Polskie Radio
Section05

Agnieszka Kunikowska

Muzyka wybitnego polskiego kompozytora w eterze. Wszystko o Radiu Chopin

Temperatura za oknem zachęca do pozostania w domu. W tym czasie możemy posłuchać na przykład radia. Jedną ze znakomitych propozycji na taką formę relaksu jest Polskie Radio Chopin, które w tym roku obchodziło swoje piąte urodziny. W "Jedynce dzieciom" dowiedzieliśmy się, jak działa ta niezwykła rozgłośnia, której patronem jest jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów.
Zobacz więcej na temat:  chopin Fryderyk Chopin dzieci

Fenomen, który trwa do dziś. Pierwszy bar mleczny powstał już w 1896 roku

Okazuje się, że bary mleczne nie powinny kojarzyć się nam tylko i wyłącznie z PRL-em. Ich tradycja jest przecież dużo bardziej bogata, a zaczęła się jeszcze przed okresem międzywojennym. - W 1896 roku została otwarta "Mleczarnia Nadświdrzańska" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Monika Milewska, antropolog kultury. Kto był jej założycielem?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo bar mleczny Monika Milewska

Maraton Chopinowski. Świętowanie i pomoc charytatywna w jednym

Niewiele ponad doba dzieli nas od rozpoczęcia Maratonu Chopinowskiego. Podczas niego, w ciągu 28 godzin, 84 artystów zaprezentuje na żywo prawie wszystkie kompozycje Fryderyka Chopina. - O ile mi wiadomo, będzie to najdłuższa transmisja w historii Polskiego Radia - mówi prof. Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin. Maratonowi towarzyszyć będzie również akcja charytatywna.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Gmys Fryderyk Chopin muzyka klasyczna studio im. Witolda Lutosławskiego

Historia naszej rodziny. Gdzie szukać informacji na temat przodków?

Poszukiwanie rodzinnych korzeni to nie takie proste zajęcie, jak mogłoby się wydawać. Z jednej strony wymaga od nas dużo cierpliwości, jednak z drugiej daje sporo satysfakcji. - To jest nigdy niekończąca się historia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Igor Strojecki, genealog, publicysta i varsavianista. Jak i gdzie możemy znaleźć informacje o naszych przodkach?
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie genealogia Igor Strojecki

W podróży za tajemnicami. Jakie niezwykłe zagadki skrywa nasz kraj?

Tajemnicza piramida w Krynicy, Atlantyda w pobliżu Elbląga czy więzienie w Toruniu, które miało zapewniać pełną inwigilację. To tylko niektóre z miejsc, jakie odwiedził Jakub Kuza, miłośnik i tropiciel niezwykłych zagadek. - To zawsze były wielkie przygody - mówi o swoich podróżach po naszym kraju gość Programu 1 Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  podróże historia Polski Elbląg Toruń Krynica Jakub Kuza