularczyk - przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej oraz dr Witold Wasilewski - historyk Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa historia Polski Związek Radziecki Niemcy Warszawa reparacje wojenne Arkadiusz Mularczyk IPN

"Okupacja hitlerowska była zastępowana sowiecką"

73 lata temu, 17 stycznia 1945 roku wojska Armii Czerwonej weszły do Warszawy - miasta ruin. Jednostki radzieckie i oddziały 1. Armii Wojska Polskiego zajęły stolicę w jeden dzień. Walki trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało z miasta większość swoich sił. O wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa II wojna światowa PRL historia Polski Piotr Dmitrowicz

Maciej Marosz o sędzim Tulei: Można powiedzieć, że to „resortowe dziecko”

– Można powiedzieć, że to „resortowe dziecko” – mówił w Polskim Radiu 24 o sędzim Igorze Tulei Maciej Marosz, dziennikarz, a także m.in. autor książki „Resortowe togi”. W ostatnich dniach warszawski sąd, reprezentowany przez Tuleyę, uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. posiedzenia Sejmu z 16 grudnia 2016 roku, podczas którego uchwalono ustawę budżetową.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm sądownictwo MSW komunizm

Władze ZSRR nie zamierzały wprowadzać wojsk do Polski

Po latach generał Jaruzelski tłumaczył, że wprowadzając stan wojenny działał w stanie „wyższej konieczności”, w obawie przed groźbą zbrojnej interwencji wojsk Układu Warszawskiego. Z dokumentów, do których dotarli historycy wynika jednak, że władze ZSRR nie zamierzały wprowadzać wojsk do Polski. O możliwości sowieckiej interwencji w Polsce mówił w audycji Kulisy Spraw historyk Lech Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL