Polskie Radio
Section05

Związek Radziecki

Historyk: zbrodnie komunistyczne próbuje się wybielić

Mnóstwo osób internowanych, a także wiele ofiar śmiertelnych. 13 grudnia tego roku przypadła 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jednak miesiąc ten wiąże się również z dramatycznymi wydarzeniami, do których w 1970 roku doszło na Wybrzeżu. O tym, dlaczego pewnych rzeczy nie nazywa się po imieniu, mówił dr Grzegorz Łukomski, historyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia Polski Grudzień 1970 stan wojenny Związek Sowiecki

17 września 1939, czyli czwarty rozbiór Polski

- Sowiecka armia we wrześniu 1939 roku szła na Polskę pod hasłami "wyzwolenia" narodów ukraińskiego, białoruskiego oraz polskiego ludu pracującego, spod panowania szlachty, wojska i arystokracji. Według Rosjan był to akt rewolucyjny, a nie imperialny w sensie geograficznym - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Andrzej Paczkowski z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa rozbiory Polski Andrzej Paczkowski Agnieszka Kamińska historia Polski HISTORIA agresja sowiecka

Budowa Kanału Białomorskiego - literaci w służbie sowieckiej propagandy

Gorki, Jasieński, Katajew, Tołstoj i 116 innych najbardziej uznanych pisarzy w Związku Sowieckim wyruszyło w sierpniu 1933 roku na niesławny spływ po Kanale Białomorskim. Efektem wyprawy była książka, którą stworzyło 36 jej uczestników. Co to za dzieło? Czym jest Kanał Białomorski? Dlaczego udział w tym przedsięwzięciu był plamą na honorze sowieckich pisarzy? W audycji "Między Kropkami" mówił o tym pisarz Marian Sworzeń.
Zobacz więcej na temat:  ludzie Związek Sowiecki literatura książki Rosja Polskie Radio 24