Polskie Radio
Section05

Agnieszka Kunikowska

Zrównoważony połów ryb. Na czym polega?

Obecnie ponad jedna trzecia światowych zasobów ryb i owoców morza jest poławiana w sposób niezrównoważony, powodując przetrzebienie stad, a dane publikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (UN FAO) wskazują na pogarszanie się tej sytuacji na przestrzeni lat. Problem ten dodatkowo potęgują takie czynniki jak zanieczyszczenie czy zmiany klimatu.
Zobacz więcej na temat:  ryba ryby oceany morza ekologia natura przyroda

Szef nie chce zapłacić za wykonaną pracę? Wyjaśnimy, co możesz zrobić

W "Czterech porach roku" ABC dyskusji z pracodawcą, który nie chce zapłacić za wykonaną pracę. Okres przedświąteczny charakteryzuje się przecież wzmożoną potrzebą pracy sezonowej. Jak się okazuje, problem nieuczciwych pracodawców dotyczy nie tylko Polaków, ale również uchodźców wojennych z Ukrainy. Co możemy zrobić w takich sytuacjach? Porozmawiamy o tym z mecenas Barbarą Urbaniak.
Zobacz więcej na temat: 

Ukraińska kandydatka na Eurowizję Junior. Spotkanie ze Zlatą Dziunką

Czternastoletnia Zlata Dziunka będzie reprezentować Ukrainę podczas tegorocznej edycji Eurowizji Junior, która odbędzie się w najbliższą niedzielę (11.12) w Erywaniu. Jakie zwierzęta lubi najbardziej? Czy piosenka może uzdrowić? I o czym opowiada utwór "Nezlamna", który Zlata zaśpiewa podczas konkursu? Między innymi o tym opowiedziała młoda wokalistka w rozmowie z Martyną Podolską.
Zobacz więcej na temat:  eurowizja junior Martyna Podolska dzieci

Co w nauce piszczy? Przegląd nowych technologii

Nowe technologie mają za zadanie ułatwiać, albo też umilać nam życie. Często słyszymy o nowych urządzeniach, programach i aplikacjach stworzonych przez ekspertów. Sami też korzystamy na przykład ze smartfonów i Internetu. Jak one właściwie działają? O to w "Jedynce Dzieciom" zapytaliśmy Patryka Bartoszewskiego, który przy okazji opowiedział też o sztuce nagrywania i montowania dźwięku.
Zobacz więcej na temat:  technologie technologia smartfony dzieci

"To dwa lata intensywnej pracy". Jak można zostać astronautą?

Europejska Agencja Kosmiczna wybrała kilku szczęśliwców, którzy w przyszłości zostaną astronautami. Kandydatów było prawie 23 tysiące. Jak będą wyglądać ich przygotowania do lotu w kosmos? - To są dwa lata bardzo ciężkiej i intensywnej pracy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Agata Kołodziejczyk z Centrum Technologii Kosmicznych AGH i Centrum Szkolenia Analogowych Astronautów.
Zobacz więcej na temat:  kosmos esa Agata Kołodziejczyk Europejska Agencja Kosmiczna