Polskie Radio
Section05

ZSRR

Badania IPN: Polacy w ZSRR - temat nieodkryty

Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej chce poznać przedwojenne losy Polaków w ZSRR. Instytut uruchamia pięć nowych projektów, które będą dotyczyć okresu II Rzeczpospolitej. O najważniejszych kierunkach prac IPN mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Biura Badań Historycznych IPN dr Mirosław Szumiło.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emigracja IPN archeologia Instytut Pamięci Narodowej Związek Sowiecki II RP Witold Banach

Siergiej Kowalow: Rosja stanowi globalne zagrożenie

– Dzisiejsza Rosja wróciła do czasów Związku Radzieckiego, a w niektórych aspektach ZSRR był lepszy od współczesnej Rosji. Życie było o wiele bardziej brutalne – często nas zakłamywano – ale fałsz nie był tak powszechny jak teraz. Nasza nowa władza nauczyła się kłamać tak, żeby wierzyło jej jak najwięcej ludzi na Zachodzie – mówił w Polskim Radiu 24 Siergiej Kowalow, działacz praw człowieka, były radziecki dysydent.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin

Premier do repatriantów: ta ustawa to wasz bilet do domu

- Okazało się, że wystarczy dobra wola, determinacja, a przede wszystkim serce, by przygotować ustawę o repatriacji; to jest wasza ustawa, wasz bilet do Polski - mówiła premier Beata Szydło. Szefowa rządu odwiedziła Pułtusk, gdzie znajduje się ośrodek adaptacyjny dla Polaków - repatriantów i rodzin - wracających ze Wschodu do ojczyzny. W ubiegłym roku trafiło tam 150 osób polskiego pochodzenia z Kazachstanu.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło repatriacje Kazachstan

Emancypacja kobiet w czasach Związku Radzieckiego

Czy reżim komunistyczny naprawdę starał się nadać kobietom więcej praw, czy tylko dawał im więcej obowiązków i sprowadził je do roli robotnic w wielkich zakładach pracy? O sytuacji kobiet w republikach ZSRR w audycji 7 Dni Wschód mówiły dr Ludwika Włodek z Uniwersytetu Warszawskiego, Anastazja Siergiejewa z Ruchu Za Wolną Rosję i Olga Popowycz ze Stowarzyszenia Nasz Wybór. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja komunizm dzień kobiet

"Dzień Kobiet to element ideologii komunistycznej"

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Przez lata był on świętowany z obowiązku narzuconego przez władzę "ludową". - Został zaakceptowany przez władze komunistyczne w Związku Sowieckim jako część ideologii, której pewnymi wartościami było wyzwolenie kobiet od przemocy i rozszerzenie ich praw – powiedział w programie Spojrzenie na Wschód politolog dr Paweł Usow z Centrum Analiz i Prognoz Politycznych. Gościem programu był także historyk dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  dzień kobiet kobieta PRL komunizm

Żołnierze Wyklęci. Walka między Polakami czy z siłą obcą?

Zainicjonowany przez Lecha Kaczyńskiego i Janusza Kurtykę w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest corocznie 1 marca. Czy walka żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego była walką z Polakami czy siłą obcą?  O tym w Komentarzu Tygodnia dyskutowali Adrian Stankowski (Gazeta Polska), Artur Stelmasiak (Tygodnik Niedziela), Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny) i Krzysztof Iszkowski (Liberte).
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci PRL komunizm historia Polski Adrian Stankowski Bogumił Łoziński

"Władze PRL do końca walczyły z prawdą o Katyniu"

Rewolucja „Solidarności” była momentem, w którym zaczęto mówić otwarcie o tematach tabu w PRL. Jednym z tych tematów była Zbrodnia Katyńska. 5 marca przypada 77. rocznica podjęcia przez Biuro Polityczne WKP(b) tzw. decyzji katyńskiej. O Zbrodni Katyńskiej mówił w audycji Historia Solidarności dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Katyń Związek Sowiecki PRL cenzura Zbrodnia Katyńska historia Polski komunizm NKWD IPN HISTORIA

Paweł Kowal: Nie patrzmy na Ukrainę przez pryzmat Polski

"Trzy rewolucje" to międzynarodowy projekt badawczy poświęcony analizie ukraińskich manifestacji i protestów ostatnich trzech dekad: Rewolucji na Granicie, Pomarańczowej Rewolucji i Euromajdanu. Zwieńczeniem projektu było dwudniowe sympozjum "Trzy rewolucje – portrety Ukrainy", które odbyło się w Kolegium Europejskim Natolin w Warszawie. O ukraińskich rewolucjach mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Paweł Kowal z Instytut Studiów Politycznych Polskiego Akademii Nauk, organizator konferencji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Rosja Euromajdan

Architektoniczny Oscar dla Muzeum Katyńskiego?

Gmach stołecznego Muzeum Katyńskiego znalazł się wśród pięciu finalistów nagrody im. Miesa van der Rohe. Wyróżnienie, przyznawane przez Unię Europejską, nazywane jest "architektonicznym Oscarem". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli dr Ewa Kowalska, kierownik Muzeum Katyńskiego i Dariusz Matlak, dyrektor biura budowy Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katyń muzeum Zbrodnia Katyńska II wojna światowa architektura Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego