Polskie Radio
Section05

Andrzej Mietkowski

Noc Muzeów 2024. Polskie Radio udostępniło unikatowe dźwięki z blisko 100-letniego archiwum

- Polskie Radio jest fabryką dźwięków, która działa już 99 lat i która wytwarza unikatowy produkt. Umożliwiamy kontakt z tym dźwiękowym dorobkiem - mówi Andrzej Mietkowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Podczas Nocy Muzeów 2024 w Pałacu Staszica można było spotkać dziennikarzy Polskiego Radia i usłyszeć opowieści o radiowych archiwach. Archiwum Polskiego Radia może pochwalić się prawdziwymi skarbami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Noc Muzeów 2024 W POLSKIM RADIU

Noc Muzeów 2024. Polskie Radio udostępniło unikatowe dźwięki z blisko 100-letniego archiwum

- Polskie Radio jest fabryką dźwięków, która działa już 99 lat i która wytwarza unikatowy produkt. Umożliwiamy kontakt z tym dźwiękowym dorobkiem - mówi Andrzej Mietkowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Podczas Nocy Muzeów 2024 w Pałacu Staszica można było spotkać dziennikarzy Polskiego Radia i usłyszeć opowieści o radiowych archiwach.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Polskie Radio Noc Muzeów 2024

Noc Muzeów 2024. Opowieści o radiowych archiwach

Przed nami kolejna edycja Nocy Muzeów. W Warszawie, z przystanku przy ul. Emilii Plater, wyruszą muzealne linie komunikacyjne. Jedna z nich może nas dowieźć do Pałacu Stasica, w którym będzie można spotkać się z dziennikarzami Polskiego Radia i usłyszeć opowieści o radiowych archiwach. Naszym gościem będzie Andrzej Mietkowski, szef Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Noc Muzeów 2024 Agnieszka Kunikowska Artur Wolski Justyna Mizera

Wojciech Cegielski: wojnę łatwiej opisać obrazem niż dźwiękiem

- Obraz działa na wszystkie zmysły, dlatego łatwiej jest coś opisać obrazem niż dźwiękiem. Z drugiej strony za to nam płacą i do tego zostaliśmy wyszkoleni. Te wszystkie lata ćwiczeń, szkoleń, pracy pod bokiem starszych kolegów są właśnie po to, żeby opowiedzieć tę wojnę słowami - mówił w Dwójce Wojciech Cegielski, korespondent zagraniczny Polskiego Radia i dyrektor Informacyjnej Agencji Radiowej - IAR.
Zobacz więcej na temat:  Korespondenci Zagraniczni Jakub Jamrozek Andrzej Zieliński Wojciech Cegielski Jacek Czarnecki Maksymilian Rigamonti Dwójka Ukraina wojna na Ukrainie Anna Wojtacha Dwójka rocznica

Mr. Poland - Edward Raczyński w 30. rocznicę śmierci (cz. 1-5)

Edward hrabia Raczyński był dyplomatą, politykiem, ambasadorem Polski przedwrześniowej w Londynie przy Dworze św. Jakuba, prezydentem RP na uchodźctwie. W "Śladach pamięci", w dwóch częściach, prezentowaliśmy opowieść o niezwykłym człowieku, którego 30. rocznicę śmierci obchodziliśmy w tym roku (30.07).
Zobacz więcej na temat:  Edward Raczyński Radio Wolna Europa Londyn prezydent Dwójka Rafał Habielski rocznica

Tajna polska rozgłośnia radiowa "Świt"

- Rozgłośnia była tak utajniona, że o jej istnieniu poinformowano dopiero w 1953 roku w dziesiątym numerze paryskiej "Kultury". Ta radiostacja uświadamiała znaczenie polskiego podziemia, jego organizacji na poziomie, który pozwalał na stworzenie rozgłośni informującej słuchaczy o wydarzeniach w kraju - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Habielski Dwójka historia Polski II wojna światowa radio Stefan Korboński

Józef Mackiewicz - persona non grata w Radiu Wolna Europa

- Zawdzięczał to antypatii, którą darzył go Jan Nowak-Jeziorański i jego następcy. W archiwum Radia Wolna Europa nie ma strzępu jego nagrania. W "Śladach pamięci" powiemy o przyczynach tego stanu rzeczy - mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej audycji z cyklu o Józefie Mackiewiczu.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Radio Wolna Europa RWE emigracja Monachium literatura PRL Rafał Habielski Dwójka KULTURA

Radiostacja "Błyskawica" w archiwach londyńskich i zapisach dźwiękowych RWE

- W żadnym europejskim kraju okupowanym przez Niemcy nie udało się uruchomić radiostacji, która nadawała program informacyjny o ogromnym zasięgu. Pierwszym odbiorcą była ludność Warszawy, ale podobno "Błyskawica" mogła być odbierana nawet w Stanach Zjednoczonych - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Powstanie Warszawskie Radio Wolna Europa Rafał Habielski historia Polski Dwójka

Andrzej Mietkowski: nie sądziłem, że znajdę się po dwóch stronach mikrofonu i głośnika

- Na studiach w Krakowie w latach 70. związałem się z opozycją, byliśmy stałą pozycją programową Wolnej Europy. Braliśmy udział w różnych akcjach, za to nas wsadzano, radio o tym opowiadało. Kilka lat później znalazłem się na zachodzie i pozostałem tam na dłużej, dzięki decyzji z 13 grudnia 1981 o stanie wojennym. Wtedy w Paryżu podjąłem współpracę z Wolną Europą - mówił w Dwójce Andrzej Mietkowski.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Dwójka Jakub Jamrozek

Za kulisami Radia Wolna Europa (cz. 1-5)

- Posadowione w Monachium, odcięte od Polski żelazną kurtyną, wydawałoby się izolowane, a jednak w wielu wypadkach wyprzedzające Radio Warszawa. I przez 40 lat odgrywające rolę radia zastępczego - mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej z serii odsłon cyklu "Ślady pamięci", w której zaglądaliśmy za kulisy Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Rafał Habielski Dwójka Monachium Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański