Polskie Radio
Section05

ZSRR

Bolesław Bierut. Twarz stalinizmu w Polsce

Był współodpowiedzialny za liczne zbrodnie systemu komunistycznego w Polsce. Osobiście nadzorował śledztwa i proponował wyroki na żołnierzy i działaczy niepodległościowych. Bolesław Bierut, prezydent i premier Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Piotr Lipiński stworzył portret człowieka, który został twarzą stalinizmu w Polsce. – W pewnym momencie stał się niewygodną postacią dla komunistów – powiedział autor książki "Bierut. Kiedy partia była bogiem".
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Bierut PRL stalinizm komunizm

Czy Polsce groziła radziecka interwencja w 1981?

W kontekście historycznej oceny stanu wojennego nadal stawiane jest pytanie dotyczące możliwej interwencji Układu Warszawskiego w Polsce. Czy rzeczywiście wkroczenie wojsk Związku Radzieckiego i innych państw sojuszniczych było realnym zagrożeniem? O tym w audycji Pamiętaj, to Solidarność mówił prof. Antoni Dudek, politolog i historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski stan wojenny komunizm Antoni Dudek Układ Warszawski Wojciech Jaruzelski

Dyskusja o przyszłości PKiN. Co powinno powstać w zamian

Do debaty publicznej powróciła kwestia przyszłości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jak przekonywał w Polskim Radiu 24 Janusz Waliś z Fundacji Łączka, w centrum stolicy nie może stać „sztuczny, sowiecki twór”. – Ta stalinowska pozostałość powinna zniknąć z pejzażu miasta – dodawał prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Pałac Kultury i Nauki Warszawa stalinizm architektura

Stan wojenny a interwencja. "Honecker chciał za dużo"

Stan wojenny w Polsce – jak przekonywał Wojciech Jaruzelski – miał ochronić PRL przed interwencją wojsk Układu Warszawskiego. Zwolennikiem rozwiązania siłowego był m.in. przywódca Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Erich Honecker. W audycji Historia na Dziś rozmowa drem hab. Patrykiem Pleskotem z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL stan wojenny Wojciech Jaruzelski Erich Honecker Niemcy

Jak działało "krótsze ramię Moskwy"?

O bezpiece cywilnej, znanej jako UB i SB słyszał chyba każdy Polak. Wojskową Służbę Wewnętrzną większość kojarzy jednak tylko z kontrwywiadem wojskowym. W istocie, organa WSW były bezpieką wojskową, która na co dzień współpracowała z bezpieką cywilną. Napisał o tym w swojej książce "Krótsze ramię Moskwy. Historia kontrwywiadu wojskowego PRL" Lech Kowalski. Autor był gościem audycji Wszystko jest Historią.
Zobacz więcej na temat:  PRL wywiad służby specjalne historia PRL komunizm

Kto zabił Kennedy'ego? Poznaj słynne teorie spiskowe

Prezydent Donald Trump zablokował w ostatniej chwili w czwartek ujawnienie ponad tysiąca z 3815 dokumentów związanych z zamachem na prezydenta Kennedy'ego. Decyzja ta sprzyja zwolennikom teorii spiskowych. Do dziś w alternatywne wersję wydarzeń wierzy bowiem aż 60 proc. Amerykanów. Poznajcie najciekawsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  John Fitzgerald Kennedy USA Ameryka Północna Fidel Castro Izrael CIA Lee Oswald Secret Service TYLKO U NAS

Rosja wybuduje bazę wojskową na spornych Kurylach

Na Wyspach Kurylskich ma powstać baza marynarki wojennej Rosji. Informację taką przekazała agencja Interfax, powołując się na wypowiedź wiceszefa senackiej komisji obrony Franca Klincewicza. Pretensje terytorialne do tego regionu zgłasza Japonia, która domaga się od Rosji zwrotu części wysp tak zwanego Małego Łańcucha Kurylskiego, zagarniętych w trakcie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Japonia Wyspy Kurylskie

"17.09 walczyli do końca". Album o sekretach granicy ryskiej

Nieznane fotografie z przedwojennej ryskiej granicy, walka wywiadów Polski i Sowietów, przemyt, budowanie umocnień, propaganda, życie codzienne Korpusu Ochrony Pogranicza, bohaterska walka dwóch KOP-istów zaskoczonych wtargnięciem armii radzieckiej – o tym wszystkim opowiada dr Ihar Mielnikau w nowej książce "Granica była pod Mińskiem 1921-1941”. W albumie są setki zdjęć, opis umocnień granicy i nieznane historie, do których dotarł niezależny białoruski historyk.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Białoruś Związek Radziecki HISTORIA relacje polsko-białoruskie

Od cara do "cara". Rosja żyje "trzecim Rzymem"

- Współczesna polityka historyczna Rosji paradoksalnie niewiele różni się od tej z okresu sowieckiego. Pewne wątki i zachowania są na tyle typowe, że można mówić o ciągłości tej polityki, od cara Iwana III Srogiego do "cara" Władimira Putina – powiedział w audycji 7 Dni Wschód prof. Wojciech Materski z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, autor książki „Od cara, do »cara «”.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin polityka historyczna

Ukraina: 500-lecia parafii rzymsko-katolickiej w Sokalu

W Sokalu na Ukrainie odbyły się uroczystości odpustowe w kościele rzymskokatolickim pod wezwaniem św. Michała Archanioła połączone z obchodami jubileuszu 500-lecia parafii. W wydarzeniu wzięła udział liczna grupa pielgrzymów z Polski, wśród których byli potomkowie dawnych mieszkańców Sokala. W audycji Polacy w Świecie pątnicy opowiedzieli m.in. o tym, dlaczego wzięli udział w obchodach.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Kościół katolicki Polonia